Trafo a velikost dráhy

Zpráva
Autor
Werry
Příspěvky: 34
Registrován: 28 lis 2017, 22:30

Re: Trafo a velikost dráhy

#11 Příspěvek od Werry » 30 lis 2021, 13:00

Ok, dám tedy min 2x1,5.

Jak s tím řezáním/neřezáním napůl? Mám ten dvojitý kabel rozříznout vejpůl a půlku dát do jedné kolejnice, druhou do druhé, nebo mám na každou kolejnici použít jednu celou kompletní dvojlinku a nijak ji neřezat?

Plus a mínus mi moc neříká, ale pokud to chápu správně, drátem v půli tratě propojit vždy jednu a tu samou kolejnici, aby nebyl na začátku drát v levé a v půli v pravé, je to tak?

Nemůže se tam při případné chybě něco odpálit?

Yarin
Příspěvky: 50
Registrován: 29 zář 2016, 19:34

Re: Trafo a velikost dráhy

#12 Příspěvek od Yarin » 30 lis 2021, 19:02

Jak píšeš velmi správně v závěru .... vždy by se měla propojit stejná kolejnice .... po směru jízdy pravá s pravou a levá s levou. Pokud by jsi se spletl jenom na chvilku tak by se nemělo nic stát. Většina zdroju toto mžikové zkratování "unese". Při delším "tvrdém" zapojení by jsi si mohl zdroj spálit. Dvojlinku použij na jednu drážku: polovinu na jednu "kolejnici" a druhou žílu na druhou "kolejnici". V tom aby jsi nepřehodil "kolejnice" si pořiď dvojlinku s barevným rozlišením.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Trafo a velikost dráhy

#13 Příspěvek od Petr L » 05 pro 2021, 22:04

CU při zkratu "uhne" takže se nic nepoškodí, ale pochopitelně jezdit to nebude

Werry
Příspěvky: 34
Registrován: 28 lis 2017, 22:30

Re: Trafo a velikost dráhy

#14 Příspěvek od Werry » 11 pro 2022, 13:06

Obrázek

Dobré odpoledne, kolegové. Postavil jsem dráhu cca 40 metrů, zatím jen s jedním poddrátováním (na obrázku znázorněné jako Napájení č. 1). Napájení č. 2. až č. 5 jsem zatím nedával, ale místy je cítit, že autíčko nejede pod plynem tak rychle jako v blízkosti control unit. Největší zpomalení zaznamenávám u vracečky úplně vlevo uprostřed dráhy (tam, jak je znázorněna výška dráhy 3,17 m), v těchto místech se občas autíčko dokonce zastaví, popř. začnou problikávat světla.


Mé dotazy:
1. Bude stačit dodělat dodatečné napájení č. 2, nebo poddrátovat i jinde (viz další místa)?
2. Dodatečné napájení č. 1 vedu z přední části control unit, pomohlo by poddrátovat control unit i zezadu (viz napájení č. 6 - zezadu)?

Díky za rady =).

mibar
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2021, 11:27

Re: Trafo a velikost dráhy

#15 Příspěvek od mibar » 13 pro 2022, 13:24

Taky si občas složím dráhu kolem 35m a stačí mi dvě propojení. Jdu na to selským rozumem a propojuji od ovládacího panelu ve směru jízdy. Dráhu si pomyslně rozdělím do dvou třetin a propojuji do těchto nejvzdálenějších míst. Pak ty auta jezdí ve všech místech prakticky konstantně. Proto si myslím, že třeba propojení č. 2, 3, 5 nemají valný význam. A taky jsem jednou udělal propojení ještě před trafem - podobně jako č. 6 a nijak valný efekt z toho nebyl. Ale možná u digitálu tomu je jinak. Jezdím na analogu: https://www.youtube.com/watch?v=NjNACkoZumw (už jsem ten odkaz dával do jiného vlákna).

Odpovědět