Formule z 3D tiskárny

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Formule z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 29 črc 2022, 20:55

Před časem jsme se spojili mejlem a telefonem s Petrem Kloučkem z dalekého pohraničí někde u Litvínova. Vstoupil podruhé do modelářské řeky a vedle toho se snaží pracovat s dětmi
v technických kroužcích u nich doma. Po dohodě s ním jsem oprášil svůj projekt formule 1 inspirovaný formulemi od firmy NSR a nabídl aby si ho vytiskl na 3D tiskárně, kterou mají
a zkusil si ji postavit. Pokud se bude líbit, může tisknout a tisknout a uspořádat závody formulí.
Opět jsem zvolil nejlevnější řešení - lustrsvorky jako ložiska a převod a pneumatiky ITES. Formule je takové "sbíraniko" všeho možného ze začátku osmdesátých let, ale uvnitř je docela slušně vymyšlený podvozek s motorovým ložen. Dokonce se mi podařilo vytvořit kokpit do kterého se krásně vejde figurka pilota ITES.
Zadní osa 3 mm, může se pochopitelně opravit na osu 2,38 mm, přední osa 2,38 mm.
Hlavní fígl je v tom, že se karoserie tiskne vzhůru nohama, takže má krásný hladký povrch. Petr si může nakreslit další varianty kokpitu, nebo zadního křídla a tím rozšířit
tvarovou rozmanitost. Ale jak sleduji na internetu stránky NSR, mají formuli beze změn, jen mění barvu karoserie a potisky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Formule z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od Petr_Klíny » 30 črc 2022, 05:37

Od včerejška tisknu :-), foto výsledku sem dodám. Děkuji

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 30 črc 2022, 10:40

Já trochu pokročil a nastříkal podvozek černým matem, ještě zadní křídlo a hledám jednoduchý design mezi formulemi.
Líbí se mi jak jsem vymyslel horní táhla u přední nápravy, žádné složité dolepování s pinzetou a také se zpevní držáky přední osy.
Teď právě tisknu tři samosvorné matice k motorovému loži, toť výhoda 3D tisku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od model » 30 črc 2022, 15:58

Petr mi poslal fotky jak tiskne na barevný filament komponenty této formule, nádhera.
Já postoupil skoro na konec, ještě musím osadit motorek, protože ten, co je na fotce je
jen pro zkoušku.
Obtisky jsem lepil ze zbytků, co jsem dostal od kolegů. Je to takový mišmaš, ale co dělat, když není kde brát.
Ale i tak vypadá formule závodně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Formule z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od Petr_Klíny » 31 črc 2022, 06:16

Web1a.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Formule z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od Petr_Klíny » 31 črc 2022, 06:17

web2a.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Formule z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od Petr_Klíny » 31 črc 2022, 06:18

web3a.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Formule z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od Petr_Klíny » 31 črc 2022, 06:31

Tak malá ukázka. Od Pavla "Modela" jsem pro náš vznikající automodelářský kroužek získal soubory 3D pro výrobu formule. Vzhledem k tomu, že neznám zručnost a vytrvalost budoucích členů, připravil jsem zkušební barevné mutace ze "zbytků" které mám doma nebo mě vybavilo naše DDM. Výsledek nás překvapil, barevná kombinace je vlastně neomezená. V počátcích nepředpokládám velkou zručnost jak ve výrobě, tak i barvení a toto by mohla být cesta, jak děti přimět, aby je to bavilo. Po sestavení bychom modely vybavily čísly a nápisy vyrobenými na laserové tiskárně a mohou jezdit. Z obrázků je patrné, že většina dílů je tištěná 3D, já tisknu na Průša Mina a vše se vejde. Ložiska jsou "lustr svorky" zvané čokolády. Z koupených dílů je zde zadní osa s převodem (ITES), přibude motor s pastorkem (asi FARO), přední náprava, kabely, kartáčky. Pneu zkusíme od Milana ze Slaného nebo Faro.
Hlavním cílem tohoto modelu je rychlost jeho postavení, malá finanční zátěž a také malé nároky na řemeslnou dovednost členů kroužku. Potřebuji, aby to děti bavilo a vydrželi. Následně se můžeme pustit do složitějších modelů a "dravějších" aut. Naše DDM je slušně vybaveno 3D technikou a lektor má ohromné znalosti a zkušenosti, které můžeme využít pro zvelebování jak modelů, tak i tělesa dráhy a okolí.
Po sestavení modelů (od Modela) zde umístím foto pro další inspiraci.
Děkuji Pavle.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny

#9 Příspěvek od model » 31 črc 2022, 09:01

No není to paráda?
Já ještě nastříkal a přilepil zpětná zrcátka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět