Tahače na domácí dráze

Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Tahače na domácí dráze

#1 Příspěvek od Jirka B » 08 led 2014, 19:41

Ahoj.Již na starém foru jsem načal toto téma.Teď jsem trochu pokročil.A před vánocemi jsem zhotovil kopyta,poté formy tahačů v měřítku 1:50. To proto,aby se dali použít na autodráhách v měřítku 1:43 a šířka nepřesáhla 50mm.Což je šířka mezi drážkami u autodrách 1/43.Zkušenosti s odléváním do lukoprenu a laminováním žádné.Takže jsem zkoušel a laboroval.Nevyhnul jsem se několika podstatným chybám.Protože jsem si to dělal jen pro své použití,chtěl jsem aby to bylo finančně co nejméně náročné.Použil jsem nejlevnější lukopren N1522,což nebylo ideální vzhledem k malému měřítku a detailům modelů.Takže jsem poškodil kopyta při vyndávání z forem./lukopren nebyl tak pružný,jak jsem předpokládal./Nakonec jsem musel formy rozříznout a udělat dělenou formu.No a pak jsem zkusil udělat laminátové karoserie tahačů./Buggyra.Mercedes a Tatra/Některé se zdařili -stačí jen vyřezat a nastříkat.Jiné méně,takže jsem musel brousit a tmelit.Hold člověk se učí pořád.Teď nemůžu stříkat,takže řeším doplňky ke karoseriím,jako je motor,převodovka ,nádrže,vzduchojemy,výfuky. atd.Tyto budu odlévat.Pak budu řešit podvozky.A nakonec nástřik barvami+ dekály,což bude asi tak na jaře,až bude teplo.Foto mých výtvorů sem nedávám.Kdo chce ať se podívá zde.http://skipper1.rajce.idnes.cz/Zavodni_ ... 2CMercedes./ Karoserií udělám,co půjde ,než zničím formy a budou nepoužitelné.Určitě mi nějaké kastle zbydou,tak pokud by měl pak někdo zájem,můžem se domluvit.Některé foto nic moc,ale to je rukama. Až budou tahače komplet hotové dám vědět.Jirka B

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Tahače na domácí dráze

#2 Příspěvek od MAXI-PU » 21 úno 2014, 05:14

Ahoj. Ja som robil kopytá a karosérie na modely ťahačov v merítku 1:32 a celý postup som dával fórum pre RC modelárov, pretože to bolo pre mňa prioritné. Môžeš si to pozrieť na stránke: http://www.rcauta.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=194
Postupy som mal podobné, akurát som použil Lukoprén N-Super s ktorým mám lepšie skúsenosti.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Tahače na domácí dráze

#3 Příspěvek od Jirka B » 21 úno 2014, 18:08

to MAXI-PU-předpokládám,že jsi to byl ty,kdo mě k tomu nakopl.Vítek zveřejnil tvé foto tahače Tatry na starém foru/ aspoň myslím,že to tak bylo/A moc se mi zalíbily tahače.Různých modelů v 1/43 existuje dost,ale závodní tahače zatím ne,aspoň myslím.Tvé postupy na RC mám prostudované.Takže zdárně pomalu pokračuji.Vzhledem k tomu malému měřítku mi vše trochu déle trvá.Ale snad to dotáhnu do zdárného konce.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Tahače na domácí dráze

#4 Příspěvek od Jirka B » 22 bře 2014, 12:51

Ahoj.Dovolím si vám představit první vlaštovku z dříve avizovaných tahačů.Trvalo to trochu déle,protože jsem si všechny díly a doplňky vyráběl sám.Buď ze zbytků plastikových stavebnic a nebo zhotovením a odlitím do formy.Bohužel to nedopadlo,jak jsem si představoval.V průběhu stavby to ještě šlo.Ale nevyšel mi závěr.Je fakt,že je to malé měřítko.Už na to asi nemám oči a ruce.S očima se dá jít pro silnější brýle,ale s rukama už nic neudělám.Největší problém nastal při zasklení.Vyzkoušel jsem kdejaká lepidla,ale pořád to bylo jakési upatlané.Okna dělám z folie do meotaru,nebo z různých krabiček ,pokud potřebuji něco tvrdšího.Nejhorší byl závěr,kdy jsem to přestříkl bezbarvým lakem.Ale to asi bylo rukama.Protože předtím jsem to zkusil na odstřižku folie a bylo to dobré.Takže přední okno zmatnělo a Davida jsem zazdil.Kdyby jste měl někdo rady na tento problém sem s nimi.A teď již k modelu.Trochu se liší od originálu,protože jsem dělal z toho co dům dal.Takže barva tmavší,některé doplňky jiné.Podvozek tentokrát trojkombinace mosazný plech,kuprextit a dráty do kol.Měl jsem doma plno pneu od fara.K tomu jsem si nechal udělat disky od ALS,motor klasika,převod slot it,vodítkoDslot43.Karoserie laminátový odlitek.Jezdí to jak pila.Ale vnukům tam přidám magnet.Model má zabudované přední a zadní světla.Takže tady jen dvě fota,další postup a foto zde: http://skipper1.rajce.idnes.cz/Buggyra-2.cast_stavba/ A šetřete s kritikou ať mě nepřejde chuť na další tahače.Budou ještě tři.Spíš beru rady,jak se vyhnout popsaným problémům.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Vítek

Re: Tahače na domácí dráze

#5 Příspěvek od Vítek » 22 bře 2014, 23:44

V prvé řadě velká gratulace k dokončenému modelu. Dobrá práce.
Doufám, že to další nakopne jak k nějaké stavbě, tak k prezentaci.

A taky doufám, že dáme dohromady Tatru.

Mohl bys prosím Tě doplnit informace o modelu o rozměry a hmotnost. Díky.


Ještě k Tvému problému s folií. Kromě folie z meotaru nebo z krabiček můžeš v klidu použít folii, která se používá u kroužkové vazby. Kromě čiré je k dostání v různých odstínech. Folie by v každém případě měla bez problémů držet chemoprénem a bez upatlání.
Překvapilo mně, že jsi model lakoval i s prosklením. Nevím proč. Myslím, že je to jednak zbytečné a taky to zmatnění mohlo dopadnout i hůř.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tahače na domácí dráze

#6 Příspěvek od RUMOV » 23 bře 2014, 12:18

Také blahopřeji, a jak jsem ti Jirko psal v SZ i potichu závidím.... :oops:
To zasklení jsem na tvých fotkách v SZ ještě neviděl, ale na přilepení folie by se dal použít Clear fix, modelářský přípravek, který je naprosto průhledný a lesklý a "neupatlá"..a to i kdyby jsi chtěl.. :D
Dá se použít i na přední a zadní světla, blinkry atd...
A folie se dá použít jakákoliv, i když na případné karamboly spíše tlustší, něco bych doma našel...
Jinak počin super, zařazuji se na seznam čekatelů na odlitek a musím konstatovat že tato rukavice, všem ostatním, byla hozená dostatečně daleko...
Těším se na Tatry a držím palec..

RUMOV

Kdo si neplní sny, jen přežívá. Kdo nemá sny, nežije.

https://www.youtube.com/watch?v=fgz1ufQTodI
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Tahače na domácí dráze

#7 Příspěvek od Jirka B » 23 bře 2014, 19:59

To Vítek-na těch fotkách,kde je ukázka špatného zasklení jsem to právě řešil transparentním/průhledným/chemoprenem.A udělalo mi to bílé okraje kolem skel.A lakování s okny jsem dělal proto,aby mi ten bezbarvý lak zalil drobné mezery mezi oknem a kastlí.Ale příští tahače budu lakovat raději bez oken.Ale dík za rady.Co se týká tatry,tu budu dělat až nakonec.A co dekály je to pořád reálné?

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Tahače na domácí dráze

#8 Příspěvek od Jirka B » 23 bře 2014, 20:12

A ještě k těm rozměrům.Model má délku 102mm,šířku 48mm,výšku v místě kabiny 45mm,a v zadní části je výška 18mm/bez kabiny.Bohužel nemám digitální váhu,ale na normální ručičkové váze mi to ukázalo 60g.Jako předloha mi posloužila papírová vystřihovánka.Takže když to vezmu,že skutečná buggyra má šířku 2550mm,tak mi vychází měřítko 1:52.Dělal jsem to tak,abych se vlezl do max.šířky 50mm.To je rozteč drážek u většiny autodráh 1:43.

Vítek

Re: Tahače na domácí dráze

#9 Příspěvek od Vítek » 23 bře 2014, 22:24

Tak to je drobeček. :) Na fotkách tak nevypadá.

Ano, dekály na Tatru jsou reálné. Dohoda pořád platí. Však jsem taky napsal, že se těším, že dáme dohromady Tatru. Jak mi předáš kastli, tak jen upravím dekály, které už mám hotové, aby Ti sedly přesně na Tvůj model.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Tahače na domácí dráze

#10 Příspěvek od HonzaS » 24 bře 2014, 08:36

Na tu velikost to má na samodomo výrobu fantastické detaily - všechna čest. Jen mě trochu udivuje to zmatnění fólie při lepení chemoprénem. Dělám s ním už dost dlouho (Clear Fix nebo UHU na plasty je ale určitě lepší řešení) a zatím vždy bez problémů, nejspíš se jednalo o nějakou atypickou fólii. Nakonec se ten kousíček dá bez problému přesklít a David bude zase vidět ven.
Docela mě pobavila zmínka o nesloužících očích a rukách. Mohu tě ujistit, že v tom nejsi sám. Už před několika léty jsme se na závodech s HWS vzájemně shodli na tom, že už oba skoro nevidíme na konec rovinky v Podbabě a že máme několikanásobnou spotřebu šroubků a jiného drobného materiálu, protože nám pořád padají z chvějících se rukou. O namalování rovné čáry štětcem pak raději ani nemluvím... :D

Odpovědět