Sada My kit pro stavbu podvozků

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Sada My kit pro stavbu podvozků

#1 Příspěvek od model » 13 led 2023, 13:49

Řeším v této době s Patrikem Ulčem některé technické detaily pro kompletaci univerzálního podvozku,
který chce Ites racing nabídnout modelářům a dostal jsem od něj balíček s výlisky pod názvem Mykit.
Je to ještě projekt firmy Faro. Jedná se o domečky pro přední a zadní osu, držák motorku in-line a držák motorku SW.
Domečky pro osy jsou pro průměr 3 mm, 2 mm a jeden pro osu 3 mm s vložením kuličkové ložiska.
Protože jsem pro každou špatnost, zkusil jsem si nakreslit podvozek a použít tam tyto komponenty.
Jásot nad touto koncepcí mně přešel, když jsem si vytiskl první desku. Oni totiž domečky i držáky motorku mají tloušťku 3 mm
a mají ze spodní strany buď čep s otvorem pro šroubem M2, nebo jen otvor. Potom je tam limitující rozměr 6 mm od spodku domečku do středu
a tím pádem i tloušťkou desky podvozku, která je 3 mm, aby šel osadit šroubek se zápustnou hlavou.
Ještě větší práci mi daly otvory pro šroubky u držáku motorku, tam to vyřešily otevřené šachty.
Až na potřetí se to podařilo a nevypadá to špatně.
Držák motorku SW je řešen trochu zvláštně - motorek je osazen šikmo, aby tam vlezla osa. Zase to vyzkouším a poučen nezdary doufám, že to zvládnu napoprvé.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#2 Příspěvek od HonzaS » 13 led 2023, 18:02

Mně osobně to připadá jako slepá cesta i v době svého vzniku, natož případné využití v současnosti. Už skoro 20 let existují kvalitní díly od slot.it (později NSR a další klony), které v prakticky stejné cenové relaci umožňují kvalitativně i komplexně nesrovnatelný výsledek při stavbě podvozku plasťáků. Snad jedině pro ortodoxního fanouška původního FARO mělo využití kitu osobní smysl.
Při srovnání reálných vlastností motorové klece od slot.it (a dalších),kde je na jednom místě pevně integrován držák motoru i držák zadní osy včetně sférických ložisek, s výlisky ze sady MyKit, jsou zřejmé stavební výhody na straně motorových klecí. Proč vlastně tisknout podvozek abych za každou cenu použil MyKit, když se dá bez problémů vytisknout vše najednou?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#3 Příspěvek od model » 13 led 2023, 19:57

Honzo, souhlasím. Tyto díly měly být prý použity pro model Fabia, dokonce čtyřkolku a jak jsem psal, na první pohled dobré, ale je tam spousta
nedomyšlených detailů. Podvozek jsem sestavil s pomocí těchto komponentů, ale tím to končí. Začal jsem kreslit variantu s SW uložením, ale asi to nechám být, protože to
šikmé uložení motorku je opravdu mimo mísu. Když se dívám na svůj ÚUP - Úplně univerzální podvozek - tak si říkám že to jde opravdu i jinak. Základní univerzální podvozková deska a do ní
motorová lože všech konfigurací, včetně dlouhých motorků. A ty bonusy - pevnost, perfektní osazení motorků a ložiska jsou k nezaplacení.
Já to šásko zkompletuji a vyzkouším. Mám tam světlost 1,5 mm tak to bude snad slušně jezdit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#4 Příspěvek od model » 14 led 2023, 13:59

Tato sada má snad jedinou výhodu a to jsou domečky pro uchycení předních osek. Jenže opět je to cesta tak na půl.
Proto jsem si sednul k počítači a nakreslil jsem si domečky pro tři průměry osek - 3 mm, 2,38 mm a 2 mm. A hlavně jsem
udělal otvor pro osu obdélníkový, aby se mohla osa přesně osadit do potřebné výšky. K tomu je tam průběžný otvor pro nimbus M2.
Dva krajní otvory slouží k uchycení domečku k podvozku. Má to výhodu, protože kolegové z Púchova měli případy, že se domeček, který byl součástí podvozku
tištěnému na 3D tiskárně zlomil při nárazu. V tomto případě se musí domeček přilepit k podvozku, což je někdy problém, nebo si vytisknout celý podvozek.
Tady stačí vyšroubovat dva šroubky M2 6 mm a nasadit nový. A šroubky také výrazně domeček zpevní.
Ještě k těm hranatým otvorům pro osy - dělám je obloukové, ale když chcete třeba upravit výšku, musíte složitěji v programu pracovat.
Takto stačí jen potáhnout šipkou...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Kropacek
Příspěvky: 85
Registrován: 02 led 2014, 11:07

