Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

aneb co všechno může jezdit na autodráze
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#1 Příspěvek od model » 22 črc 2021, 14:23

Tu a tam se kouknu na Fórum a pořád tam visí poslední článek o formulích.
Tak jsem se rozhodl, že opráším stránky a pošlu příspěvek opravdu letní, dovolenkový.
Tato stavebnice je v měřítku 1:28, takže jakési dvojče k Favoritu, který nabízí FARO.
Mám ve vitríně několik stavebnic z Monti systému a nechtělo se mi je použít k přestavbě, až jsem dostal stavebnici novou a to rozhodlo.
Tomáš Herder popisuje na svých stránkách přestavbu pomocí části podvozku z Favorita. Touhle cestou jsem nechtěl jít, protože jsem chtěl v maximální míře
zachovat stavebnici bez dalších úprav.
Další problém byl ve velikosti kol, právě proto, abych nemusel brousit podběhy v karoserii. Vyšla mi z toho přední pneumatika se vzorem FARO kód 627.
Předlohou mi byl vůz, se kterým jezdil pan Pavlík v Agroteamu Slušovice. Tak jsem si nakreslil disky a vyšly mi nádherně.
Karoserie nastříkána, čekám jen na termín u grafika, abychom mohli připravit obtisky.
Kokpit mám lexanový od Milana Šůly.
Podvozek je jednoduchý s in-line převodem, šířka 30 mm, aby vlezl mezi podběhy. Je shora uchycen pomocí lišt 4 šroubky a umožňuje jemný posun dopředu a dozadu.
Protože jsem neměl ložiska, tak jsem si je udělal z lustrsvorky, která je natlačena do otvoru a upevněna červíkem 2,5 mm do původního otvoru. Proto jsem také
změnil upevnění motorku pomocí třmenu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#2 Příspěvek od stembas » 22 črc 2021, 15:04

Kdo jiny nez MODEL by sem take prispevek dal. (jiz jsem zde psal ze ja to neumim, ale shanim nekoho kdo by me stim pomohl) Jako vzdy vynikajici prispevek a jeho super napady, konstrukce, a inspirace urcite i pro dalsi. Vidim v tom ale jediny problem. Ze by se do toho pustilo "mozna" spousta lidi, (tim myslim hlavne deti) je totiz i spousta jinych auticek ktere by se takto daly pouzit , ale kazdy nema tu moznost si sam vyrobit podvozek. Je uz spousta modelaru kteri 3D tisk pouzivaji, ale "domaci kutilove" by urcite privitali kdyby jim neco takoveho, nebo nejaky univerzalni podvozek byl k dispozici. Takovy podvozek si lze udelt treba i z plechu, slepit z laminatu nebo umele hmoty. Loziska z medene trubicky atd. Bohuzel dnesni pocitacova doba asi deti moc neuci takoveto kutilstvi !! Ale myslim si, ze prece se nejaci najdou. To je ten problem. Disky, pneu, prevod atd. se sehnat daji.
Ja muzu prispet zatim doplnenim pouze toho, co napsal MODEL. Nema cenu sem psat jak delam auticka (a hodne me to bavi, vice jak jezdeni), kdyz k tomu nedam "obrazek"
Mrzi me to samotneho :(

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#3 Příspěvek od model » 22 črc 2021, 16:03

To je právě ten fór že 3D tisk je jakýsi fenomén a umožní si doma vytisknout cokoliv.
Vím, že pan Jelínek nabízí také přestavbu tohoto autíčka, neviděl jsem jeho řešení,
já na to šel cestou nejmenšího odporu. Vyříznout do podvozku lupénkovou pilkou obdélník,
který se bez problémů pilníkem začistí, vloží se podvozek, opíší se 4 otvory pro šroubky
a vyvrtají se 4 dírky. Toť vše. podvozek se vloží ze spodu do karoserie, prošroubují se 4 šroubky do upevňovacích
lišt a to je celé. Horní část karoserie se zasklením se zacvakne spolu s dveřmi jako při montáži do spodní části a může se jezdit.
Druhá věc je barevná úprava, případně úprava karoserie, tmelení, stříkání a kokpit. Jenže to jsou již ryze modelářské postupy.
Na obrázku je sestava dílů podvozku a 4 disků.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#4 Příspěvek od stembas » 23 črc 2021, 09:28

Prosim Vas vsechny kdo vlastni drahy CARRERA GO. Jaka je hloubka drazky pro voditko ?
Dekuji

mibar
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2021, 11:27

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#5 Příspěvek od mibar » 27 črc 2021, 14:03

Těším se na pokračování a dokončení modelu. Jsem tady nový a časem se pokusím také něco z domácího bastlení pověsit.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#6 Příspěvek od model » 25 srp 2021, 20:39

Myslel jsem, že ukáži finální úpravu karoserie, bohužel grafici měli tolik práce, že zatím jsou
jen připraveny podklady a čeká mně jen doladění velikosti obtisků.
Myslel jsem, že to stihnu do Barumky, ale právě kvůli ní se v DTP studiu řeže a lepí právě
pro tuto rally.
Tak jsem si alespoň připravil kokpit, který mám od Milana. Pánové Pavlík a Šimek se docela slušně vyjímají,
přidal jsem i spolujezdci itinerář do ruky ...
Milan má krásné hlavičky s klasickými přilbami, moje žena lak na nehty v tělové barvě a hned to vypadá modelově.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#7 Příspěvek od model » 06 zář 2021, 16:54

Jak jsem slíbil, tak i plním slib. Dnes jsme s grafiky doladily obtisky a vytiskli
a toto je výsledek. Ještě budu stříkat karoserii lakem.
Je přestavba stavebnice, žádné úpravy karoserie nebo tmelení, pouze primer a žlutý lak.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#8 Příspěvek od stembas » 06 zář 2021, 18:18

Tak uprimne,toto se Ti povedlo maximalne dobre, celkova prace je nadherna. :o

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přestavba Renaultu 5 Maxi Turbo na dráhu

#9 Příspěvek od tom59herder » 07 zář 2021, 08:20

Tak za mě palec nahoru.

Odpovědět