Jak oživit autodráhu ITES

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#21 Příspěvek od hydrostar » 31 pro 2014, 15:41

Mohl bych požádat o fotky či popis těch slíbených přípravků na opravy? Děkuju.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#22 Příspěvek od MAXI-PU » 31 pro 2014, 18:34

Oživiť - neoživiť - vyhodiť - kúpiť nové.
Áno mnoho otázok a mnoho odpovedí. Každý má iné možnosti a iné ciele. Naposledy som rozložil Ites dráhu zhruba pred 20 rokmi - mal som málo miesta a moc to nešlo. Staré doutníky sa ani nepohli - gumy boli tvrdé a zničené. Iné dráhy neboli k dispozícii, teda nie za také peniaze ako Ites. Stále som sníval o veľkej dráhe a tak som postupne zbieral rôzne sety Ites dráh a skladoval ich až raz príde príležitosť. Podotýkam že som na drevenej dráhe jazdil a závodil od 16 tich rokov a aj keď je to už hodne dávno a medzitým som prešiel na RC autá 1:24 tak stále som mal v hlave sen o 4 prúdovej autodráhe. Teraz mi náš klub poskytol priestory na postavenie autodráhy a tak som vybral moje nazbierané sety a pustil som sa do stavby 4 prúdovej dráhy Ites s rotečom drážok 90 mm. Bude postavená na pevno na stoloch a môžem povedať že už sa na to teším. Tiež by som bol radšej, keby som mohol postaviť zhruba 20 metrov dlhú dráhu z dielov Carrera Evolution ale cena by bola závratná a na to by mi nikto peniaze nedal, takže som vďačný za to, čo mám. Autíčka neriešim - mám okolo 50 kusov rôznych Ites áut a na ich zreštaurovanie sa už teším. No a v zbierkach mám autá od vlastnej výroby po autá od rôznych výrobcov. Polámané karosérie nie sú žiaden problém, všetko sa dá opraviť a pneumatiky som si začal robiť sám keď som reštauroval Lotus - doutník a aj keď bol veľmi pekný tak na dráhe nešiel. S výrobou pneumatík som mal už určité skúsenosti, robil som ich na makety áut v 1:24 ktoré som vtedy robil, lenže typ polyuretanu z ktorého sa pre makety vyrábali pneumatiky nebol na dráhu vhodný. Začal som skúšať rôzne zmesy silikónu a keď som urobil vhodné pneu na doutník, tak som bol šokovaný ako nádherne chodí a môžem povedať že nikdy predtým tak nechodil - ani keď bol nový. Mám určitú predstavu aj o zberačoch ktoré som si niekedy robil sám a urobím si ich aj teraz. Neviem, či budem s výsledkom spokojný, to sa uvidí neskôr - no mojim cieľom je pritiahnuť k tomuto koníčku deti a nalákať ich do krúžku. A veľmi ma poteščilo, že na našu dráhu sa už tešia aj starý kamaráti z pred 40 tich rokov a už sa tešia, že oprášia staré modely ktoré majú dodnes vo vitrínach a že si s nimi u nás zajazdia. A to ma povzbudzuje. Možno k nám neprídu profesionálni jazdci zo súčasných aktuálnych seriálov aj keď dráha by mala byť vybavená tak, aby aj oni boli spokojní. Každá drážka bude mať samostatný zdroj, meranie kôl pôjde cez optočleny a program, ktorý použijeme je podobný tomu, ktorý používame pri RC pretekoch - v týchto veciach sa nevyznám, to budú riešiť iní kolegovia.
No keď pokročíme s výstavbou, tak prídeme na návštevu na nejaké preteky, aby sme získali predstavu ako sa to robí dnes.
No a keby ste si cheli pozrieť, ako s výstavbou postupujeme tak som vytvoril galériu, ktorú budem postupne dopĺňať:
http://maxi-pu.rajce.idnes.cz/2014.11.2 ... RC_Puchov/

Uživatelský avatar
vwenca
Příspěvky: 34
Registrován: 28 říj 2014, 21:27
Bydliště: Praha

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#23 Příspěvek od vwenca » 01 led 2015, 18:58

Já osobně jsem přebral všechny díly a ty, které byly prohnuté jsem zkusil "povařit" namočil jsem je do vody a asi 5-10 minut jsem nechal probublávat vodu potom jsem je rychle vyndal a než vychladly, tak jsem je naskládal na sebe a mezi každý díl jsem dal rovný proklad (odřezky z OSB desky nebo něco tvrdého a rovného)no a zatížil jsem je cihlou. :)
Byl to pokus omyl a ono to pomohlo. ;) Jen si říkám jestli to třeba nezkřehne, ale při montáži jsem nic nezlomil.

Kolejničky jsem na každém konci zploštil malými kleštičkami, roztáhl spojovací jazýčky pro lepší kontakt a zespodu jsem je pořádně v každé zdířce roztáhl plochým šroubovákem.

Ulámané rohy jsem neřešil vůbec, protože hodlám dělat i okolní terén a panely budou fixované do podkladu.

Někdo asi může říkat, že než dělat takové opravy s nejistým výsledkem,tak koupím něco nového a jezdím, ale já to dělám pro zábavu a to všechno za minimální náklady. ;)

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#24 Příspěvek od MAXI-PU » 11 led 2015, 22:16

Tak dnes som nakreslil asi 10 návrh 4 prúdovej autodráhy ITES. Už by to malo byť definitívne. Tak snáď do konca mesiaca urobíme stoly a pokryjeme ich kobercom.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#25 Příspěvek od RUMOV » 12 led 2015, 23:15

Ty rovinky budou zabíjející....
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

PanZdenda
Příspěvky: 18
Registrován: 28 led 2014, 20:53
Bydliště: Hranice

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#26 Příspěvek od PanZdenda » 13 led 2015, 07:20

Žádný strach. Rovinka z 13 dílů je pro Ites auto poladěné motorem Faro Super a magnetem záležitost několika desetin sekundy :-).

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#27 Příspěvek od hydrostar » 13 led 2015, 07:32

V jakém smyslu budou zabíjející?
Mohl bych požádat o zhodnocení tvaru mého prozatímního návrhu (do budoucna by měla být dvojnásobná symetrická) okem zkušenějších. Velikost není z obrázku patrná, tedy 2,4 x 4,8 m.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#28 Příspěvek od RUMOV » 13 led 2015, 08:26

Zabíjející samozřejmě v dobrém smyslu, velké zrychlení a pak hned do ostré pravé... :D
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#29 Příspěvek od MAXI-PU » 13 led 2015, 09:04

Prvé návrhy boli také, že v tej strednej časti kde sú teraz rovinky, boli záktruty. Samozrejme by tam autíčka vypadávali a bol by problém s nasadzovaním. Preto som dráhu prerobil tak, aby kritické časti boli bližšie k okrajom dráhy a teda aj bližšie k nasadzovačom. No a v strednej časti sa vytvoril priestor pre dekoráciu - depá a podobné záležitosti.

Vítek

Re: Jak oživit autodráhu ITES

#30 Příspěvek od Vítek » 13 led 2015, 09:41

Návrh dráhy z Púchova je velmi dobrý.
Využívá plochu a respektuje možnosti nasazování. :idea:
Bohužel jsou všechny návrhy na této bázi limitovány omezenou nabídkou díů - poloměrů zatáček.

U druhého návrhu bych vypustil křížení drah a uvažoval o měření času.

I přes sebevětší snahu a promýšlení návrhu se spousta praktických věcí okolo provozu zjistí až po postavení samotné dráhy. Takže bych takový návrh považoval za testovací beta verzi a počítal s úpravami. A kromě toho - editor není naprosto přesný. ;)

Odpovědět