Carrera Go 1:43, co vylepšit?

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#1 Příspěvek od RUMOV » 08 bře 2015, 23:45

Dovolil jsem si vytvořit nové téma, jako alternativu k tématu, SCX Compact 1:43, co vylepšit?
Bude, jak název napovídá, pouze o "Go kategorii" a chtěl bych zde popsat úpravy, které jsem musel provést u svých aut, tak aby mi na Rumoringu jezdila podle mých představ...Dráha je plastová a funguje na ní magnet, takže to nebudou žádné úpravy na dřevo. :lol: v principu je celá řada Go, hračka pro děti, takže k tomu i tak prosím přistupujte. :oops:

Začnu se svým posledním kouskem z poličky, s pořadovým číslem 70.
RENAULT R 30
IMAG3682.jpg
Vzhledově vcelku pěkný, karoserie je ze žlutého probarveného plastu s detailním tamponovým tiskem, pneumatiky ještě nemají "soudečkovitý" tvar, takže po mírném zbroušení zadních pneu na smirku jsou i použitelné.
V mém případě jsem musel ještě zbrousit a o 1 mm zkrátit vodící trn, (to je ale problém různých dílů dráhy a specialita Rumoringu) :x , v případě jízdy po origo dílech Carrera toto nehrozí.
Co ovšem hrozí, je hodně silný magnet, ostatně jako u všech Go aut.
To jsem vyřešil "povysunutím" magnetu cca o 1 mm nahoru. Přítlak se sníží a auto se začne chovat trochu inteligentněji, a už ne jako vláček.
Snížením přítlaku, ale vznikne nutnost dovážení předku, tak aby auto "nevystupovalo" v zatáčkách.
Dovážil jsem 3 gramy před motor, a dalšími 2 gramy nad vodící trn.
IMAG3674.jpg
Problém je ten, že na podvozku je málo místa a tak jsem musel nacpat ještě 2 gramy rozklepaného olova do karoserie, do "čumáku" za křídlo.
IMAG3681.jpg
Zatížením předku se sice jízdní vlastnosti trochu zlepšily, ale deklarovaná výhoda dvojitých kartáčků v tomto případě byla spíše na škodu.
Kartáčky jsou hodně tlusté a nepoddajné, (a i když Renault má světlost 1,5 mm), předek auta pořád dost nadzvedávají.
Zkoušel jsem je různě tvarovat a ohýbat do stran, ale nakonec jsem vzal nůžky a zadní pár kartáčků ustřihl.
Renault konečně "přilehl" na dráhu, závaží nad trnem dobře vede drážku a jízda s menší magnetickou silou je i zábavnější.
IMAG3695.jpg
Na závěr už jen malý postřeh a možná porovnání.
Při rozebírání auta mi z karoserie odpadlo jak vrchní sání, tak i dva kryty bočního sání, dolepovat je zpátky byl vcelku problém vzhledem k jejich velikosti. Asi by to tak být nemělo. :cry:
Renault je dost rychlý, ale pokud bych ho měl porovnat s formulemi SCX Compact, připadá mi takový "neohrabaný". :!:
Možná je to absencí vodítka, které je v případě menší síly magnetu dost znát. :idea:

video test a více fotek zde:
https://plus.google.com/u/0/communities ... 2b89825e2e
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#2 Příspěvek od milangs1200 » 09 bře 2015, 14:38

Je to nakažlivé. Již delší dobu o tom mluvím, a ty jsi mě tímto příspěvkem donutil k akci. Budu tedy předělávat Audi od GO. Jdu si najít díly.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#3 Příspěvek od RUMOV » 09 bře 2015, 17:03

to je dobře, že to je nakažlivé, ;)
chtěl jsem jen založit téma na takové to domácí "upravování a ježdění", tak aby to bylo jednoduše a levně zhotovitelné, ale o to více zábavnější při ježdění.
Nutno dodat, že všem Go autům by vodítko slušelo mnohem více, a potom se dá experimentovat i s "nomagnet" variantou.
Předpokládám, že už to máš v hlavě, ale co vytvořit jednoduchý konverzní set za rozumnou cenu pro Go auta, něco na způsob tohoto?
http://www.slotcarillustrated.com/porta ... hp?t=85380
Z těch vzorků co jsi mi poslal se to dá hravě udělat, chce to jen čas a nadšení... :oops:

A Jestli se jedná o toto Audi, tak to už mám také mírně "poupravené". S tím bych chtěl pokračovat v tématu...
IMAG3624.jpg
Na vodítko určitě časem dojde, byla by škoda nechat z něj trčet jen kolíček. :lol: i když zbroušený a zakulacený...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#4 Příspěvek od milangs1200 » 09 bře 2015, 18:48

Jako první jsem musel nalepit dva nové sloupky pro šroubky. Použil jsem kusy motorové klece ze stavebnice , ale dá se použít cokoliv. Potom jsem si nakreslil, kam přijde vodítko a začal brousit a pilovat až jsem ty dva díly spasoval tak, aby byla spodní plocha podvozku zároveň s držákem vodítka. A slepil chemoprenem. Na karosérii jsem ještě nalepil, to co mi zbylo z podvozku. Jo a ubrousil jsem přední sloupek pro šroubek. Nechám to zaschnout a zítra budu pokračovat (doufám). Jo, konverzní set také přijde na řadu, ale napřed musím dokončit tu stavebnici. Mám termín v dubnu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#5 Příspěvek od HonzaS » 10 bře 2015, 11:12

Nechci vám do toho kecat, ale nebylo by lepší přilepit držák vodítka spíš na horní plochu podvozku tak, aby spodní plocha samotného vodítka byla zhruba na úrovni spodní plochy podvozku. Zmenšila by se tím světlost na cca 1-2mm (s fousy) a byl by to určitě přínos pro jízdní vlastnosti.
Vodítko samo o sobě vypadá zajímavě - myslíš že bys byl schopen udělat vodítko dle vzoru slot.it na dřevěné dráhy, které by mělo odpovídající mechanické vlastnosti?

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#6 Příspěvek od milangs1200 » 10 bře 2015, 16:36

Připomínka je dobře myšlená, ale z těch prvních fotek to není moc vidět. Když si model sedne na kola, tak je spodní hrana vodítka ještě 2mm nad dráhou. Takže se tam kartáčky vejdou 4x. Asi dám dopředu menší kolečka a odzkouším nové kartáčky. Dnes mi přišla špulka 25m stínění.
Pokud jde o náhradu vodítka Slotit, tak mi musíš tu problematiku více přiblížit. Mám sice 2 modely, ale věnuji se spíše 1/24, takže nevím o co go. Pokud by byl zájem, tak mohu udělat formu.
Ahoj Milan
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#7 Příspěvek od HonzaS » 10 bře 2015, 20:36

Já na to pořád koukám očima většího měřítka a dřeva - to znamená právě co nejmenší světlost i za cenu optimalizace a výměny dalších dílů. Asi je to chyba a nejspíš to u prcků nic moc nepřinese.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#8 Příspěvek od milangs1200 » 11 bře 2015, 08:20

Já si myslím, že fyzika platí u všech měřítek. Co nejnižší těžiště, co největší rozchod a schopnost dostat autíčko do řízeného smyku. Akorát ty magnety v tom dělají docela guláš. Někdy pomohou a někdy a někdy brzdí. Když jsem dal na Škodu 120 měkká kolečka tak se autíčko nechtělo v zatáčce vůbec rozjet, tak jsem musel s magnety dost laborovat, aby se s tím dalo jezdit , protože, jak jsem magnety zasunul více, tak se zase autíčko převrhávalo. Nakonec to vyřešily originální modelová a docela dost tvrdá kolečka. Kolečka klouznou a magnety se dají doladit. Já preferuji magnety více zasunuté, protože to autíčko má realističtější chování.
A hlavně- konstrukce továrních podvozků je podřízena výrobním nákladům. Takže ,pro výrobce je důležitější cena než jízdní vlastnosti.
Ahoj Milan

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#9 Příspěvek od RUMOV » 11 bře 2015, 11:03

Co se týká magnetů, kdosi na německém foru má u svého nicku slogan "magnety jsou nechutné"...

Svým způsobem je to pravda, od toho jsou tady přece loopingy... :D pokud je ale magnet nastavený na menší přítlak, a vlastně jen supluje váhu auta, je to vcelku v pohodě.
Mnohokrát je dost opruz magnet "naladit" a podložit ho do ideální výšky, rozhodují tam fakt desetinky.
Odměnou je pak prcek, který krásně mrská zadkem a v kombinaci s vodítkem má i lepší stabilitu. :)

Chtěl jsem právě tímto tématem "obývákovým závodníkům" vnuknout myšlenku, že za cenu minimálních nákladů se dá i s magnetickým prckem, mírně podriftovat a více se bavit. Není asi mnoho "obývákových slotterů", kteří zainvestují do auta, tunning v ceně vlastního auta. :?:

A s Milanovým "hardwarem" by to mohlo být ještě snažší. Ach jo, zase ta reklama, já se to nenaučím... :roll:
Když jsem si hrál před týdnem s třemi DTMkami, měřil jsem právě jejich magnetický přítlak, a je to vážně znát, časem to sem pověsím... :P
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Carrera Go 1:43, co vylepšit?

#10 Příspěvek od HonzaS » 11 bře 2015, 11:10

Je fakt, že já magnety v prvním sledu vůbec neřeším - vycházím u plasťáků ještě z raných dob, kdy modely magnety prostě neměly. Když se podívám na originální šasi 1/43, tak bych v první řadě vyvložkoval zadní plastové pilobloky kluznými ložisky (příp excentry pro snížení světlosti), osadil vše standardní dutou osou a SRC převodem a pastorkem. Přední osu bych udělal samostatně dvoudílnou s nezávislým otáčením menších kol (probrousil bych držáky nahoru kvůli světlosti), čímž by se mi uvolnil prostor okolo vodítka. Nový držák vodítka bych udělal kovový shora na desku podvozku (tím by se částečně vyřešilo i dovážení) se zapájenou přesnou objímkou pro lepší aretaci vodítka od slot.it nebo Scaleauto. Zadní kola samozřejmě hliník, přední dtto nebo delrin.
Když tak na to koukám, tak by mi z původního modelu mimo karosérie moc nezbylo ;) a náklady by se přitom pohybovaly někde mezi 400-700,- Kč, podle toho, co bych si sám udělal. A teď jsme u jádra pudla, tj. jestli by vlastně všechny tyto úpravy měly podstatnější vliv na jízdní vlastnosti resp. zda by poměr cena/výkon měl nějakou smysluplnou hodnotu. Bojím se, že bych stejně zjistil, že jízdní vlastnosti lze v mnohonásobně větší míře ovlivnit laborací s magnetem než přestavbou... :D
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 11 bře 2015, 12:54, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět