Lepení nemechových pneumatik - 1:32

Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#1 Příspěvek od Jirka B » 13 úno 2015, 19:06

Ten článek o úpravě modelu je moc dobrý.Jen bych měl na vás dotaz ohledně lepení pneumatik. V odkazu používal lepidlo,které schne 20-40sekund.Lépe řečeno,že se dá po tuto dobu opravit nasazení pneu.Existuje u nás něco podobného? A co používáte vy ostatní?


Dotaz navazuje na článek Základní úpravy modelů: http://www.autodraha-forum.cz/viewtopic.php?f=66&t=338



S ohledem na specifiku dotazu jsem příspěvek vyjmul z původního vlákna a vytvořil vlákno nové.
Díky za pochopení.
Admin Vítek

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#2 Příspěvek od HonzaS » 13 úno 2015, 19:53

Standardně se používá lepidlo od Cahozy (podobná báze jako tekutější chemoprén) - napatláš tím disk i gumu zevnitř a necháš pořádně zaschnout. Pak stačí štětcem namočeným v toluenu natřít znovu disk a navléknout gumu, která v pohodě klouzne po disku na své místo. Disk dáš na brusku, zbytečnou gumu vertikálně odřízneš či horizontálně odpíchneš a zbytek zabrousíš na potřebnou velikost.
Nějaké šmejdění s gumou po disku nemá velký smysl, protože nalepená guma nikdy nebude úplně rovná a musí se stejně zabrousit.

Vítek

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#3 Příspěvek od Vítek » 13 úno 2015, 20:01

Jestli tomu správně rozumím, tak HonzaS popsal lepení mechových pneu. Díky za to i za tip na správné lepidlo. :!:

Ale Jirka B se ptá na lepení pneu na komerčky.
Předpokládám, že postupů i tipů na lepidla bude několik. ;)

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#4 Příspěvek od HonzaS » 13 úno 2015, 20:06

No jo, teď na to koukám - už blbnu nebo že bych byl utajený dyslektik? :D

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#5 Příspěvek od Petr L » 13 úno 2015, 20:11

Dříve jsem na doporučení Standy N lepis s CS Electronic, lepí pokud se nepletu i silikony.
Nevýhodou je, že je tekutý, takže se musí nanášet jehlou a velmi rychle zasychá
8737.jpg
Nedávno jsem přešel na Vítkovo doporučení na Bison. Lépe se s ním pracuje a lépe se i skladuje,je bezproblémů dostupný, ovšem výrobce píše, že nelepí silikon což by mohlo někomu vadit
18672.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#6 Příspěvek od Jirka » 13 úno 2015, 21:03

Nejdostupnější a stoprocentně spolehlivé lepidlo je tenhle Samson. Mají ho v každé drogerii nebo železářství, někde i v potravinách či trafikách. Prodává se s aktivátorem nebo bez něho. Na gumy používám s aktivátorem. Prodávají také Samson modrý, který je jako gel ale na všechny druhy nemechových pneumatik se mi osvědčil červený.
Gumy otočíš naruby, odmastíš pneumatiky i disky, třeba lihem. Poté štětečkem, který je součástí aktivátoru namažeš opět pneu i ráfky. Pokud chceš aby se ti pneu nafukovaly u air disků, namažeš pouze kraje. Rychle se to odpařuje ale to nevadí aktivátor na natřeném místě zůstane i když to tak nevypadá. Pak gumu otočím zpátky na líc a nasadím na disk. Lepidlem na kterém mám nasazenou injekční jehlu střední velikosti nanesu toto pouze pod okraj gumy po celém obvodě. Nejprve to udělám z jedné a pak i z druhé strany. Gumu pak poválím na rovné podložce aby se srovnala. Bšhem pár sekund guma drží. Pokud se ti někde odchlipuje, pak na toto místo jehlou lepidlo doplním. Chce to trochu grifu aby si nanesl jehlou pod gumu jenom tolik lepidla, kolik potřebuješ.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Vítek

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#7 Příspěvek od Vítek » 13 úno 2015, 21:47

Je vidět, že existuje několik postupů. Sám používám tento.

Postup je určený pro lepení na "hliníkové" disky. Lepení na plastové - originální disky nedoporučuji zejména z důvodu poškození disku při odstraňování pneu a také z důvodu problematického nasazování na osu.
(narážecí disky jsou náchylné na poškození při častějším sundávání z osy, výrobci často zakončují osu vroubkováním, otvor v disku se vychodí a disky je následně nutné na osu přilepit)

Lepidlo - buď Bison Nexus (viz. příspěvek od Petra L) nebo UHU Strong and Safe.
uhu.jpg
Obě lepidla jsou totožná a zajišťují pevný spoj, ale nevzlínají do gumy a ta si díky tomu zachovává svou pružnost.

:!: Následující popis platí pro air disky :!:

Pneu i disky odmastím technickým benzinem.
Pneu natáhnu na disky a mezi pneu a disk vložím dvě párátka proti sobě.
Do spáry nanesu po celém obvodu trochu lepidla, párátka vytáhnu a lepidlo po obvodu roztáhnu tenkým plochým šroubovákem.
Následně kolo poválím na rovné podložce (disk jen nasadím na osičku), aby se pneumatika srovnala a přilepila po celém obvodu.
Případné přebývající lepidlo setřu technickým benzinem.
Celou proceduru opakuji cca po 15 minutách i na druhé straně disku.

Po nalepení a vytvrzení lepidla následuje srovnání pneu na brusce a jejich případné zbroušení na požadovaný průměr. ;)
:!: Přilepení pneu předpokládá jejich následné srovnání. :!:
Proto zvažte jestli máte tuto možnost než budete pneu lepit. A některé pneu na některých discích drží docela dobře i bez nalepní.

Takto přilepená pneumatika snese čištění technickým benzinem. V případě sjetí nebo poškození se pneu z disku strhne a disk namočí do ředila, které se postará o zbytek. Taky proto bylo v úvodu zmíněno nedoporučení pro lepení na plastové disky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#8 Příspěvek od Petr L » 13 úno 2015, 22:15

Tak aby toho nebylo málo, přidám postup, co jsem se naučil od Standy: odmastit, nechat uschnout, navléct pneu na disk a injekční jehlou nasazenou na lepidlo nanést lepidlo do spáry mezi pneu a diskem. Jehlou bez zastavení objet celou spáru, aby se lepidlo dostalo ne celý obvod disku, pak odválet po rovném podkladu, aby si pneu na disk pěkně sedla. Jakmile zaschne, tak stejně přilepit druhou stranu.
Zaschlé lepidlo uvnitř injekční jehly se dostane před lepením pryč ohřátím konce jehly plamenem třeba zapalovače, jehla si "odfoukne" a je uvnitř čistá. :-)

Jo a pozor, pokud používáte tekuté lepidlo, doporučuji chránit zrak, jednou jsem při lepení zaváhal a jehla se mi chytila ke gumě, jemně jsem trhnul a kapka nezaschlého lepidla, jak guma plácla o disk, mi skončila v oku. Na očním ve FNM tak dokonale pružné a perfektně držící lepidlo prý ještě neviděli, a jeho výrobce a složení si pečlivě poznamenali :-(

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#9 Příspěvek od Petr L » 14 úno 2015, 12:23

Shodou okolností MB Slot zveřejnil na FB jak lepí pneu, no nevím, já bych to tak jako oni nedělal :-)

Vítek

Re: Lepení nemechových pneumatik - 1:32

#10 Příspěvek od Vítek » 14 úno 2015, 12:38

Podívej se prosím pozorně. MB Slot zveřejnili video na lepení mechovek. I když na komerčky 1:32.
Principiálně je to velmi podobné tomu, co popsal Honza (natřou disky, nechají zavadnout, natřou gumu, navlečou, srovnají a měli by brousit). Jen oni už mají finální rozměry mechovek a ne špalky. A nepoužívají lepidlo od Cahozy, ale variantu chemoprénu od Pattexu. ;)

Odpovědět