Co dům dal a je z toho podvozek

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Co dům dal a je z toho podvozek

#1 Příspěvek od model » 26 lis 2022, 13:02

Možná trochu přihlouplý titulek, ale k tomuto příspěvku to bude sedět.
Dostal jsem od Honzy převody, které již nepoužíval a byly s modulem M 0,5, ale také s modulem M 0,4. Protože jsou pastorky v nabídce většinou s modulem M 0,5,
převody ležely a zahálely. No a pak mně napadlo zkusit použít pastorek co nabízí Milan ke svému podvozku v měřítku 1:43 a sedlo si to. Jenže pastorek má otvor 1,5 mm
a kde zase shánět motorky. No a vidím, že se vyplatí vše schovávat jako křeček, tak jsem vyhrabal z hromádky zbytků motorků dva, co jsem si vymontoval při likvidaci
videorekordéru. Rozměrově jsou identické s nízkými motorky Carrera F1, otáčky a kroutící moment slabší, ale nejezdím závody a na obalu bylo 9V, tak to určitě snese i těch dvanáct.
Abych dodržel své modelářské zásady, tak ložiska z lustrsvorek, osky ze svařovacího drátu 1,4 mm, podvozek, disky a vodítko s držákem z 3D tiskárny.
Pneumatiky ITES zadní slicky a ites magnety 5 mm průměr.
Byl jsem první podvozek vyzkoušet a vzhledem k převodům jede velmi hezky, krásně drží, kulaté magnety jsem zasunul do podvozku, abych snížil přítlak
ale podvozek mírně držel a i rychlost při 12,5 V je slušná. Bude to ideální pomůcka pro vnuky na ježdění.
A protože to je testovací podvozek, stříknul jsem ho na žluto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#2 Příspěvek od model » 26 lis 2022, 14:37

Výhoda hotových dílů jako u každé stavebnice. Podvozek je tentokrát červený, ať se liší od žlutého.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#3 Příspěvek od model » 26 lis 2022, 15:28

Ještě malá poznámka. ty tři šroubky co jsou na červeném podvozku jsou proto, aby nedošlo k roztržení a tím pádem ke zpevnění tohoto dílku.
To je bohužel problém 3D tisku, že vrstvy v ose Z se rády při větším ohybu odtrhnou. Pokud to je větší plocha, dá se to slepit sekundovým
lepidlem, ale je to již zásah a končí to většinou v koši.
Lustrsvorky jsou ze spodní strany podvozku přišroubovány originálními šroubky, takže perfektně drží a dají se i dobře vystředit pro lehké otáčení osy.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#4 Příspěvek od model » 26 lis 2022, 21:33

A protože jsem milovník LEGA a v poslední dobou jsou čudlíky mým hobby, tak jsem si vytiskl sedačku a na podvozek se dá posadit figurka a vypadá to jako motokára.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#5 Příspěvek od model » 26 lis 2022, 21:40

Ještě oprava - svařovací drát průměr 2,4 mm, ve skutečnosti 2,38 mm a krásně se vleze do středu převodu.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#6 Příspěvek od HonzaS » 27 lis 2022, 10:10

Jsem rád, že převody ještě poslouží a Milanův pastorek má odpovídající evolventu. Ta reálná shoda tvaru ozubení při stejném modulu není až tak samozřejmá, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Mně se právě tato auta ve stylu "co dům dal" moc líbí. A je věčná škoda, že se třeba kluby, které mají dětskou základnu, nedohodnou na uspořádání veřejných závodů modelů s jednotným typem šasi, levného motoru a pneumatik. V podstatě něco, co by zajistilo vzájemnou srovnatelnost modelů, minimální pořizovací cenu a neměnnost parametrů pravidel. Levných 3D tiskáren je v DDM i domácnostech už spousta.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#7 Příspěvek od model » 27 lis 2022, 16:09

Přečetl jsem si Honzův příspěvek a jen tak pro sebe jsem tento podvozek upravil pro in-line uložení motorku.
Je tam pochopitelně krátký motorek, protože se dá sehnat v nejlepších cenách. A nikdo nebude rozbíjet videorekordéry...
Opět lustrsvorky jako ložiska a trojka přední a zadní oska a převod s dorazem a pastorkem z ITESU, protože je asi nejlevnější varianta.
K tomu od téže firmy kola a pneumatiky a vyšla mi cena bez motorku 294 Kč. Nepočítám pochopitelně náklady na 3D tisk.
Protože používám lustrsvorky, které se nasazují shora do podvozku, je nasazení převodu a dorazového kroužku velmi jednoduché
a pohodlné.
Součástí podvozku je i držák vodítka a vodítko a třmen, kterým se zajišťuje motorek. Všechno se šroubuje šroubky M2, takže je to jednoduchá
stavebnice. Děti jen malou dlaňovou vrtačkou pročistí otvory vrtákem 1,5 mm a závitníkem M2 udělají závity do otvorů. A opatrně pilníkem začistí drobné otřepy při tisku.
Postupně jsem si vypracoval metodiku a třeba držáky vodítka dělám stejné, včetně montážních otvoru, takže se dají vyměnit. Taktéž vodítka jsem vypiplal
skoro k dokonalosti a mám i variantu, kdy prošroubuji ze spodní strany čep vodítka šroubkem M2 se zápustnou hlavou a tím pádem je vodítko skoro nerozbitné.
Pokud budete mít zájem, rád Vám poskytnu tiskové soubory, vyzkoušejte to a pro běžné ježdění doma, či v kroužcích Vám tyto tisky výrazně sníží
náklady na provoz.
Ještě poznámka k motorkům, proklikal jsem se na Alliexpresu k motorku Mabuchi s voltáží 3 - 12 V a otáčkami 23 000 s cenou 52,40 Kč.
Poslal jsem odkaz Tomášovi, psal, že poslal objednávku, tak uvidíme jak celá transakce dopadne.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#8 Příspěvek od model » 27 lis 2022, 23:01

No a protože mám za zády tiskárnu, tak mi to nedalo a za 1,15 hodiny jsem si vytiskl zkušební podvozek.
Jsou tam Milanovy disky, převod a pastorek ITES, lustrsvorky jsem neměl čas rozříznout, tak jsou jen nasazeny pro kontrolu.
No a těm dvěma prvním podvozkům jsem vytiskl bočnice s blatníky, ať to trochu vypadá...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#9 Příspěvek od tom59herder » 28 lis 2022, 08:43

Poslední dvě fotky mě přinutily nadzvednout obočí. Pěkná práce a nápad, škoda, že se pilot do podvozku na standardní motor nedá jen tak umístit. Ale s těmi blatníky na holém podvozku je to pěkně "prďácké". :D

model
Příspěvky: 1290
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Co dům dal a je z toho podvozek

#10 Příspěvek od model » 28 lis 2022, 19:39

Komu by nestačily blatníky, mám tady takovou jednoduchou bednoidní karoserii, která se dá osadit samostatně, nebo na blatníky.
Tisk je stejný, jako mé formule, obráceně na ploše, aby byla hladká karoserie. Mám to jako papírovou vystřihovánku, jsou tam podélná zeslabení, kde se karoserie ohýbá.
Může se zpevnit sekundovým lepidlem a posypem jedlou sodou, ale i bez toho je karoserie tuhá.
Karoserie bez křídla je první tisk, kde jsem zkoušel jak to bude sedět.
Takže pokračuji v Honzových myšlenkách na tisk modelů a závodů v kroužcích. Už to vypadá trochu jako závoďák...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět