Nový materiál pro 3D tisk

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1295
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Nový materiál pro 3D tisk

#1 Příspěvek od model » 27 bře 2024, 22:47

Abych pravdu řekl, nový pro mne, když jsem se díval na stránky výrobců, již ho nabízí. Jedná se o materiál ASA a ASA 275.
Jedná se o materiál : acrylonitrile styrene acrylate, který by měl být jakousi náhradou ABS. Materiál má mít výraznou odolnost proti UV záření, což je asi pro
dráhové modeláře na nic, ale jinak vlastnosti ABS jsou zajímavé. Nechal jsem si vytisknout z tohoto materiálu in-line motorové lože a zkusím, jestli bude fungovat
i bez ložisek. Výhodou je, že se dá povrchově upravovat, což PLA neumí, takže by to chtělo vytisknout karoserii a vyzkoušet.
ASA 275 je modifikace, která umožňuje tisk při menších teplotách, něco jako u PLA, vlastnosti má podobné jako ASA. Oba materiály se musí tisknout v uzavřeném
prostoru ASA při teplotě trysky 250 °C a víc a chce to i pořádnou adjustaci k podložce, protože tiskový soubor rád odskočí při tisku a zdeformuje se.
No vzhledem k mému věku a také proto, co tisknu si snad budu stačit se stařičkých ENDER 3, ale jak je vidět svět 3D tisku se žene hezky rychle kupředu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1295
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nový materiál pro 3D tisk

#2 Příspěvek od model » 29 bře 2024, 09:15

Tak jsem si lože přivezl domů, výstružníkem vyčistil otvor pro osu 2,38 mm, osadil kompletní zadní osu a kápnul olej a nechal jsem motorek
točit na 12 voltů. Asi po 3 minutách jsem zkusil, co to dělá, jestli se hmota tavila a ono opravdu nic.
Je jasné, že to není cesta pro závodníky, ale pro někoho, kdo jako já, co si jezdí doma či jen s přáteli zajímavá varianta.
Takže ASA 275 je asi správná volba, protože má stejné vlastnosti jako ASA, ale tiskne za podmínek blížicí se PLA.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět