LEGO na dráhu

aneb co všechno může jezdit na autodráze
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

LEGO na dráhu

#1 Příspěvek od model » 26 bře 2021, 19:36

Tak jsem pokročil, z Číny přikvačil balíček se dvěma modely aut.
Jeden podobný Fordu, druhý takový čínský drak. Důležité bylo, že jsem upravil původní podvozkovou desku.
Srovnal jsem upevňovací špunty, rozvor je 80 mm, rozteče jsou 8 mm a hlavní bylo mít na přední ose dva špunty na střed.
Deska vytištěna, auto rozebráno na jednotlivé díly a začalo skládání. Snad na čtvrtý pokus jsem z dílků stavebnice stvořil tady
tento model, něco jako DTM.
Vytiskl jsem si speciální vodítko s průměrem 15 mm a po kompletaci se bude zkoušet na dráze.
Hmotnost kostek je docela značná, ale nejde o hmotnost, hlavně je tu radost z tvorby.
Alliexpress nabízí spoustu typů závodniček za cenu cca 160 Kč, určitě máte doma modely Technic od Lega a potom se
mohou tvořit zajímavé varianty.
Pohon krátký motorek, převod in-line Slot.it, kola co dům dal. Bohužel nejde umístit v místě zadní nápravy kostku pro blatník, ale dá se
to překlenout. Ale i tak to nevypadá špatně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: LEGO na dráhu

#2 Příspěvek od Jirka » 26 bře 2021, 20:40

Pěkný, dovedu si to představit na digitálu jak s tím děti dělají bouračky :D .

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: LEGO na dráhu

#3 Příspěvek od model » 27 bře 2021, 19:36

Abych to dotáhnul do dokonalosti, vytiskl jsem si disky na originální pneumatiky ze stavebnice.
Nejsou to žádné silikony, ale směs je velmi měkká, tak to zkusím, jak bude auto jezdit.
Hlavně jsem mírně upravil profil vozidla, kabinu přesunul dopředu a celé se to stalo dynamičtější.
Jak je vidět na fotografii, dá se karoserie odloupnout z podvozku, také přední kapota a je přístup
k motorku, převodu a vodítku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: LEGO na dráhu

#4 Příspěvek od Petr L » 27 bře 2021, 21:19

Chtěl bych se zeptat, roztěč a velikost těch ťupků pro kostky na platu je stejná jako u originál LEGO, nebo mají soudruzi svůj formát?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: LEGO na dráhu

#5 Příspěvek od model » 28 bře 2021, 00:17

Všechny firmy, které nabízení tento typ výrobků mají rozměry identické jako LEGO.
Takže jsem vzal digitální posuvné měřítko a první co jsem začal, bylo proměření dílku LEGA.
Rozteč mezi sloupky je 8 mm, průměr sloupku 4,9 mm, výška sloupku 2,2 mm a zaoblení
horní kruhové hrany poloměr 0,1 mm. Od osy sloupku po kraj je 3,95 mm, takže šířka jednokolíkové lišty je 7,9 mm.
Takto vyzbrojen jsem si nakreslil podvozkovou desku, která má na šířku 6 kolíků a rozvor je 10 kolíků - 80 mm.
Mně tyto dva modely stačí k vyzkoušení mého nápadu, zatím to nevypadá špatně, jak psal Jirka je to spiše pro děti, protože si nemusíte postavit jen auto,
děti dnes žijí Minecraftem, tak si na podvozek naskládají kostečky hurá do soubojů.
I když to není moje parketa, ale znáte děti...
Ještě k obrázkům - podařilo se mi ze stavebnice po několika pokusech poskládat Forda.
A na posledním obrázku je nová podvozková deska, použitá u těchto staveb.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: LEGO na dráhu

#6 Příspěvek od model » 28 bře 2021, 21:28

První kolo proběhlo ale pořád jsem si říkal, že by to chtělo doladit, aby se daly osadit blatníky i nad zadní kola.
Byl jsem zkoušet auto na dráze, čínské pneumatiky světe div se zcela v pohodě, auto krásně jede, pochopitelně to chce
pomoci magnety, ale tak akorát. Stačí mi k tomu dva válcové o průměru 3 mm za motorkem.
Tak jsem si po návratu z dráhy sednul k počítači a nakreslil a také vytiskl desku, která má i nad zadní osou komínek se dvěma čepy pro upevnění blatníků.
Jediné, co jsem musel udělat je použít jiná ložiska. Dostal jsem od Honzy sférická, použil jsem plastová, vložená do otvoru 6 mm s hloubkou 2,3 mm.
K diskům přidám stopery z obou stran, aby se ložiska nevysunula a je problém vyřešen. Jinak se dají použít mosazná ložiska s jednostrannou fazetkou.
Ani velká světlá výška podvozku nevadila aby auto jezdilo slušně, ale zkusím vytisknout slepý tvar podvozku, který přilepím ze spodní strany a tím si snížím
světlou výšku na 2 mm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: LEGO na dráhu

#7 Příspěvek od model » 29 bře 2021, 20:43

Podvozek hotov, ložiska drží a fungují a teď karoserii. Krásná hra s kostkami, různé varianty,
špatně, znovu a ještě lépe.
No a výsledek je na světě. Trochu změna oproti originálu, ale takový čínský McLaren F1 by to při
dobré snaze mohl být.
Je opravdu poznat, že speciální tvary dílů pro auta dají karoserii úplně jiný vzhled, než klasické kostky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

lemur
Příspěvky: 3
Registrován: 21 bře 2021, 19:35

Re: LEGO na dráhu

#8 Příspěvek od lemur » 01 dub 2021, 19:34

Výborný nápad,
co by stály cca 4 podvozky, tedy pokud by to bylo možné ;-)
Děkuji

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: LEGO na dráhu

#9 Příspěvek od model » 02 dub 2021, 08:12

Soubor dílů - podvozek, držák vodítka, vodítko a zámek motorku má hmotnost 16 gramů, 5,47 m filamentu a délku tisku je 2,24 hodiny.
Pokud budeš mít zájem, napiš mi na mejl : vpveverka@centrum.cz.
Hlavně musíme probrat jaká ložiska budeš používat, aby se provedla úprava pro jejich osazení.

Odpovědět