Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

Zpráva
Autor
Vítek

Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#1 Příspěvek od Vítek » 26 srp 2015, 17:09

Asi to znáte.
Koupíte nové auto a pokud máte doma dráhu ITES nebo FARO, tak kromě seřizování řešíte i kartáčky. Případně rozměry samotného vodítka.
Vodítko ITES nebo FARO použít nejde. A roztahovat kartáčky, které mají jak tendenci se vracet, tak nemají dobrý tvar, je s prominutím vopruz. :( :twisted:
Taky je dobré připomenout, že, snad kromě SCX, mají všichni výrobci plus minus stejné držáky vodítka o průměru cca 3,7 mm.

Takže pokud byste chtěli zapomenout na okřídlenou větu o roztažení kartáčků a někdo vám chtěl nabídnout vodítko pro nové auta a na ITES / FARO, tak co by takové vodítko mělo splňovat? Jaké by mělo být? :?: :idea:

Ptám se proto, že je velká šance, že by podobné vodítko mohlo vzniknout. A nemá smysl hrát si na nějakou "nadřazenost a všeznalost" a nezeptat se potenciálních uživatelů. ;)
Předem díky za připomínky a názory.


Název tématu upraven
Admin Vítek

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#2 Příspěvek od Petr L » 26 srp 2015, 17:49

Tak to je úplně jednoduché, před lety jsme se s tím zabývali, pokud by se podařilo udělat vodítko stejné jako Slot.It CH07 ale tak široké, aby pasovalo na Ites/Faro drážku a troleje, tak pokryješ drtivou většinu modelů :-)

Vítek

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#3 Příspěvek od Vítek » 26 srp 2015, 18:08

V nových autech je dost omezený prostor pro vodítko a cílem není úprava toho prostoru, ale jen nahrazení originálního vodítka.
Proto je asi lepší cestou přímé uložení kartáčků do V a uchování kompaktní velikosti vodítka.
A dřík s "nastavitelnou" délkou a na šroubek podobně jako u Scaleauto. ;)

Výchozí úvaha je taková:
vodítko.jpg

Jo, té debatě je přibližně rok a půl. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#4 Příspěvek od Jirka B » 26 srp 2015, 18:56

No nevím to na 100%.Zatím jsem nad tím tak nebádal. Ale dostalo se mi do ruky vodítko,které dělá Milan (milangs1200). A na první pohled bych řek,že na 99%,se dá dát do jakéhokoliv modelu bez větších úprav.Navíc vodítko je řešeno tak,že si šířku kartáčků určíte sami.Kartáčky u tohoto vodítka se dají uchytit jen pod horní lištu a zahnout.A největší šířka by měla pasovat na Ites a Faro.Čili řek bych takový universal.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Vodítko pro ITES / FARO

#5 Příspěvek od Petr L » 26 srp 2015, 20:38

Uložení kartáčků do V je od základu chybná cesta, taková vodítka jsem měl měl své Ites 90 před lety a jediné co se dělo, že se kartáčky v místě kontaktu s trolejí probrušovaly a zlobilo to, jediná cesta je vodítko širší tak, aby kartáček seděl souběžně s trolejí a ne ji tečoval. :-)

Vítek

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#6 Příspěvek od Vítek » 26 srp 2015, 22:16

Pokud si pamatuji z ježdění na dráze FARO v Třebové, tak jsem se s probroušenými kartáčky nesetkal. A ani si na toto nikdo nestěžoval.
Problém byl spíš v tom, že po roztažení měly kartáčky tendenci se vracet.
Naopak jsem viděl vodítka, mám pocit, že to byly modré od Scalextric ;) , upravené tak, aby kartáčky dělaly a držely V.
A možná, že někdo z členů DF vodítka taky nějak upravuje. 8-)

Vodítko od milangs1200 mám taky. Vyzkoušel jsem ho na několika podvozcích (Fly, Slot.it) a nikam se nevejde. Kvůli šířce.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#7 Příspěvek od Petr L » 26 srp 2015, 22:59

Měl jsem Ites 90 doma čtyřdráhu, pak Faro čtyřdráhu a zlobilo to, v zásadě to byl společně s mělkou drážkou důvod, proč jsem nakonec skončil u Carrera. Pokud by se tenkrát našlo vodítko, možná bych měl Faro dodnes

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#8 Příspěvek od milangs1200 » 27 srp 2015, 07:01

Pokud jde o hlavní zadání- nesmí se upravovat originální podvozek,(většina sběratelů by to nepřežila) , tak vzhledem k omezenému prostotu vidím jedině možnost kartáčků do V.
Jsou tu ale ještě dvě neznámé:
1 Delší dřík, s tím , že si ho každý individuálně zkrátí a nebo vypodložkuje - různé karoserie a různé světlosti ???????
2 Hlubší ploutvička - možnost použití na některých nestandartních drahách ???????????
A o kolik delší?????????? Budou si lidi schopni a ochotni ty úpravy udělat???? Myslím si, že většina lidí to zvládne.
Každá univerzálnost má své hranice.
Ahoj Milan

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#9 Příspěvek od model » 27 srp 2015, 11:45

Musím se připojit k názoru Milana. Když se podíváte na mé příspěvky s přestavbou aut 1:43 na dráhu, je vidět, že stávající vodítku je natolik univerzální, že se dá osadit do různých typů vozidel - s dlouhým nebo krátkým předním převisem. U modelu Dodge to byla opravdu hodinářská práce, ale funguje to.
To že má vodítku kartáčky v mírném V, docela stačí při mírném roztažení na jízdu na dráze ITES bez výrazného opotřebení kartáčků. Všechny modely jsem vyzkoušel na malém okruhu a vodítko je plně funkční.
Pokud by chtěl někdo vodítko v měřítku 1:32 na dráhu ITES, může si vyrobit z plastu vylehčenou verzi originálního. Ale rozteč kartáčků 17 mm je pro měřítko 1:43 opravdu nepoužitelná.
Není ani zanedbatelná vychytávka upevnění kartáčků. To se opravdu povedlo.
Chce to vyzkoušet...

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Vodítko pro 1:32 na dráhu ITES / FARO

#10 Příspěvek od milangs1200 » 27 srp 2015, 11:52

To nové vodítko má být do modelů 1/32.

Odpovědět