Rally dráha 1:43

Zpráva
Autor
groupb
Příspěvky: 11
Registrován: 28 kvě 2014, 08:15

Rally dráha 1:43

#1 Příspěvek od groupb » 29 čer 2014, 15:03

V letošním roce se na Mělníku uskuteční druhá prázdninová výstava modelů.
Letos pod názvem "když si chlapi hrajou".
Naším záměrem je, aby se zde prezentovalo co nejvíce různých modelů a odborností.
Takže tu budou modely z papíru, plastu, dřeva, kovu, sádry, resinu atd, modely statické stolní, ale i modely pohyblivé, mezi něž patří i autodráhy.
S kamarády jsme řešili, jestli budeme schopni předvést nějakou autodráhu v akci a nakonec se to povedlo dokonale.
Bude k vidění rallyová jednodráha v měřítku 1:43.
Zde bych si postekl nad podmínkami fora - je to asi jedinné forum, kde je možno vkládat tak malé fotky. Když jsem je nahrál, s hrůzou jsem zjistil, že standard 800 x 600 je zde příliš velký a že mám smůlu. Protože se mi fakt nechce je všechny kopírovat a pak zmenšovat, tak snad bude stačit malé videjko, pro vaší představu, jak to vypadá.
Na to, že jsme na poli autodráh ryzí amatéři nás především těší, že to jezdí. No jezdí ..... Jak je vidět, dvě autíčka nám jezdí, ostatní ani omylem. Takže se Vás ptám : je to tím, že jezdící auta nemají magnety a ty, co nejezdí ano ? Nebo napájením pouze 6V ?
Dost keců, zde je slíbené videjko. Časem možná dráha dostane vylepšení terénu, nebo taky skončí na smetišti dějin, uvidíme, co s ní udělá výstava.

https://www.youtube.com/watch?v=7gL3zoJ ... e=youtu.be

Vítek

Re: Rally dráha 1:43

#2 Příspěvek od Vítek » 29 čer 2014, 16:23

Proč auto nejde může mít velmi mnoho příčin. A diagnostikovat takto na dálku jsou výstřely naslepo. Trefím důvod - netrefím.
Ale úplně první kontrolu bych udělal obyčejnou 9V baterkou. Pokud auto nebude točit ani na baterce je problém v něm - od kartáčků, přes kablíky, převod, špínu - prach .... Pokud bude na baterce točit, tak je buď problém v těch 6V nebo v silných magnetech.

Dráha pěkná, ale osobně mi vadí kola přesahující karosérie. :(Ad fotografie.
Velikost příloh, případně jejich druhy a způsob vkládání, omezení počtu na příspěvek atd., jsou vždy otázkou kompromisu a rozhodnutím provozovatele.
Dali jsme přednost tomu, že jsou fotografie menší. A díky tomu se jak rychleji načítají, tak jsou nedílnou součástí fóŕa. Tzn., že i po letech, pokud bude DF, budou zde fotky.
Fotky linkované z externích úložišť se zobrazují jen pokud jsou na úložišti a to je v provozu. U starších vláken na některých DF to potom vypadá velmi podivně - příspěvky jsou bez obrázků.
Dali jsme i přednost načítání fotografií z HDD před jejich načítáním, byť do databáze DF, z externího úložiště. Považujeme toto řešení za uživatelsky vstřícnější. Což ovšem neznamená že všem vyhovující. 8-)
Problém je i v tom, že někteří lidé nemají soudnost a pokud to DF umožňuje, tak vkládají fotografie extrémních rozměrů. A nebo jsou schopni vložit desítky nic neříkajích obrázků do jednoho příspěvku pomocí funkce hromadné vložení. Takže jistá omezení jsou nutná.
O změně parametrů příloh zatím neuvažujeme. Osobně si myslím, že pokud má uživatel zájem, tak několik fotografií přeuloží do vhodné velikosti. ;) Díky.
Admin Vítek

Jirka B
Příspěvky: 360
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Rally dráha 1:43

#3 Příspěvek od Jirka B » 29 čer 2014, 18:55

To groupb-shlédl jsem video.Dráha pěkná.Podle toho co jsem viděl jsou autíčka z čínské autodráhy na 6V.Nemají klasické vodítko,ale kolík.Podle jízdy usuzuji,že na zatáčkovité trati občas ztratí kartáčky kontakt,nebo se seká převod.Navíc tyto autíčka mají dost silný magnet.Jestli máte možnost zkuste napájení 12V.Motory to vydrží.Jediné co odejde je žárovka osvětlení autíčka.Dá se vyměnit za 12V žárovku.Mám to vyzkoušené a autíčka jezdí velmi dobře.

