Stránka 1 z 1

ovladače na soutěže

Napsal: 18 lis 2014, 17:31
od Jirka B
Ahoj všem.Měl bych na vás prosbu.Rozhodl jsem se ,že si pořídím model 1/32 a k tomu ovladač.Ovšem ten bych si rád zhotovil,abych si zamodelařil a měl z toho radost,až to bude fungovat.A taky abych nebyl v Brně "B" .Pořídil jsem si kit turbo parma a rád bych do něj zabudoval tištěný spoj.( něco jak dělá p.Hameta,nebo Petr L ) Předesílám,že na elektriku jsem antitalent.Ale dokáži si podle nákresu (ideální by byl obr.reálných rozměrů) zhotovit tištěný spoj,nakoupit součástky podle seznamu a podle schématu (to ovšem musí být pro b...e,jako jsem já) napájet součástky a připojit. /včetně silové části a srážecí krabičky.) Takže chlapci,prosím HILFE.Potřeboval bych něco z poslední kolekce,abych byl aspoň v něčem IN. Popř.jestli někdo nevíte-údajně p.Hameta má nějaké stránky,abych se s ním mohl spojit.Dík.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 18 lis 2014, 18:30
od Petr L
Pouštíš se na trnitou cestu :-)

Především je nutné konstatovat, že drtivá většina "elektronických" ovladačů není žádný high tech a vychází z desetiletími ověřených běžných zapojení tranzistorů.

Něco modernějšího je teoreticky možné postavit, ale na to bych si bez přechozí průpravy ve stavbě elektroniky a hlubokých znalostí v oboru, rozhodně netroufnul. Na běžné ježdění jsou zbytečně složité, výsledný efekt je pro běžného smrtelníka prakticky nezjistitelný a rozhodně se v nákladech nepohybují v relacích, které by bylo možné označit za rozumné.

Není to nic katastrofálního, protože právě ty ověřené jednoduché konstrukce slouží k našemu účelu více, než dobře. Zásadním momentem při stavbě je ale precizní zvládnutí mechaniky a to se na koleně moc snadno nedělá. Co se týká pořizovacích nákladů, také to není nic optimistického, pořizovací cena je většinou spíše zklamáním.

Pro představu přikládám odkaz na info o ovladači který byl prezentován na slotracinglemans.com, Tom Herder ho upravil a Jirka Hameta následně ještě přizpůsobil pro 1:32. Postavil jsem jich několik a myslím, že nejsou na stavbu ani složité.

https://plus.google.com/u/0/photos/1069 ... 9557398529

Vzhledem k vývoji v 1:32 jsem dále snížil impedanci na odporové dráze cca o 1/3, protože ovladač byl již moc "měkký" a odpor brzdy nahradil speciálním potenciometrem na brzdu Difalco. Myslím, že na začátek a pro běžné ježdění je to ideální régl.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 18 lis 2014, 19:38
od Jirka B
To- Petr L . Moc díky. To je přesně ono,co jsem potřeboval.Do žádných novějších věcí bych se nepouštěl.Možná jsem se špatně vyjádřil.Původně jsem to chtěl okopčit od T.Herdera,ale bylo mi řečeno,že některé věci a součástky tam jsou zastaralé. A navíc jsem to chtěl do parmy zabudovat jako celý tišťák ,namísto toho kovového těla.Akorát mi ještě není jasné to zapojení poťáku P3 ( CHOCK).Nebudu tam dávat vypinač.Ale to snad někde vyčtu. Ještě jednou díky.


Příspěvek číslo 1000.
příspěvek 1000.jpg
Děkujeme.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 04 lis 2017, 23:09
od Jovellin
Jaký kabel a jaké banánky ? Je to sice jen na doma - dřevo 3x , 12V , 16A na drážku, ale proč nezkusit lepší régl než je Parma.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 05 lis 2017, 14:18
od JiS
Ještě je možná tato varianta http://www.autodraha-forum.cz/viewtopic.php?f=47&t=681, která zachovává dobrou mechaniku PARMA a vyžaduje minimální úpravu ovladače. Náklady na přidané součásti (oproti původnímu zapojení) jsou minimální, diody 1N4148 tranzistor BD677 jsou korunové položky. Bohužel zapojení nebylo dosud ověřeno.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 05 lis 2017, 16:32
od Jovellin
na Parmu sahat nebudu, jen tam dám banánky, až mi někdo napíše průměr. Potřebuji znát průřez kabelu na připojení, vyděl jsem 1 ,1,5 a dokonce i 2, co je správně ? Mě sedí 1, ale může to být i málo. Je to předělané Faro od Honzy.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 06 lis 2017, 22:33
od Petr L
S kabelem a jeho průřezem to máš jednoduché, kolik berou tvoje auta, tolik musí vydržet tvůj ovladač a tolik musí vydržet i šňůry :-)

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 07 lis 2017, 09:12
od Jovellin
OK a jaké se používají banánky na soutěžních dráhách ?

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 08 lis 2017, 20:20
od HonzaS
Když to chceš na doma, tak je to jedno - jen ti musí souhlasit protikus :D .
U dřevěných drah je to z pochopitelných důvodů sjednocené na průměr 4mm.

Re: ovladače na soutěže

Napsal: 08 lis 2017, 22:29
od Jovellin
nebudu dělat nestandart , co když vnuk bude chtít jezdit i jinde :D