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#5 Příspěvek od Kropacek » 15 led 2023, 08:44

Zdravim

Měl to byt podle tehdejší dokumentace nový typ podvozku pro další autíčka Faro. V podstatě by se měnila jen rovna "tlustá" deska a do ní, respektive na ni by se jen ty díly prisroubovali. Takže efektivně něco alá slot. It hrs podvozek. Dneska asi jen pro někoho kdo nemá 3d tiskarnu. Prostě vezmu cca 3 až 4mm tlustou desku, obvodově to oriznu, aby se to vešlo do karoserie, udělám otvory pro kola a vodítko. Dam na tu desku ty domečky. Následně to prisroubuju do karoserie a hotovo. Jen pilka a vrtačka. Dokonce to mělo i zakrýty motor coyz umožňovalo ta autíčka, hypoteticky, prodávat a malym dětem. Je totiž někde předpis, že pro děti mladší nevím kolik let, autíčko z odkrytym elektrickým vedením nebo zařízením se nesmí prodat a používat.

A ano mělo to být pro Fabii S2000 a to i ve verzi 4x4, následně MTX spider a Škodu 130rs. Takhle to bylo v materiálech Faro a v časopise SRC prezentováno.

Takže tolik na vysvětlení a dokresleni.
PWR

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#6 Příspěvek od model » 15 led 2023, 13:16

Celá tato sada totiž jde proti zaužívaným pravidlům stavby podvozku. Jak jsem psal, je od spodní strany domečku po střed osy 6 mm,
k tomu 2 mm čep a cca 1 mm pro zahloubení hlavičky šroubku. Tím pádem je od spodní strany desky po osu 9 mm a pokud použijete kolo
s klasickým průměrem 20 mm, je potom světlost 1 mm. K tomu leží motorek o 1,5 mm nad spodní stranou podvozku, opět nelogické, protože
je vždy snaha snížit těžiště. A ta světlost je možná výhodná u závodních podvozků, ale pro domácí ježdění nic moc.
A to by stačilo, kdyby byla osa od spodní hrany 4,5 mm, k tomu 3 mm deska a jsme na 7,5 mm, což je polovina výšky elektromotorku, který tím
pádem lícuje se spodní částí podvozku. No jsou to pochopitelně jen úvahy, jak napsal Honza, kdo chce kvalitní podvozek, použije motorové lože, které
umožňuje výškové nastavení a výrazně zlepší jízdní vlastnosti.
No abych si udělal radost, vytiskl jsem si podvozek, kde jsem použil jen zadní držáky pro ložiska a přední držáky jsem si vytiskl a výškově vycentroval šroubky M2.
No a motorek je uchycen klasicky. Kola průměr 20 mm, světlost 1 mm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#7 Příspěvek od HonzaS » 16 led 2023, 10:20

On bude asi hlavní problém v tom, že tu sadu někdo tvořil s pevnou představou budoucího použití na konkrétní modely. Někdy před cca 10 lety nabízel ještě původním vlastníkům Jura Míček, že jim pomůže s univerzálním návrhem šasi tak, aby vycházelo z obecných poznatků slotracingu - bohužel nebyl zájem.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Sada My kit pro stavbu podvozků

#8 Příspěvek od model » 26 led 2023, 09:41

Měl jsem chuť si nakreslit a vytisknout tento typ podvozku, který nabízí Scaleauto.
Držáky osek a motorku z hliníku by byly lepší, ale pro vyzkoušení mi posloužily i tyto díly.
Protože je v sadě jen jeden držák motorku s otvorem 6 mm, použil jsem druhý pro SW uložení a jen jsem ho otočil
o 180 stupňů. U originálního podvozku asi vkládají pružiny, já to vyřešil větším otvorem v horní desce a tím jsem
sestavu "rozhrkal". Ještě vytisknu matičky na šrouby, protože nemám samosvorné M -dvojky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět