ITES deska s tahačem Volvo FH

aneb co všechno může jezdit na autodráze
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

ITES deska s tahačem Volvo FH

#1 Příspěvek od model » 16 pro 2021, 17:54

Na Pinterestu jsem si stáhnul vystřihovánku tahače Volvo FH a napadlo mně, že bych mohl zkusit vytisknout karoserii na ITES desku. Ale hlavně jsem chtěl vyzkoušet nový způsob tisku takové jednoduché karoserie.
Při klasickém tisku celé karoserie se tisknou podpěry a to vše zabírá čas i materiál a hlavně vnější šikmé plochy jsou tisknuty ve vrstvách. Ne, že by mně to vadilo, ale proč si nevyzkoušet něco nového.
Karoserie bude zjednodušena na maximum, určitou plasticitu bych chtěl udělat potiskem a případně dodělávkou některých detailů. jako jsou lemy blatníků, zpětná zrcátka a podobně.
Karoserie je vytvořena bočnicemi a výplňovými panely, které se vlepí mezi bočnice.
Použil jsem karoserii závodního vozu, abych měl přesné spodní lišty s otvory pro nasazení na "čudlíky " na podvozku. Vymazal jsem karoserii a nakreslil bokorys tahače v levé a pravé pozici. Každou stranu tisknu naležato, takže je hladká a přední panely budu také tisknout naležato a postupně vlepovat mezi bočnice. Základní lepení sekundovým lepidlem Soundal a po zatvrdnutí nanesu do rohů lepidlo Pattex 100%.
Podvozkový ponton jsem "vytunil" náznakem nádrží a přidáním držáku přívěsu. Ta bleděmodrá kombinace se žlutým křížem je velice atraktivní a doufám, že se mi podaří připravit obtisky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#2 Příspěvek od model » 16 pro 2021, 23:53

Postupně jsem kreslil a tiskl jednotlivé díly, aby to přesně sedlo a toto je výsledek. Fotil jsem to v pokoji při televizi, tak jsou fotky dost zrnité.
Ještě mám vytištěné nasávání a střešní okno. Přesto, že je tam deska s koly, která nejsou k tahači modelová, vypadá auto velmi hezky. Hlavně je tam obrovská úspora času při tisku a také
odpadá ta spousta materiálu na podpěrách a jejich sundávání z kopyta.
A Legáček tam sedí jako by mu to patřilo ...

p.s. všimněte si červeného převodu od ITESU
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#3 Příspěvek od HonzaS » 17 pro 2021, 10:52

Krásná a jednoduchá skládačka, to už se fakticky skoro neliší od běžných plastikových stavebnic. Až se to nastříká a polepí, bude to paráda.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#4 Příspěvek od model » 17 pro 2021, 23:39

Chtěl jsem zkusit, jak to bude vypadat po nástřiku. Modrá RAL 5003 jako u Tyrrella, ještě to chce pochopitelně doladit, hlavně zkusit modelářským popisovačem nakreslit dělení na karoserii a potom doplňky jako je nasávání vzduchu a zasklení.
Už mám nakreslenu variantu s modelovými koly a dvojmontáží vzadu. Používám k tomu úzké pneumatiky ITES, které jsem dával na své čtyři trucky a které slušně drží na plastu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#5 Příspěvek od model » 19 pro 2021, 14:51

Krabička jezdí svižně po dráze, ale přesto jsem se pustil do stavby další verze, tentokráte již s modelovými pneumatikami. Jsou to úzké ITES, vzadu je dvojmontáž. Disky jsem měl nakresleny dříve, takže jsem začal s drobnými úpravami karoserie a hlavně podvozku. Použil jsem ITES desku, jen jsem ji trochu upravil, hlavně jsem musel udělat osazení pro motorek SCX, který jsem dostal od Rolanda, za což ještě jednou díky.
Vyzkoušel jsem variantu náhrady za ložisko - mosazná trubička průměr 4 mm, vnitřní průměr 3 mm. Na osu se narazí převod a nasune se shora přes drážku 3 mm a z obou stran osy se zatlačí trubičky do otvoru průměr 4 mm a nasadí se kola. Protože je deska s pevně nastavenou výškou osy, vznikla světlost 4 mm kvůli průměru kol 23 mm. Proto jsem vytiskl lišty vysoké 2 mm s otvory pro magnety a ty jsem přišrouboval ze spodní strany podvozku. Mají sražené přední hrany, tak by se neměly potkat s podložkou.
Karoserii jsem trochu vylepšil - přidal dělení u dveří, otvory do bočnic a také samostatné nádrže, protože je lepší je nastříkat a přilepit, než si hrát se štětcem.
Teď se mi tisknou lemy blatníků, abych zalícoval pneumatiky a začne lepení. Má to výhodu, že si bočnice nasadíte do podvozku a jen postupně vlepujete jednotlivé panely karoserie a máte to jako šablonu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#6 Příspěvek od model » 19 pro 2021, 16:24

Tak jsem je nafotil vedle sebe a nevypadají zle.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#7 Příspěvek od tom59herder » 20 pro 2021, 08:25

Za mě palec nahoru, vypadá to hodně dobře.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#8 Příspěvek od HonzaS » 20 pro 2021, 09:40

Trochu jiná dimenze modelaření - prostě současnost a budoucnost. Mně se to moc líbí a přijde mi, že by to mohl být směr, který by nejspíš fungoval i u dětí. Samozřejmě jen tehdy, kdyby dostaly hotové soubory a snadný přístup k tiskárně :-)...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: ITES deska s tahačem Volvo FH

#9 Příspěvek od model » 20 pro 2021, 12:34

Určitě ano, mluvil jsem o tomto způsobu tisku s Tomášem Herderem a ten mi potvrdil, že také tak kreslí některé sestavy.
Pokud se nejedná opravdu o makety, je možno tyto trochu bednoidní auta stavět a jezdit na dráze. Hlavně jsem si vyzkoušel varianty karoserií na tu stále očekávanou ITES desku,
které se výborně uplatní hlavně v modelářských kroužcích. No a že jsou tahače oživením na dráze ví mnoho z Vás. Toto je poslední společná fotografie. Tentokrát jsem použil tmavší stříbrnou metalízu a doplnil opět stylizovanou švédskou vlajkou.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět