Tyrrell 005 Ites - přestavba

Stavby, přestavby a úpravy aby to dobře vypadalo i jelo v 1:32
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Tyrrell 005 Ites - přestavba

#1 Příspěvek od model » 20 pro 2018, 22:16

Chci navázat na téma přestavby modelů Ites. Nemohl jsem odolat nádherně udělanému Tyrrellu
a začal jsem shánět karoserii, abych mohl nakreslit a vytisknout podvozek.
Sehnal jsem si obtisky a Martin mi poslal zachovalou karoserii s křídlem i motorem.
Takže další varianta podvozku, abych ho mohl upevnit na přední sloupek a nový pomocný
držák pod motorem. Potom jsem začal řešit co s koly. Nechtěl jsem do tohoto modelu vrážet
peníze a protože mám zásobu pneumatiky Slot.it a další z modelů 1:43, udělal jsem kompromis.
Nakresli a vytiskl jsem si přední a zadní disky na osku 2,38 mm, nastříkal černou barvou a docela
to sedí. Nejsou to pravá F1 kola s pneumatikami, ale zatím to nechám tak.
Z karoserie jsem odbrousil nad motorem výlisky, protože to bude model VP Argentiny 1973 a tam
jsou mřížky.
První nástřik primerem a potom snad už modrá 5003.
Ještě jsem si vytiskl držáky přední nápravy, které slouží jako distance přední osy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#2 Příspěvek od HonzaS » 21 pro 2018, 11:00

Tak právě pro Ites je podvozek z tiskárny výborné řešení, které auto posunuje úplně někam jinam. Moc povedené už teď, jen ta zadní kola jsou přece jen trochu malá...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#3 Příspěvek od model » 22 pro 2018, 11:50

Honzo, zadní disk je vytištěný podle disků Slot.it. Takže si jen koupím odpovídající rozměr pneumatiky a natáhnu na disk.
Teď to mám jen na zkoušku.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#4 Příspěvek od HonzaS » 22 pro 2018, 20:30

Když si vezmu, jaké byly průměry a šíře zadních kol v té době, tak to bude asi docela problém sehnat špunty, které by maketově aspoň trochu vyhovovaly. Jak je to vlastně s kvalitou vytisknutých disků? Jsou tvarově stálé a nehází?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#5 Příspěvek od model » 22 pro 2018, 21:15

Honzo, první můj údiv byl nad kvalitou tisku disků. Nádherně kulatý, čistý, ale začal jsem spíše laborovat s tím, jak osadit dřík s případným
červíkem. To proto, že se musí tisknout z plochy, jinak se musí osadit podpůrné sloupky, no prostě tam do toho jsem nešel.
Tak jsem vytiskl disk s montážním otvorem 2 mm a samostatný dřík s trnem 2 mm, který jsem vlepil do disku. V dříku není žádný otvor a celý disk
se vloží do čelisti soustruhu a projede se vrtákem 2,38 mm. Tím se dosáhne toho, že disk nehází.
Problém je ale v tom, že pokud se na disk nalepí mechová obruč a dá se do brusky na pneumatiky, může se oska protočit a to je bohužel problém.
Teplota je pro PLA hodně nebezpečná. Tak jsem si nakreslil disky rozměrově stejné, jako Slot.it, zvětšil jsem tloušťku dna a vytáhl dřík uvnitř disku. Otvor je 2,24 mm
a když jsem disk po vytisknutí ručně projede vrtákem který má cca 2,35 mm průměr, šla oska ztuha do disku, jako u plastových disků Slot.it.
To jsem tak řešil u Tyrrella a ještě jsem do disků nakreslil inserty a celé to vytiskl. Na tyto disky se navléknou pneumatiky Slot.it a fakt to funguje. A hlavně nic nehází.
Berte prosím toto povídání pouze jako návod na domácí ježdění, na závody to pochopitelně nebude. Ale na přední kola to snad bude stačit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#6 Příspěvek od HonzaS » 23 pro 2018, 12:18

No jo, předpokládal jsem něco takového i s přesně stejnými problémy, kdysi jsme na to narazili právě u celoplastových disků. Ale když máš možnost použití soustruhu, pak je to v pohodě. Já bych ale asi v tom případě šel spíš osvědčenou cestou vytočit si na soustruhu celý disk (třeba z delrinu pro přední kola nebo duralu pro zadní) najednou a tiskárnu použít jen na inserty. Je ale fakt, že když už člověk tiskárna funguje a umíš jí výborně používat, je lákavé vyzkoušet její možnosti do mrtě.

K tomu protočení na brusce - já jsem to řešil tak, že samotný disk není k ose uchycen, ale roztáčí ho unašeč, který je spojený s diskem i osou. Tak se taky disk nehřeje, i když v našem případě byl hlavní důvod řešení to, že se případný červík ze závitu v plastu vytrhával.
Plastové disky jsou ale v našem případě použitelné pouze na předních kolech.

bruska.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#7 Příspěvek od model » 23 pro 2018, 21:44

Máš pravdu, nemá smysl vymýšlet vymyšlené, ale je fajn si zkusit něco nové.
Ty větší pneumatiky si objednám, abych měl dušičku v péří, jak říkáme u nás.
Takže poslední fotografie a potom jen vyzkoušet na dráze.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
marty.dutch
Příspěvky: 168
Registrován: 08 úno 2014, 15:54

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#8 Příspěvek od marty.dutch » 24 pro 2018, 09:13

Pavle jeden pár formulových pneu na zadní disk mám doma bez užitku, tak to nemusíš kupovat , Ti to pošlu ale asi budeš muset tisknout nové disky , protože ty formulové zadní mají jiné rozměry :-)
Ale tobě to nebude činit vůbec žádné problémy :-)

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#9 Příspěvek od model » 24 pro 2018, 10:55

Díky moc, disky si vytisknu, není problém, mám nakreslen disk od Slot.itu PA 20, tak možná bude sedět, nebo ho upravím.

Uživatelský avatar
marty.dutch
Příspěvky: 168
Registrován: 08 úno 2014, 15:54

Re: Tyrrell 005 Ites - přestavba

#10 Příspěvek od marty.dutch » 24 pro 2018, 11:28

Takhle na fotce to není vidět ale rozměrově Ti to bude sedět PA20 jsou ty formulové disky :-)

Odpovědět