Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 04 pro 2022, 12:50

Vždy to chce titulek, aby článěk zaujal, tentokrát jsem to mírně přehnal. 3D tiskárna mi pomohla k tisku doplňku,
ale byla by škoda se nepodělit.
Koupil jsem si malý aku šroubovák a k němu hlavičku s šestihranem pro vrtáky od 1,3 do 6,5 mm.
Původní dlaňovka mi slouží ke spokojenosti, ale jen do průměru stopky 3,5 mm.
Tak jsem si nakreslil a vytiskl rukojeť, na konci s otočným kroužkem, aby se lépe otáčela v dlani.
Rukojeť jsem měl ze dvou dílů a tiskl jsem ji s dosedacími plochami na podložce. Světe div se, podařilo se mi vyladit
vnitřní rozměr šestihranu na druhý pokus.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od model » 06 pro 2022, 16:09

Abych uzavřel téma - aku šroubovák jsem vrátil zpět prodejci, protože deklarovaná regulace otáček nebyla a motorek s šestihranem
měl takovou vůli, že to házelo milimetr na všechny strany. Při šroubování to asi nevadí, ale něco vyvrtat tak to bylo něco.
Tak jsem se vrátil ke staré Einhelce, která je již dlouho bez akumulátoru, ale krásně točí bez chvění a rychlost s regulací bohatě stačí na plasty a hlavně na PLA.
Protože mám řadu nářadí s tímto malým 12V akumulátorem, odřízl jsem kousek rukojeti do míst, kde byly dotykové plechy, vytiskl si držák na akumulátor, zapojil
a krásně to funguje. Podařilo se mi strefit do rozměrů baterie, tak tam drží i bez dalšího jištění.
Abych tu vložku zpevnil, obalil jsem ji šedou páskou.
Je to trochu mimoň, ale pro těch pár zahloubení stačí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od bigpetr » 19 pro 2022, 16:02

Skvělý nápad a díky za inspirci,
Do své dolaňovky nedostanu už ani 2mm vrták.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od tom59herder » 21 pro 2022, 19:35

Opravdu dobrý nápad na využití sklíčidla, protože i upnutí vrtáku 3 mm je kolikrát zapotřebí na protažení tištěných dírek.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od HonzaS » 25 pro 2022, 09:58

Doteď jsem používal stejné sklíčidlo bez jakéhokoliv držadla, ale díky Pavlovi mě opustila lenost a ze zbytků jsem ušudlal něco podobného. Tvar jsem chvíli ladil - postupně se ze štíhlého provedení stal trochu bumbrlíček tak, aby perfektně seděl v ruce. Není to sice 3D tisk, jen pouhá klasika, ale i tak udělá radost ... Ještě by to chtělo černý elox, ale zrovna u této slitiny duralu se moc nechytá.
rucka_1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 25 pro 2022, 17:01, celkem upraveno 1 x.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 25 pro 2022, 15:18

To se Ti to točí na soustruhu! Ale jinak perfektní práce, no jako vždy.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od HonzaS » 25 pro 2022, 17:16

Máš pravdu, i když je to taky občas zajímavé - vymýšlet jak udělat poprvé použitelný vnitřní šestihran mi dalo docela zabrat. Fakt je ale i to, že než bych něco takového v programu nakreslil (kdybych to zvládnul), několikrát upravil a vytisknul, tak právě u podobné jednorázové věci je klasika asi jednodušší řešení.
Jinak dík za pochvalu...

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Dlaňová vrtačka z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od model » 25 pro 2022, 19:50

Já, protože jsem se naučil kreslit, tak když jsem viděl v televizi jak horská služba tahá rolbu Snow truc ve filmu
Jak vytrhnout velrybě stoličku, nelenil jsem a vytiskl chybějící pásy pro tento model, který mám doma
snad více jako padesát let.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět