Návod jak postavit časomíru

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod jak postavit časomíru

#21 Příspěvek od hydrostar » 02 pro 2021, 07:37

Yarin píše:
01 pro 2021, 20:45
Ještě malý dotaz na hydrostar: jak píšeš v předcházejících poznámkách, že chybí knihovna potřebná ke spuštění...
No, já jsem knihovnu instaloval přibližně stejně jako v odkazu níže jako Instalace ze seznamu Arduino IDE. Jen jsem do vyhledávání napsal fastled. Vyhledávač našel několik různých variant a já jsem si nahrál tu nejnovější verzi. Při spuštění převaděče kódu pak sice arduino nahlásilo chybu nebo spíš poznámku, že se jedná o nějakou novější verzi, ale program prošel kompletně celým převodem a na funkci počitadla to nemělo žádný vliv.
To, na co se odkazuješ ve svém odkazu jsou knihovny pro způsob nahrávání Ruční instalace. Můžeš asi použít všechny :)
https://blog.laskarduino.cz/instalace-k ... duino-ide/
Yarin píše:
01 pro 2021, 19:03
...zapojení modrých diod mi nějak uniká. Konkrétně schéma co zveřejňuji - diod je v sumáří 8 ks, na dvojdráhu mi budou stačit 4 ks, ale schéma je pouze zapojení dvou...
To, co je na obrázku schématu, je zapojení dvou diod pro jednu dráhu (jedna dioda na mostě zprava a jedna dioda na mostě zleva). Pro svou dvoudráhu toto schéma provedeš ještě jednou. Tedy od osvětlovacích diod (nebo spíš od konektoru 5V) povedeš vodič k druhé dvojici modrým diod a přes druhé odpory a tranzistor to povedeš do konektoru GND a do nějakého volného konektrou, třeba 10. Nastavení těchto diod bohužel není v druhém dílu návodu uvedeno a já tytot modré diody nemám zapojeny, tak snad mě doplní nebo opraví někdo další.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#22 Příspěvek od Yarin » 02 pro 2021, 13:14

Tedy od osvětlovacích diod (nebo spíš od konektoru 5V) povedeš vodič k druhé dvojici modrým diod a přes druhé odpory a tranzistor to povedeš do konektoru GND a do nějakého volného konektrou, třeba 10.
.... přesnbě jsi mi napsal co potřebuji - hlavně ta desítka - toto je moje první projekt s Arduinem, nebo spíše s elektronikou a tak mám obavy abych něco neodpálil v Arduinu. A ještě další malinký dotaz - u fototranzistoru je jedno jaký drát jde na jaké připojení. Ty součástky co mám mají jeden delší a kratší "fous". U diod jsem si našel (anoda/katoda tj. plus/,minus, tj. červený/černý vodič). U tranzistoru nevím. Poradíš? Díky

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#23 Příspěvek od Yarin » 02 pro 2021, 13:19

já tyto modré diody nemám zapojeny, tak snad mě doplní nebo opraví někdo další.
Takže jsi úplně tu část s modrými diodami vynechal a zapojil dle schématu jen "startovací" mikrospínač? Vzhledem k tomu, že bude časomíra na domácí, spíše tréninkové dráze pro testování, bude to asi fakt zbytečné.... a pokud přijde vnuk si "zablbnout" na modrá světýlka stejně asi jezdit nebudeme :-) Ještě popřemýšlím....

SaVec
Příspěvky: 55
Registrován: 14 led 2014, 20:09

Re: Návod jak postavit časomíru

#24 Příspěvek od SaVec » 02 pro 2021, 15:52

Startovací tlačítko se mi nepodařilo zprovoznit, tak jsem ho odpojil a funguje to i bez něho. Vše ovládám myší.
Modré diody mám zapojeny do pinů 8-11.
Nastavení modrých diod a jejich přiřazení k jednotlivým pinům se nastavuje v RacCoordinatoru.

