Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Zpráva
Autor
bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#11 Příspěvek od bigpetr » 24 zář 2022, 19:24

Za mě skvělý úvod do problematiky. Skvělá práce.

Sám jsem to ještě nezkoušel ale pohrávám si s myšlenkou otočit model ještě tak aby stal na jednom svém rohu, jako kosoctverec. Důvod je, ze vytištěna karoserie má tendenci se lámat po směru vrstev, takže kdyby byly vrstvy kosodélně, mohlo by to trochu pomoct v pevnosti. Nevýhoda by byla víc podpěr i z venkovní strany.

Snažím se teď tisknout karoserii v měřítku 1:24, tak to asi časem tak vyzkouším.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#12 Příspěvek od HonzaS » 26 zář 2022, 09:19

Přečetl jsem si celý elaborát na tvém webu a mohu jen konstatovat, že je i pro samostatně netisknoucí přitroublíky mého typu velmi podnětný. Přinejmenším v tom, že si člověk uvědomí, jak celý proces od získání prvotního souboru až k finálnímu tisku funguje a co je možné s jeho meziprodukty obecně dělat.
Je fakt, že jsem si hned zpočátku musel trochu opravit své dřívější naivní představy o jejich snadném využití právě pro tvorbu dokonalých karosérií, ale když se uživatel smíří s jejich určitým omezením, jsou jednoznačně krokem dopředu. Pro mě osobně je ideální jakási kombinace všech technologií – FDM, SLA, laminát + mech. opracování. Prostě tisk karosérie na SLA s následnou laminací, malé díly a příslušenství na FDM (většinou díky Pavlovi), oblé a průhledné věci vakuově formovat, disky apod. soustruh nebo frézka + nezanedbatelné lidské sádlo.
SLA.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#13 Příspěvek od tom59herder » 26 zář 2022, 10:57

Tak, jak píšeš. Bez lidského sádla a šikovných rukou to prostě nepůjde. Každý má možnost najít si svůj způsob, jak model vytvořit ke své dokonalosti. Tisk na FDM tiskárně je jednou z cest, jak se relativně ke slušnému modelu dostat za co nejmenší peníz. Chtěl jsem ukázat cestu, že ta možnost je i v takovém případě. Podle mých sledování i zahraničních diskuzí se o to pokoušejí i jinde, přesto se vůbec nedomnívám, že by to byla masová záležitost. V případě dětských kroužků, půjdu cestou Pavla, protože ta vede k rychlejšímu cíli - a tím je jízda s vlastním modelem na dráze. :)

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#14 Příspěvek od Petr L » 15 říj 2022, 20:42

Je škoda, že ironing finguje u FDM pouze na rovné plochy :-)

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#15 Příspěvek od hydrostar » 27 lis 2022, 21:01

Tiskárny jakych značek vlastně používáte? Chystám se koupit něco, ale stále tápu ve tmě.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#16 Příspěvek od model » 27 lis 2022, 22:39

Hlavní slovo v Česku udává Průša. Vedle jeho tiskáren jsou tady firmy většinou z Číny, které nabízí podobný sortiment.
Já mám doma 3D tiskárnu Ender 3 a jsem s ní spokojen. Vždy se dívej na cenu a výkon. Pro dráhové modeláře, kteří tisknou věci do měřítka 1:24, stačí bohatě tisková plocha
cca 25 x 25 cm a výška do 30 cm. Podívej se na YouTube na stránky pana Mrázka, který vedle toho, že prodává tiskárny, tiskne opravdu velké modely bojové techniky a také letadla,
vše pochopitelně funkční. Předvádí také různé typy tiskových materiálů a má k tomu docela rozumný pokec.
Poslední věc, tiskárnu mám 4 roky a pochopil jsem, že nejdůležitější je tiskárnu perfektně seřídit. To znamená výška vrstev, rychlost tisku, teplota tiskové hlavy a desky,
pochopitelně výškově seřízenou tiskovou plochu a kvalitní filament. Já používám pouze PLA, ale je jich více, možná by bylo zajímavé vyzkoušet ABS pro její vlastnosti. Tam to chce ale uzavřený prostor tisku
a i odvětrání, ale to jsou jen technické detaily, se kterými si každý poradí.
Protože mi pomalu dochází cífka, budu si kupovat nový filament a vrátím se asi k výrobci - Plasty Mladeč. Tento filament používá i Průša, ale pod svou značkou a mám pocit, že je tam kvalitativní rozdíl
mezi filamentem, který právě mám a to je také od Enderu.
V každém případě je 3D tisk fantastický pomocník pro modeláře. I když používám "jen" PLA, tak mohu říci, že jsem se vznesl o dvě patra výš. A to hlavně ve stavbě podvozků a doplňků, karoserie to je jiná kapitola, tam se naráží na zásadní problém a to vrstvení šikmých ploch. Nevím jak u ABS, ale u PLA je opravdu skoro nemožné něco s povrchem dělat, jako třeba u laminátových karoserií. Nikdy to nebude povrch, jako u výlisku od Tamiye, hladký s vysokým leskem. Ideální kombinace se nabízí v tom, že budete mít krásnou karoserii třeba od FLY, nebo SCX a do ní si nakreslíte a vytisknete podvozek, který bude o třídu výš, klidně do něj osadíte motorová lože třeba od Slot.itu. Jak jsem několikrát psal, můj první návrh byl podvozek pro Ligiera, se kterým jezdil Martin Kumičák a vyhrával závody jeden za druhým. A to byl pevně uložený motorek in-line a byl vynikající.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#17 Příspěvek od tom59herder » 28 lis 2022, 08:35

Já používám k tisku vícero tiskáren. Mám Průšu Mk3, Ender 3, Ender 5 a Tronxy. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit Pavlovy závěry, že je to o kvalitním seřízení tiskárny a filamentu. Na velké věci je plně postačující Tronxy a Endery všeobecně. Poslední dobou jsem se přesvědčil, že tisk malých věcí na Enderu 5 je stejně kvalitní jako na Průšovi. A cenový rozdíl 18 000,- mezi Průšou a Enderem 5 je značný. Trošku horší je kvalita tisku u Enderu 3, ale vše je o kompromisech. Jak je vidět na Pavlových tiscích, tak dokázal svého seřídit dobře.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#18 Příspěvek od Petr L » 29 lis 2022, 23:25

Jenom pár poznámek k tomu co tu padlo, ohledně filamentů, Průša si filament vyrábí sám, přímo v Holešovicích má na filament linky. Jediné, co se tam nevyrábělo byl filament, který je přibalený k tiskárně. Jinak co se týká vlastní tiskárny a jejich vlastností je dost velký rozdíl v tom, co vše je potřeba udělat, aby tiskárna tiskla v přijatelné kvalitě, pokud někdo má dostatek zkušeností a dost času, rozchodí kde co, kdo ale chce tisknout a moc neřešit, nebo nemá s 3D tiskem zkušenosti, tak moc možností, pokud nechce pálit čas laborováním, nemá. Soused který se 3D tisku věnuje léta spolehlivě rozchodí cokoliv, zkušeností má dost, takže mu netrvá většinou ani moc dlouho a výtisky jsou v slušné kvalitě, já stejné kvality tisku jako on když má tskárnu naladěnou, dosáhnul cca po pěti minutách od prvního zapnutí MK3S+ stačilo doladit první vrstvu. Jinak na většinu běžných domácích tisků spolehlivě stačí Mini od Průši a tam už ta cena s přihlédnutím ke kvalitě a spolehlivosti tisku vychází podstatně lépe.

Odpovědět