groupb
Příspěvky: 11
Registrován: 28 kvě 2014, 08:15

Re: Rally dráha 1:43

#4 Příspěvek od groupb » 29 čer 2014, 20:11

Máte pravdu, jsou to čínská 6 V auta. Magnety nemají, s magnety se jim nechtělo jezdit. Dokonce se jim nechtělo jezdit ani s vlastními podvozky, a tak dostaly vyšší podvozky z nějakých čínských formulek, proto ty širší kola.
Převody jsou snad dobré, spíš ztrácí kartáčky kontakt. Auta s magnety jezdila nebo spíš nejezdila daleko hůře a na mnoha místech dráhy odmítla pokračovat. Usuzuji, že magnet byl příliš silný. To my mohla možná vylepšit vyšší voltáž, zkusíme to.
Spíš si ale osobně myslím, že je to daň za tu rallyovou dráhu, která není příliš rovná, protože když postavíme jinou čínskou na rovině, tak ostatní auta jezdí v pohodě.
Takže bych se ještě zeptal : pomohlo by třeba autíčka zatížit ? vyplnit vnitřek zátěží, aby byla těžší a tím měla větší přítlak na kartáčky ? Nebo mě napadlo, jestli by šel ten vodící kolík zdvojit či upravit na vodící destičku (vyndat kolík a nahradit ho jakousi obdélníkovou ploškou s trnem ?
Žárovičky neřeším, ty šly pryč hned po magnetech.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 746
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Rally dráha 1:43

#5 Příspěvek od Petr L » 29 čer 2014, 21:27

Nejsem na toto měřítko odborník, Jirka B si určitě bude vědět rady, jenom jsem chtěl poznamenat, že Carrera GO a D143 také nemají vodítko, ale pouze kolík a jezdí perfektně. Problém bych hledal spíš v kartáčcích, pneumatikách, nebo spíš ve vibracích celých os a těžišti modelů. Jinak dráha je parádní, auta vychytáte a kdyby se vám chtělo utrácet tak v malém měřítku jsou úžasné Kyosho Dslot43, ale ty je potřeba ladit, aby seděly, zato běžné modely od Carrera jezdí perfektně jak jsou, tedy pokud se nevyndá magnet :-)

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 336
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rally dráha 1:43

#6 Příspěvek od RUMOV » 29 čer 2014, 21:45

Hezká dráha.... a pak že se to tady s prckama nerozjede..a jak krásně rallyově...

1.Technická k napájení..
Zkuste dát větší napájecí napětí, úplně nejjednoduší bude asi starý pc zdroj, vytáhnout 12v větev, popř i 5v..
Mě to funguje tak že 5v větev dává ve skutečnosti 5.6 v a to těm šikmoočkům docela stačí.
Je pravda že pro auta od Artinu je to zase málo a ty se potom spíše plouží a imitují jízdu..
Řešením je právě ta 12 v větev, která se dá odregulovat jednoduchým obvodem s LM 317 a potenciometrem, no a pokud tam ještě vsadíte digitální měřák, je to skoro dokonalé..
Ještě mě napadlo, že to cukání by mohlo být způsobené jen jedním bodem napájení, možná by stálo za to přidat ještě tak dva napájecí body, nedocházelo by k úbytkům napětí.
I když ze spoda a vrtat se už v hotové dráze...já vím je to otrava..

2.K autíčkům...
Pokud bude točit i na baterku, problém je asi v kartáčcích a špatném doteku.
Já jsem to řešil tak že jsem koupil pletený kabel a kartáčky udělal nové a delší.
popřípadě se dají koupit origo kartáčky od Carrery a na číňana je naroubovat...jsou dvojité a delší a fungují lépe.
A ještě další alternativa, koupil jsem úplně nové auta, jedno stálo 130 korun, má vodítko, 5v motor a jezdí jako ďas..
Nechci tady dělat reklamu, ale pokud zadáte do zboží na seznamu vyhledávání auto mondo k autodráze, určitě Vám něco vypadne...mají ale pouze Fiátky v červené a bílé barvě..kastle by se asi určitě dala přehodit za něco jiného..
A jinak ta samá firma prodává ještě náhradní kartáčky sice odněkud od Žluté řeky, ale za úplně jiné peníze než ty Carrerácké..koupil jsem a fungují dobře..

S vyvažováním jsem také experimentoval, problém je ale ten, že není moc místa, pokud dáte závaží před motor, zvednete těžiště, auto bude mít sice větší přítlak na kartáčky, ale horší stabilitu na zadek..
Další možnost je dát silnější magnet, musíte ale zvednout napětí, aby se auto vůbec utrhlo.
Magnety jsem také objednával na netu, existují různé velikosti a hlavně síly.
optimální síla magnetu je tak 1 kg, Carrera má magnety silnější, ale zase má větší napětí..

3.K vodítkům...
Zdvojení kolíku nefunguje, zkoušel jsem a je to jedna z Cimrmanových slepých uliček.
Řešením je naroubovat na autíčko vodítko, Jirka B příspěvek výše, mi radil jak to dělá on, za což mu děkuji a jako odborníkovi mu toto téma předávám, ví toho mnohem více a po koupačce v moři je určitě tak zrekreován a odpočat, že to sem napíše sám... ;)

Zkuste tedy kombinovat body 1,2,3, a něco z toho vyleze..

Je to pouze o zkoušení a hraní si, ale o tom to přeci jen je ne?

ale pozor je to hodně návykové.. :D

I.P. RUMOV
malý rum.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Jirka B
Příspěvky: 360
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Rally dráha 1:43

#7 Příspěvek od Jirka B » 30 čer 2014, 19:05

Ano právě jsem se vrátil.......z dovolené.Ale pořád se nemůžu dostat do tempa.Musím se aklimatizovat.Takže k tématu.Ještě jednou jsem mrknul na video.Pokud jsem dobře sledoval autičko se zastavovalo na stejných místech.Zdvojování kolíku,výměna za plošku nemá smysl.Pokud výměna tak za klasické otočné vodítko.Je otázkou jaké tam máte kartáčky.Jestli jsou dost měkké,dlouhé a široké.Zkusil bych výměnu kartáčků /buď koupených nebo zhotovených/.Netušil jsem ,že tam nemáte magnety.Mně tyto auta bez magnetu vůbec nechtěla jezdit.Takže buď slabší magnet a nebo dát původní + napájení 12V.A nebo bez magnetu zatížit autíčka závažím.Ale jak píše RUMOV je to o zkoušení.Pak je ještě jedna varianta,která se používá u rallyových a nerovných drah.Vodítko na výklopném rameni.Kdysi jsem tento systém používal u mých prvních modelů.Ale jde skutečně o hraní si.Někdy to trvá i déle než najdete optimální řešení.Chce to zkoušet.Nic lepšího vám asi nikdo neporadí.

groupb
Příspěvky: 11
Registrován: 28 kvě 2014, 08:15

Re: Rally dráha 1:43

#8 Příspěvek od groupb » 30 čer 2014, 19:14

Díky všem za odpovědi, uvidíme, zkusíme. Zvýšit napětí by neměl být problém, máme k dispozici několik těch DDR šedých vláčkových traf a já osobně na něj nedám dopustit. Prodloužení kartáčků je asi také dobrá volba, to co máme k dispozice už má svý najeto.
Teď už je ale dráha připravená na transport do muzea.
Mimochodem, dráha vznikla jako nouzové řešení :evil: Původní záměr totiž byl, postavit jednodráhu z panelů v měřítku 1:43 pro závody aut v měřítku 1:32. :shock: Ono to jde a jezdí, navíc to má výhodu v tom, že zatáčky jsou pro větší auta pekelně utažené. Jen jsme měli předem daný rozměr panelu, kam jsme se se slušnější drahou nevešli. Přeci jen to, co je na této jednokolejné , především nadjezd postavit nešel. Tedy nadjezd jo, ale do podjezdu se auto nevešlo a zvednout už to více nešlo.
No ale třeba sednou .... kdo ví.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 336
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rally dráha 1:43

#9 Příspěvek od RUMOV » 30 čer 2014, 20:42

Ty trafa na vláčky jsou v pohodě, dává to snad až 1,5 ampér, má to regulaci a fungovat to bude..bohužel jen na ty malý, velké měřítka budou chtít asi větší proudy...dle motorků
To že auta nemají magnety je možná také důvod, proč vystupují na jednom a tom samém místě...to je fyzika a to očůrat nejde.
U prcků ty magnety asi opodstatněné jsou...snad to dovážení pomůže...

Jen jsem nepochopil ten závěr, díly dráhy v měřítku 43 pro auta 1:32, to musí být opruz z krajnicema, sama o sobě je dráha pro velké auta úzká a to mají většinou vodítka a driftují..
To už by se vyplatilo to vyfrézovat z mdf desky a nalepit na to měděné kolejničky..stejně jak píšete jezdíte bez magnetů..

Drážce zdar a nezapomeňte se pochlubit jak pokračujete...

...a neodpustím si malé rýpnutí...co třeba použít posyp...statická tráva, obarvené piliny,popř. polystyrenové kuličky jako sníh?

Přidám foto, třeba pro inspiraci..

RUMOV
IMAG2011.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

groupb
Příspěvky: 11
Registrován: 28 kvě 2014, 08:15

Re: Rally dráha 1:43

#10 Příspěvek od groupb » 01 črc 2014, 09:41

Rýpnutí dobré, s něčím takovým se počítalo, ale nestihli jsme to. Zítra odjíždí dráha do muzea a tam bude de facto měsíc a půl skoro bez dozoru. Takže se uvidí, co z ní zbyde.
Ten nápad dráha 43 auta 32 není úplně zcestný. Máme k dispozici rally auta typu Renault R5, Audi Sport, Lancia 037, Peugeot 205, Ford RS200 a na dráhu se vejdou, menší problém je jen na vnitřní části vnitřního oblouku, ale to by řešily krajnice. Jen některé "speciály" zako BMW 1M jsou na to moc široké. Navíc ten původní záměr byl přenosný panel s dráhou. Udělat to v jednom kuse z MDF, tak je to na jeřáb. :roll:
No nic, ten projekt zatím zapadl, kdo ví, jestli se ještě dočká nějaké realizace.

Odpovědět