Zabíhání motorků - 3D tisk stanice

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Zabíhání motorků - 3D tisk stanice

#1 Příspěvek od model » 05 led 2021, 19:54

Od mého výrazně zkušenějšího kolegy jsem dostal informaci, že je dobré nové motorky zaběhnout pomocí druhého motorku
aby si lépe sedly uhlíky. Poslal mi svoji stanici s prosbou, abych ji upravil pro 3D tiskárnu.
Měla i zabudovaný přepínač směru otáčení ale byla dost velká. Takže hodně materiálu a čas tisku přes 3 hodiny.
Takže jsem si nakreslil jakousi kapesní verzi, našel jsem starý motorek Mabuchi, který slouží jako pohon,
ten jsem upevnil natvrdo a nové motorky upevňuji pomocí třmenu, který jen mírně přitáhnu.
Dají se použít všechny typy motorků - krátký, Falcon i dlouhý třeba Flat.
Přenos je přes plastový pastorek pomocí pryžové bužírky z kabelu od telefonu. Pastorek se na hřídelku zabíhaného motorku jemně zatlačí a po ukončení zabíhání
se i lehce stáhne. Používám trafo PIKO, takže si směr otáček upravím na trafu
a pro pomalé otáčení stačí 3 - 6 Voltů. Kabely připevním k motorku krokodýlky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Zabíhání motorků - 3D tisk stanice

#2 Příspěvek od stembas » 06 led 2021, 15:08

Jaky je duvod zabihani motorku jednoho bez napajeni, druhym, ktery je napajeny ? Ja zabiham motorky tak ze je maliko namazu (loziska) a necham popalinku krouzit po draze. Dalsi spusob je ze ho ponorim do lazne jar-voda a tam ho necham zase pomalinku protacet, (10 min.)

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Zabíhání motorků - 3D tisk stanice

#3 Příspěvek od model » 06 led 2021, 16:34

Asi každý modelář má svou metodu, jinou závodníci jinou hobíci.
Jak mi vysvětlil Zdeněk, je někdy problém při zapojení nového motorku, že dojde k jiskření a mohou se
poškodit kontaktní plíšky na ose nebo deformovat uhlík. Tím, že se motorek točí bez proudu pomocí druhého motorku
v malých otáčkách, zajistí se jemné vyhlazení a usazení uhlíků.
Já také nové motorky dal do auta a projížděl jsem po dráze a neměl jsem pocit, že by se něco stalo.
Ale rada zkušeného je k nezaplacení a podle jeho zkušeností se dají tímto zajetím zvýšit i mírně otáčky ale hlavně se zvýší životnost
motorků.
Já jsem chtěl spíše ukázat že i taková drobnost jako je ta na obrázku se dá jednoduše vytisknout a funguje a dobře vypadá.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabíhání motorků - 3D tisk stanice

#4 Příspěvek od tom59herder » 07 led 2021, 09:07

Určitě dobrý nápad, líbí se mi, že je možno použití pro dlouhé i krátké motorky, za mě za 1s *. :D

Odpovědět