Něco pro vnuky

aneb co všechno může jezdit na autodráze
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Něco pro vnuky

#1 Příspěvek od model » 05 úno 2021, 17:04

Postavil jsem si pro radost ze zásob od Honzy dva podvozky, mám i připravené karoserie v počítači
a když jsem uklízel po vnucích hrací plochu s Legem, napadlo mně že bych mohl podvozky upravit
pro stavbu karoserie z LEGA. Tak jsem si vytiskl dvě základní lišty, které jsem přilepil na podvozek
s roztečí pro osm čudlíků.
S tiskem kosteček LEGA mám zkušenost, vytisknutá kostka je rozměrově identická s originálem a také
perfektně drží.
Nejstarší vnuk, který má šest let je borec ve stavbě různých vozidel, takže když se mu podaří
něco hezkého postavit, může s tím i na dráhu. Bude to určitě inspirativní a dovolím si dát na Fórum
podařené kreace i když to trochu vybočuje.
Jeden podvozek je v původním stavu, druhý má nalepeny LEGO lišty.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Něco pro vnuky

#2 Příspěvek od model » 06 úno 2021, 09:23

Protože vnouček zatím nepřišel, tak si děda zkusil pár modelů.
Vzal jsem dílky, které jsem měl po ruce ale i tak je to docela zábava.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Něco pro vnuky

#3 Příspěvek od HonzaS » 06 úno 2021, 15:56

Mně to přijde jako vynikající nápad, který by měl děti opravdu bavit a probouzet v nich kreativitu. Lego je dnes snad jediná stavebnice, která je schopná ve věku do 10 let aspoň trochu konkurovat počítačům. Navíc obsahuje nepřeberné množství použitelných různých dílů a figurek i pro relativně malé měřítko 1/32. Synovce a neteře stejně na autodráze nejvíc bavily srážky a bouračky, s tímhle by se vyblbli do sytosti. A pak, kdo z výrobců modelů dělá vozítko, které může řídit Darth Vader a za spolujezdce mít Indiana Jonese nebo svítící vílu?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Něco pro vnuky

#4 Příspěvek od model » 06 úno 2021, 17:17

Honzo, má slova. A abych to dovedl k dokonalosti, sednul jsem si k počítači a s díly LEGA a digitální šuplerou
jsem si nakreslil trochu jiný, podle mne více variabilní podvozek na šířku 6 -ti sloupků.
Chtělo by to možná nakreslit kostky s předním kolem, či vodítko, které se zatlačí do čudlíků, ale to se dá dělat postupně.
Teď musím ještě koupit ložiska, in-line převod a potom to doladím a vytisknu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Něco pro vnuky

#5 Příspěvek od Jirka » 06 úno 2021, 21:07

Bezva, už se rýsuje nová kategorie pro Mistrovství republiky. Musím to navrhnout předsedovi :D .
To mně definitivně přesvědčilo, že si 3D tiskárnu nadělím na jaře k narozeninám.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Něco pro vnuky

#6 Příspěvek od model » 06 úno 2021, 23:43

Jirko, mohlo by se to vylepšit jako dříve start 24 hodin v Le Mans. Na start by se šlo se sáčkem dílů z Lega a po odpískání by si závodníci museli postavit
model a dát na dráhu a jet.
To berte prosím všichni jako nemístnou poznámku. Ale hlavně jsem chtěl ukázat vytištěnou podvozkovou desku. Zkoušel jsem stavět, jde to, chtělo
by to ale spíše dílky ze série Technic, toto jsou normální kostky ze série City.
Ještě mám připraven k tisku držák vodítka, který se zatlačí na výstupky a upevní jedním šroubkem M2 ze spodní strany.
Jak je vidět, šlo by systém špuntů protáhnout a držák přední nápravy také řešit namačkávacím dílkem.
Ale to jsou spíše úvahy, teď to chce doplnit převodem a koly a hlavně dát vnukovi, aby si postavil svůj
závodní vůz.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Něco pro vnuky

#7 Příspěvek od model » 07 úno 2021, 16:21

Neděle, počasí pro psa, tak si děda hraje. I když mám kostky dost omezené, jak jsem psal, chtělo by to díly
z modernějších vzorů vozidel Lega, ale na druhou stranu je výživné si postavit něco z minima, aby to vypadalo.
ještě jsem upravil základní desku - prodloužil jsem přední část a držák vodítka se natlačí na čudlíky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

gurkeGO
Příspěvky: 180
Registrován: 28 lis 2016, 21:11

Re: Něco pro vnuky

#8 Příspěvek od gurkeGO » 07 úno 2021, 20:10

Tohle je naprostá paráda.
Před x x lety bych to s bratrem neuvěřitelně ocenil.
Pokusy nabastlit lego na ites, to bylo :roll:

A pravda i teď s dětmi staví člověk z Lega skoro tohle co vidím jen to nejezdí :shock:


Takže opět oba palce nahoru.
Adam Mádr 8-)

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Něco pro vnuky

#9 Příspěvek od stembas » 09 úno 2021, 10:39

Ja to vidim tak, ze je to velmi, velmi dobry napad. Jak vim tak deti maji radi "bouracky" a toto jim dava velikou prilezitost vyuzit sve napadistosti, jaka auticka-stroje si sami vyrobit(z lega). A to je ta spravna vec jak se deti uci zrucnosti a mysleni, jak si s veci poradit po technicke strance. A pritom je to castecne povzbuzeni do zavodu na autodraze. :)

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Něco pro vnuky

#10 Příspěvek od model » 09 úno 2021, 16:33

Jsem rád, že toto trochu ulítlé téma zaujalo i závodníky.
Je dobré vymyslet něco, co zaujme dětí, protože naše vymírající generace by měla
mít následovníky a jak je vidět, je to dosti těžké.
A teď trochu informací, upravil jsem základní desku, rozšířil jsem přední část na dva čudlíky, aby se mohla použít
jednoduchá zkosená deska a vytiskl jsem si držák vodítka s upevňovací lištou.
Možná by to chtělo osadit motorek SW, aby bylo více místa za přední osou, ale to jsou věci, které se mohou vyzkoušet.
Já to zatím uzavírám a budeme s třemi podvozky s vnuky zkoušet různé variace.
Už mám námět na stavbu auta Minecraft. Samá kostka ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět