1:43 na dřevu

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kiki
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2016, 21:10

1:43 na dřevu

#1 Příspěvek od Kiki » 12 dub 2016, 19:38

Zdravím všechny zdejší pacienty. Už kdysi jsem na (starém) fóru autodráhy fungoval (představoval jsem zde svou modelovou dráhu D1:32). Ale potom jsem přešel k RC modelům a u těch jsem doteď. (Jen mimochodem jezdím RC off a truck trial)
Ale časem se mi zastesklo opět po autodráze. A jelikož se mi má už brzo narodit vnuk, tak jsem se začal pilně připravovat na budoucnost. Po bývalé dráze mi zůstaly doma stoly, tak jsem začal uvažovat, jakou dráhu pořídit. Stále mě lákala dráha na dřevě, ale musel jsem zvažovat, zda-li udělat dráhu modulovou (z origo dílů), která se bude dát případně rozebrat, nebo celodřevěnou v celku. A náhodou jsem našel GO za 2 kilča, tak jsem jí koupil a říkal si, že postavím GO 4-dráhu.
Jenže dva dny na to se mi naskytla další příležitost a výhodná koupě D132. Takže jsem opět nakupoval. Bylo rozhodnuto, že na stůl půjde 132 v (opět) modelovém provedení. Ale co s 143?
Doma jsem našel kus desky, z minule mi zůstaly nalepovací vodiče, pár vrutů a vůbec vše kolem bylo doma, takže jsem se pustil do té dráhy dřevěné. Má sloužit ke zpříjemnění letních grilovaček s přáteli pod pergolou.
Sem tam jsem musel něco přefrézovat a předělat, ale dráha už je před dokončením a jezdí. Zbývá doladit barvy, vše nalakovat a dráhu olištovat. Jen auta jsou slabší článek. Bude potřeba vykutit pneu na dřevo a hlavně VODÍTKO. Auto 132 jede na dráze v poho, ale 143 se občas sekne nebo vyskočí. Dal jsem už dopředu 5g závaží, ale moc se to nezlepšilo. Viděl jsem, že tady někdo vodítka na ty prcky dělá, tak se ptám: je to poznat při jízdě? A kolik za něj?
Jinak tady pár foto:
Obrázek

Obrázek

Více foto na: http://kiki068.rajce.idnes.cz/Carrera_143_na_dreve/

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: 1:43 na dřevu

#2 Příspěvek od Petr L » 12 dub 2016, 20:31

No super ! a já si už myslel, že si to necháš pro sebe a nepodělíš se!

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: 1:43 na dřevu

#3 Příspěvek od Jirka B » 13 dub 2016, 19:23

No jaký máš problém na dřevě s modely 1/43 přesně nevím.Já též dělám modely 1/43 ( a teď i závodní 1/32).Mám 4dráhu z dílů Carrera Go. Já když jsem poprvé zkoušel modely 1/43 na velké dřevěné dráze, tak jsem narazil na několik problémů.V prvé řadě jsem měl vodítko moc nahoře,takže model se opíral předními koly o dráhu a vodítko bylo v drážce moc mělce a model vypadával z dráhy.A to jsem je nedovažoval.Modely byly prostě přizpůsobeny na plastovou dráhu carrera Go a tam je drážka vcelku mělká.Takže jsem v prvé řadě vypodložil vodítka tak,aby se model opíral o zadní kola a vodítko.Přední kola jsem uložil tak aby měli trochu vůli ( výkyv)a lehce se dotýkali.Dále jsem vyměnil tvrdé kartáčky za měkké(opět slot it)U modelů kde to jde,jsem použil vodítko s větším (hlubším)břitem.Buď slo it nebo scaleauto na dřevo. V tu chvíli bylo ježdění na dřevě o třídu výš.Další problém jsou motory.Na malé domácí dráze to frčí,ale když to dáš na velkou dráhu,tak se zdá že se model courá.Takže je otázkou ,jak máš hlubokou drážku na dráze? A tomu musíš přizpůsobit výběr vodítka,no a k tomu můžeš dovážit předek.A co se týká pneu.Používám buď pneu origo z modelů a nebo slicky od fara.Vezmu tech.benzín,jemný smirek a tyto pneu líznu tak že na smirek leju tech benzin.Tak jak se to dělá u větších modelů.Tech.benzínem je i čistím.Po tomto pneu změknou.Pokud máš zájem o Milanova vodítka přečti si to tu na foru,již se to tu řešilo.A řešil jsem tu již kdysi i použití modelů 1/43 na dřevě.A nevzdávám to.Hodlám vyřešit model lehkou karoserií z lexanu a silnějším motorem a pneu chci zkusit z mechové gumy..A budou šlapat jak o něco větší bratři i na dřevě.Jinak tu dráhu máš moc pěknou.Když jsem se díval na fotky ve větším rozlišení,tak se mi zdá ,že ta drážka je moc drsná.Možná to chtělo trochu vyhladit , třeba přetřít nějakým lakem.Proto to možná dělá problémy.

Kiki
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2016, 21:10

Re: 1:43 na dřevu

#4 Příspěvek od Kiki » 14 dub 2016, 11:32

Tak předem dík za pochvalu. Dráha byla dělána v rámci ukrácení dlouhé chvíle na marodce.
Co se týče hloubky drážky, tak ta je 6mm. Ale není to konstantní hloubka. Při frézování, kdy jsem byl na to sám a neměl kdo podržet špičku, mi fréza občas povyskočila. To jsem potom, dodatečně, přibrušoval. Takže hloubka kolísá mezi 5-6mm. Taky vodítka jsou mírně přibroušená. Ale jen tak, aby se jemně dotýkala přední kola dráhy. Některé zatáčky na dráze jsou dost utažené a tam má auto problém. Pokud nejede větší rychlostí, aby dostalo smyk, tak se zastaví. Když jsem na dráze zkoušel 1:32, s otočným vodítkem, jelo auto plynule i v malé rychlosti. Proto jsem se ptal na to Milanovo vodítko. A co se rychlosti ještě týče, tak tím, jak je dráha malá (aby v pergole nezabírala moc místa), jezdím na asi půl plynu. Takže žádné velké závodění. Rozměr je nějakých 120 na 60cm. Jak jsem psal ... takové to domácí rumové mačkání. S těmi pneu zkusím ještě zalaborovat. Prvně to zkusím tím benzínem. Ale kdyby ne, tak ty pneu Faro máš na mysli tyto: http://www.autodraha-faro.cz/eshop/serv ... redni.html ? Jsem rád za každou radu, protože ani já nevím vše. Ale doma to musím tvrdit, abych neztratil autoritu. :lol:
Dráhu jsem včera dodělal a chybí jen polepy obložení.

Obrázek

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: 1:43 na dřevu

#5 Příspěvek od Jirka B » 14 dub 2016, 16:14

Ano jsou to ty pneu a nebo ještě ty širší.Záleží na discích,jaké používáš. A ještě jsem si vzpomněl na jeden problém. Pokud jsem používal modely 1/43 s kolíkem místo vodítka,občas při smyku nebo přetočení modelu se mi stalo,že se kartáčky dostali mimo sběrače na dráze a model se zastavil.Proto jsem všude dával klasická vodítka.Tam se model
dal vybrat i ze smyku,protože kartáčky měli pořád kontakt s dráhou.Mě se nejvíce osvědčila vodítka od Dslot43,ale dají se použít i jiné např.slot it.Záleží kolik je v modelu místa.
Ale ty Milanova budou asi levnější.Proběhni si tady modely 1/43.Najdeš tam olno námětů a rad.Ať se daří.

Uživatelský avatar
Bastacka
Příspěvky: 253
Registrován: 11 úno 2016, 21:21

Re: 1:43 na dřevu

#6 Příspěvek od Bastacka » 14 dub 2016, 16:37

Jen poznámka k vodítku Dslot43 dlouhá verze(dřevěná dráha),mám ho doma,ale bohužel jěště jsem ho netestoval.
Délka orig. vodítka dslot43 : 17,6 mm long verze : 22,6mm , výška je stejná.
Cena vodítka + šroub+ 2 kartáčky 40kč (nejlevnější na netu) ,ale zase to poštovné :+(((

Kiki
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2016, 21:10

Re: 1:43 na dřevu

#7 Příspěvek od Kiki » 15 dub 2016, 15:14

Jirka B píše:A ještě jsem si vzpomněl na jeden problém. Pokud jsem používal modely 1/43 s kolíkem místo vodítka,občas při smyku nebo přetočení modelu se mi stalo,že se kartáčky dostali mimo sběrače na dráze a model se zastavil.Proto jsem všude dával klasická vodítka.Tam se model
dal vybrat i ze smyku,protože kartáčky měli pořád kontakt s dráhou.Mě se nejvíce osvědčila vodítka od Dslot43,ale dají se použít i jiné např.slot it.Záleží kolik je v modelu místa.
Dík za info. Přesně to, co popisuješ, se mi děje. Proto mě zaujalo to Milanovo vodítko. Ale asi zkusím celý podvozek, páč se mi líbí, jak je zpracovaný.
Vodítko Dslot jsem hledal, ale ne moc úspěšně. Podívám se ještě po tom slot it.
A ještě jedna technická: mechovky kupujete hotové, nebo si i děláte? Pokud děláte, tak z jakého typu matroše. Ptám se, protože mám doma RC 1:24 kobercák, který je určený za závody (jezdí je i Maxi pu) a napadlo mě to vyzkoušet i na 1:32 plastu.

Tady pár foto:http://rc-model-ludgerovice.rajce.idnes ... _BMW_1_24/

Obrázek

Obrázek

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: 1:43 na dřevu

#8 Příspěvek od Jirka B » 15 dub 2016, 18:46

Já si mechovky dělám sám.Používám na to špunty z mechové gumy,co mi dal kolega,co jezdí na autodráze s těmi modely SRC.Nevím jak se to přesně jmenuje.Modely mají kastle z lexanu a jen zdánlivě se podobají autům. Ale viděl jsem je i na e shopech.Používají se i na RC modelech,ale nevím jak jsou porovité a tvrdé.A k tomu vodítku.Dslot43 se dají sehnat venku,ale doprava bude asi dražší než to vodítko.Milanovo bude asi přijatelnější. A ještě jsem používal vodítka od SCX.Stejně si většinu vodítek musíš upravit,popř.přibrousit.U 1/43 bývá většinou málo místa.

Kiki
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2016, 21:10

Re: 1:43 na dřevu

#9 Příspěvek od Kiki » 01 kvě 2016, 12:52

Dorazily mi vodítka od Milana. Opravdu kvalitní práce. Musím uznat, je to úplně jiné ježdění.

https://www.youtube.com/watch?v=ctuzFHNyBbk

Odpovědět