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#25 Příspěvek od Yarin » 02 pro 2021, 18:37

Modré diody mám zapojeny do pinů 8-11.
.... děkuji za informaci jak na to .... já ještě objevil v počítadle schéma (viz. příloha), které jsem si již dříve uložil z webu autora Jakuba.... Tam je i naznačeno jak zapojít fototranzistory (myslím polaritu). Zase ale chybí tranzistory u startovacích diod :o Díky za typ, že lze odstartovat i myší kdyby se nedařilo. Ještě mne napadla jedna otázka, ale tu zveřejním asi až přes víkend, potřebuji k dotazu ještě "spáchat" náčrtek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod jak postavit časomíru

#26 Příspěvek od hydrostar » 02 pro 2021, 19:48

Yarin píše:
02 pro 2021, 13:14
...přesnbě jsi mi napsal co potřebuji - hlavně ta desítka - toto je moje první projekt s Arduinem, nebo spíše s elektronikou a tak mám obavy abych něco neodpálil v Arduinu...
No popravdě, já se v tom vůbec nevyznám (jak arduino, tak to zapojení). Jel jsem pouze podle toho návodu z youtube a strýčka gůgla. A řešil jsem stejné problémy, které se mně podařilo nějak překonat, takže teď s tím můžu machrovat... :D
Yarin píše:
02 pro 2021, 13:14
...A ještě další malinký dotaz - u fototranzistoru je jedno jaký drát jde na jaké připojení. Ty součástky co mám mají jeden delší a kratší "fous". U diod jsem si našel (anoda/katoda tj. plus/,minus, tj. červený/černý vodič). U tranzistoru nevím. Poradíš? Díky
No ona je to spíš fotodioda než fototranzistor, takže pro ni platí stejné zásady jako pro LED diody pro start. U fotodiod kratší vývod připojíš na GND a delší na příslušný konektor 2 až 13. Je to celkem jedno, jen to pak musíš nastavit stejně v RaceCoordinatoru. Pro startovací červené a zelené diody platí, že delší vývod připojíš na konektor 5 V. Kratší pak jde na tranzistor. To, co je v návodu na youtube, je udělané tak, že se díváš na plochou část hlavy tranzistoru, takže si ho natoč stejně a uplně stejně to zapoj.
Yarin píše:
02 pro 2021, 13:19
Takže jsi úplně tu část s modrými diodami vynechal a zapojil dle schématu jen "startovací" mikrospínač? Vzhledem k tomu, že bude časomíra na domácí, spíše tréninkové dráze pro testování, bude to asi fakt zbytečné.... a pokud přijde vnuk si "zablbnout" na modrá světýlka stejně asi jezdit nebudeme :-) Ještě popřemýšlím....
Ano, zapojil jsem jen ten spínač. A můžu říct, že s ním nemám problém.
SaVec píše:
02 pro 2021, 15:52
Startovací tlačítko se mi nepodařilo zprovoznit, tak jsem ho odpojil a funguje to i bez něho. Vše ovládám myší.
Tam budeš asi mít studený spoj, protože mně fakt jede naprosto v pořádku. Naopak mně někde odpadl drátek u startovací červené diody, takže mně jedna při startu nesvítí. Ale protože plánuju lepší provedení, tak do toho raději nezasahuju, abych náhodou neukroutil ještě něco jiné, důležitější...
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#27 Příspěvek od Yarin » 03 pro 2021, 20:00

"Hrubá" stavba se rýsuje možná se začne o víkendu s "elektro instalací". Bude hodně vadit když by se tranzistor a odpory zapojily u světla? Vždy pro danou dvojici diod a vodiče svedly do Arduina. Je tam v prostoru mostu více místa a pro mne jako pro lajka i přehledněji. Nejsem si jistý, že dokážu to co autor Jakub na snímku 01. Na snímku 02 je hodně místa. Na svazek vodičů se dává na závěr filtr asi kvůli nějakému neblahému rušení a z toho mám strach :-(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Yarin dne 03 pro 2021, 20:19, celkem upraveno 1 x.

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#28 Příspěvek od Yarin » 03 pro 2021, 20:08

Druhý snímek pro představu kam myslím umístit obvod tranzistoru a odporů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Yarin dne 03 pro 2021, 20:19, celkem upraveno 1 x.

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Návod jak postavit časomíru

#29 Příspěvek od Yarin » 03 pro 2021, 20:13

Budu mít světla na pevno proti sobě, takže pro mne daleko jednodušší a přehlednější
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

SaVec
Příspěvky: 55
Registrován: 14 led 2014, 20:09

Re: Návod jak postavit časomíru

#30 Příspěvek od SaVec » 04 pro 2021, 17:30

Tak to mám i já, diody napevno proti sobě a tranzistory na sólo tištáku. Ani jsem neleptal tišták, jen navrtal díry na
tranzistory a odpory do destičky a propájel drátky. Dělalo se mi to daleko příjemněji.

Odpovědět