Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Zpráva
Autor
tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#1 Příspěvek od tom59herder » 15 zář 2022, 10:16

Po delší době jsem se odhodlal zase něco udělat pro širší modelářskou veřejnost. Protože mě Pavel inspiroval svou činností i k tisku malých aut, tak jsem se pokusil a budu s tím snad i pokračovat, dát dohromady své poznatky kolem 3D tisku malých modelů. Už ani nevím, jak dlouho se 3D tiskem zabývám, protože mé první počátky spadají do doby, kdy má dcera dělal zkoušky na konzervatoř v Praze a já sháněl v Holešovicích materiál na stavbu prvního modelu tiskárny od Průši. To ještě byla taková stavba tiskárny Mendel-Prusa a informace byly jen jako návod na jednom opensource serveru. Je to tedy asi 11 let. Tu tiskárnu jsem nedokončil, ale nakonec jsem zakoupil tiskánu Gembird, které jsem dal velkou čočku a těsně před ukončením záruky jsem oddělal elektroniku a tak za vrácené peníze jsem koupil do DDM tiskárnu REBEL 2 a díky tomu jsem pak mohl postavit cekem 8 tiskáren z nichž některé byly upravené klony Průši Mk 1.72. Nakonec se nám podařilo i do Větrníku koupit tiskárnu Pruša Mk 3. Protože kroužky 3D tisku už vedu 6. rokem, tak jsme zakoupili i tiskárnu Ender 3 a letos i tiskárnu Ender 5 a tím se trochu přiblížili i možnostem 3D tisku "normálních" lidí (hlavně tím, že cena Enderu 3 na Alze je 25% než je cena Průši). V současné době většinou konsruujeme modely RC lodí a tiskneme i RC auta. Tak jsem si řekl, že zabrousím i do dráhovek, které byly od mého dětství srdcovkou. Přiznám se, že měřítko 1:32 není můj šálek kávy, ale mé poznatky se dají aplikovat i do měřítka 1:32. Pro začátek jsem rozepsal článek na mých stránkách (jsou v mém podpisu) a najdete jej pod záložkou AUTA a tlačítkem Karoserie na FDM 3D tiskárně. Otvírám tím diskuzi a polemiku v tomto vlákně. Budu rád i za vaše postřehy a poznatky. Snad nebude úvod o modelovacím software tak nudný. :D

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#2 Příspěvek od tom59herder » 15 zář 2022, 12:56

Dnes jsem ještě přidal aktualizaci článku - něco o tiskových materiálech.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#3 Příspěvek od Jirka » 15 zář 2022, 13:08

Tome je bezva, že se s námi zase dělíš o své bohaté zkušenosti. :)

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#4 Příspěvek od Petr L » 16 zář 2022, 22:32

Osobně si myslím, že ohledně karoserií na modely je dnes 3D tisk spíše rozumným způsobem jak vyrobit master, který se po finálních úpravách zaformuje, než jako technologie na přímý tisk finální karoserie, nicméně čekal bych, že dříve, než se FDM dostanou na takovou úroveň, jaká by karoseriím odpovídala, budou spíš cenově dostupné SLA tiskárny. Jinak ale tvoje práce, včetně finálních úprav je krásná a jsem moc rád, že si se o svoje zkušenosti podělil :-)

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#5 Příspěvek od tom59herder » 19 zář 2022, 13:32

Dnes jsem přidal aktualizaci ke článku na svém webu - něco o podpěrách a přehled programů pro přípravu tisku - SLICERECH (slajsrech). Jen reakce na předešlé příspěvky - čekat na to, že se strunové tiskárny vyvinou k superkvalitě, to je čekání pro mladší lidi než jsem já a to na pěkně dlouho. Myslím si, že jejich maximum bylo dosaženo. Pokud bych chtěl dělat nějaký master pro zaformování, tak bych především použil velmi kvalitní 3D model (a kdo to jen tak dá) a pak bych ten model vytisknul na SLA (pryskyřičné tiskárně). Ale to jen v případě, že bych věděl, že prodám nejméně 10 kusů laminátové karoserie. Pokud mohu srovnávat laminát a FDM tisk co opracování do dokonalosti povrchu, tak se mi bohužel nedostala do rukou žádná laminátová karoserie, která by nevyžadovala stejnou nebo i více míru práce.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#6 Příspěvek od HonzaS » 20 zář 2022, 12:19

Bohužel máš se strunovými tiskárnami pravdu. Trochu paradoxní je i to, že u tohoto typu tiskáren není výsledná kvalita tisku ani příliš závislá na jejich ceně, která se může lišit několikanásobně. Plný souhlas i s tím, že v případě tvorby masteru je ideální vytisknout primární tvar na SLA, ten po menší úpravě (i zde jsou hmatatelné vrstvy) klasicky zaformovat a pak vylaminovat. Je fakt, že je tento postup celkově o dost dražší než přímý tisk z PLA, ale dosáhneš tím ve finále nesrovnatelně kvalitnější povrch při výrazně lehčí váze a vyšší odolnosti i při komplikovanějších tvarech.
Jinak bych úplně nesouhlasil s tím, že výsledný efekt přímého FDM tisku je srovnatelný s laminátem - současné tenkovstvé lamináty s možností zesílení kritických míst uhlíkovými vlákny se při kvalitním kopytu prakticky skoro nemusí povrchově dál opracovávat. Kvalita narozdíl od tisku ale zase samozřejmě klesá s počtem vyrobených kusů.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#7 Příspěvek od tom59herder » 21 zář 2022, 07:28

S těmi laminátkami máš celkem pravdu v tom, že důležitá je kvalita kopyta. Ovšem pokud někdo nezaformuje plastikovou stavebnici, nebo nějakého super "angličáka", tak moc lidí neznám, kteří by udělali kvalitní kopyto a následně formu. Pokud z takové formy je pak laminátka, tak je bez všech pochyb, že je velmi kvalitní a moc práce s ní není. V současné době mám asi 10 laminátek v surovém stavu a jedna by to mohla splňovat. Důležité u 3D tisku je to, že pokud seženeš 3D model nebo jsi schopen si model vytvořit, tak si můžeš vytisknout to, co nikdo jiný nenabízí a za podstatně jiný peníz než je plastová stavebnice nebo laminátka ze zemí od nás na západ. U samotvůrce modelu ovšem nepočítám čas, který by stejně mohl věnovat třeba věcem, které ho tolik nebaví. A samozřejmě tady vůbec nejde o vytvoření super brusu na závodní dráhu, ale o vytvoření modelu na občasné projetí po dráze i s jeho třeba špatnými vlastnostmi. Je potřeba ten 3D tisk chápat jako výzvu k bastlení a radosti z výsledku. Na závodní děla je zapotřebí jiné technologie.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#8 Příspěvek od tom59herder » 21 zář 2022, 13:40

Dnes jsem přidával aktualizaci - jak upravit rozměry STLka tak, aby odpovídaly měřítku.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#9 Příspěvek od tom59herder » 22 zář 2022, 11:29

Aby ten "návod" trochu odsejpal, tak další aktualizace, příprava tisku (naslajsování) tak, jak jsem v předchozí aktualizaci si připravil model.
Obrázek

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie na FDM (strunové) 3D tiskárně

#10 Příspěvek od tom59herder » 24 zář 2022, 15:54

Tak a je tady závěr mého elaborátu o možnostech tisku karoserie na domácí 3D tiskárně. Pochopitelně jsem neprobral všechna úskalí 3D tisku, bylo by to na sérii článků a ohlas na tento zatím není tak velký, aby mě inspiroval k dalšímu textu o těchto úskalích. Doufám, že to někoho navnadilo a že to vedlo ke zpestření života na tomto prostoru. Hlavně jde o probuzení našich bastlířských schopností. Nebuďme jen sběrateli hraček. ;)
Obrázek

Odpovědět