Formula Tyco 1:87

Zpráva
Autor
Fru Fru
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2015, 18:38
Bydliště: Brno

Formula Tyco 1:87

#1 Příspěvek od Fru Fru » 17 úno 2015, 10:26

Pánové a kluci
rád bych se podělil o moje zaměření a případně našel někoho, koho také zajímá toto měřítko.
Ortodoxní modeláři prominou, ale jedná s velikost známou více železničním modelářům - 1:87, takže modelová věrnost se na rozdíl od lokomotiv silně vytrácí, protože auta jsou jen o něco větší krabička sirek ale zábava zůstává! V této velikosti byli na konci 90. let dostupné autodráhy i u nás pod názvem Formula Tyco. V zahraničí pak Scalextric micro, Polistil a další zvláště pak v USA již asi od 70. let. http://www.trackhobbies.com/Sets.html

Stejně jako skutečná závodní auta využívají aerodynamiku ke zvýšení přítlaku, tak tato auta standardně osazená magnety "drží" i na svislých tratích a dokonce i vzhůru nohama (což prý skutečné vozy formule 1 teoreticky dokáží od rychlosti 200km/h dle nastavení prý také, pak ještě taky Muži v černém a Batman v tunelu ;) ). To ale neznamená, že auta nedokáží v zatáčce opustit trať. Auta jsou nerealisticky rychlá 15m rovinku s pevným startem zvládnou cca pod 2 vteřiny (chystám se na přesnější nějaké měření). Díky magnetům i rychlost průjezdu zatáčkou je extrémní a to tak, že někteří mají problém auto na trati vůbec sledovat, zvlášť když po chvilce ježdění získají zkušenost jak rychle se dá jezdit...

Moje skromná sbírka, kterou se snažím rozšiřovat zatím zahrnuje:
2 kompletní autodráhy 7m Monte Carlo (Ferrari+Benetton)
1 kompletní autodráhu 4,5m Monako (McLaren+Benetton)
1 Ferrari F40
1 Porsche 935
1 počítadlo kol do 25
1 vertikální smyčku
1 křížení 90°
2 zůžení
2 křížení drážek
Rovné díly různých délek a další drobnosti.

Hlavně bych chtěl sbírku doplnit o jednoduché rovné díly (a tím rovné úseky na trati), klopené zatáčky (6735 a 6738), samostatná auta a velký 11,3m set.

Několik videí jak rychlá je tato autdráha
https://www.youtube.com/watch?v=uJ858_o_kyM
https://www.youtube.com/watch?v=RN7R_R8byQs
https://www.youtube.com/watch?v=26RKLAUtdIc
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
1:87 Formula Tyco fan

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Formula Tyco 1:87

#2 Příspěvek od Petr L » 17 úno 2015, 11:22

Ahoj, vítej na fóru

pěkná sbírka, u nás exotika, za mořem se zdá, že masová záležitost. Menší již ty auta asi ani být nemohou, ale jezdí pěkně.
V tomto měřítku je asi realizace kombinace vláčky/autodráha do jednoho panelu nejreálnější, jak z pohledu prostoru, tak z pohledu dostupnosti obojího ve stejném měřítku. Hlavně nabídku staveb, doplňků a dalších komponentů musí ostatní měřítka autodráhy závidět :-)

Jsem zvědavý, jestli se zde objeví další příznivci této velikosti, možná z řad příznivců Scalextric?

Petr

Uživatelský avatar
Kropacek
Příspěvky: 85
Registrován: 02 led 2014, 11:07

Re: Formula Tyco 1:87

#3 Příspěvek od Kropacek » 17 úno 2015, 11:29

Zdravím,

mám doma Polistil Champion80 což je to HO od Italů... Nicméně to má ošoupaná kolečka na nápravě takže nepojízdné. Ale vypadá to nádherně takže uvažuju co s tím a asi ještě popřemýšlím...

Dík za inspiraci.

Pavel
PWR

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Formula Tyco 1:87

#4 Příspěvek od RUMOV » 17 úno 2015, 12:05

Přesně dle pořekadla co je malé, to je hezké, ostatně moje žena mi to říká obden... :lol:

Předpokládám, že tyto stránky znáš, je jich samozřejmě mnohem více, protože 1/87 frčí především za oceánem...
http://www.tycotcrracing.com/index.php/projects/
http://www.hoslotcarracing.com/index.html
A ačkoliv to tak nevypadá i tito "mikroprckové" mohou projíždět zatáčky smykem... :?:
https://www.youtube.com/watch?v=XPWeAcJRNJY
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Formula Tyco 1:87

#5 Příspěvek od Petr L » 17 úno 2015, 13:39

HO slotracing je zajímavá stránka, je tam toho dost, co se dá použít i u ostatních měřítek, pamatuji, když jsem při návratu k autodráze hledal co a jak, tak tady jsem našel skoro vše, co jsem potřeboval. Krom toho, že HO jezdí na druhou stranu než jsme v Evropě u 1:32 a 1:24 zvyklí, jsou perfekt i schema zapojení a Laptimer2000, je skvělý SW. Škoda, že už nejsou v PC printer porty, jinak bych ho občas použil i dnes.

Fru Fru
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2015, 18:38
Bydliště: Brno

Re: Formula Tyco 1:87

#6 Příspěvek od Fru Fru » 18 úno 2015, 17:24

Díky za příspěvky a názory.
  • Pár webů ve Státech a UK znám, tam jsou tyto autodráhy historicky "doma". A je tam i k vidění spousta aut modelově velmi věrných i přes měřítko 1:87. "Moje" TYCO je původem více hračka a je to na autech více vidět, taky se u nás v prodávala v 90tkách v prodejnách hraček a ne v modelářství. Spíše zkouším jestli nepotkám někoho se zájmem o 1:87 tady u nás doma...
  • Ty prckové driftují skoro pořád, jen je to díky jejich rychlosti v zatáčkách hůř vidět. Stačí jim pevný start v 45°zatáčce na plný plyn a mají na jejím výjezdu co dělat. Kola jsou z pěnové gumy a auta váží kolem 20g i s magnety. :twisted:
to PetrL: LPT port je na komplu či NTB je řešitelný externí redukcí z USB, ale pozor na dostupnost ovladačů pro W7/W8 pro daný model redukce a vytvoření virtuálního LPT portu. Bohužel s tím, ale nemám osobní zkušenost tak víc neporadím. http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=red ... LPT%20port Osobně bych spíš pořídil nějaký vintage kompl s LPT na základní desce "za pětistovku" s WinXP a použil ho jen pro autodráhu a možná to nebude stát tolik nervů...

Pro zvědavé jsem udělal pár pohledů pod kapotu. Podvozek je z jednoho kusu plastu. Motor je dělený a jeho rotor je uložen přímo v podvozku. Magnety jsou pak uloženy těsně před zadní nápravou (kostky). Nejproblematičtějším místem z pohledu životnosti překvapivě není ozubený převod (díky opěrnému bílému kroužku nedochází k vysunutí pastorku z ozubení hnaného kola a ničení vrcholů ozubení) ani vodící kolík, ale sběrací měděné (měkké) plechy, které se probrousí o úzkou hranu napájení v dráze. Čistění drážek a sběračů od vznikajících oxidů a nečistot dělám běžnou školní gumou. Pneumatiky neošetřuji vůbec. Zadní i přední náprava je do podvozku jednoduše zespodu "nacvaknutá". Váha vyfoceného auta je 18g. Díky bohu za makro objektiv
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
1:87 Formula Tyco fan

Mr_HONDA
Příspěvky: 31
Registrován: 30 lis 2015, 13:19

Re: Formula Tyco 1:87

#7 Příspěvek od Mr_HONDA » 02 pro 2015, 08:07

Zdravím, jsem již od roku 94 majitelem této autodráhy. Nyní jsem ji vytáhl ze sklepa a zprovoznil synovi, který letos oslavil 5 let. Pod stromeček jsem mu sehnal rozšíření v podobě dráhy Grand prix a Super loop. Celkovou sbírku si můžete prohlídnout v příloze. Mám v plánu (jelikož jsem to tu celkem prolezl a nestíhal se divit) postavit s tohoto přívětivého měřítka cosi jako RUMORING. Představa je asi taková, že středobod bude a) čtyřdráha typu osmička, nebo něco tak jednoduchého se stejně dlouhými drahami, nebo b) něco jako adrenalin park pro Kena Blocka :twisted: Loping, stěna smrti, klopenka....., a okolo toho bude do tvaru "U" něco jako horská smyčka. Stoupání, klesání, serpentýny i rovinky. Chci se zeptat, zda by někdo byl ochotný pomoci s obědnávkou dílů ze zámoří, popř. Německo, GB... Zejména mám zájem o sběrače napětí na auta, nějaké díly dráhy atd. Stejně tak i kdyby měl někdo z vás tuto dráhu na prodej, dejte vědět.

Na foto je dráha, kterou jsem dostal jako malý (osmička, k tomu byli dvě Volva, klopenou serpentýnu, počítadlo kol, dvě křížení a navíc F40 a Mcleren) , nyní jsem dokoupil již zmíněný Grand prix s Ferrari a Mclerenem , Super loop s dvěma Lamby a k tomu byl jako bonus F1 Benetton, Dále je tam pro ilustraci i Tyco dráha HotWheals osmička, a přebal osmičky zřejmě pro jiný region.

Někdo výše psal, že tato měřítka jezdí na druhou stranu. To ovšem zde není problém, protože celá zadní náprava se dá z podvozku vycvaknout, otočit o 180 a nacvaknout. Můžete tak během pár sekund jezdit doleva, nebo doprava, nebo jako na silnici, každé auto jiným směrem.

Auta na dráhu jsou opravdu malá. Vyfotím Ferrari F40 Tyco společně s F40 od Matchboxu (klasický angličák) Detaily jsou myslím na hodně vysoké úrovni, vezmeme-li v potaz měřítko a "hračkovost" Toto ovšem přímo vybízí k oživení panoramatické dráhy, právě těmito vozítky. Traktory a vůbec všeobecné vozítka fa SIKU, Hotwheals, Matchbox a jim podobná. Viz třeba zde:
http://www.svet-aut.cz/siku-c-295.html
Mr_HONDA
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Koula
Příspěvky: 40
Registrován: 27 pro 2013, 09:06

Re: Formula Tyco 1:87

#8 Příspěvek od Koula » 02 pro 2015, 11:37

..mam tři sety scalextric mikro a ty jsou v měřítku 1:64 a měl jsem dojem, že dráha pasuje i na TYCO?Jinak si mužem někdy zajezdit s blechama na mojí šestiproudé dráze od SCALEXTRICU

Mr_HONDA
Příspěvky: 31
Registrován: 30 lis 2015, 13:19

Re: Formula Tyco 1:87

#9 Příspěvek od Mr_HONDA » 02 pro 2015, 13:48

A odkud jsi? Já pocházím od Českých Budějovic. Mohl bys mi prosím vyfotit systém propojení dílů dráhy? Zkoušel jsem to vygůglit a dráha vypadá totožně, jen to propojení je asi jiné. Dalo by se to vyřešit nějakou redukcí (vzít rovinku z každé dráhy, říznout ji na půl a spojit půlku a půlku dráhy epoxidem. drážky propojit vespod panelu drátem a pájením) Pokud pasuje, byl by to pro mě způsob rozšiřování. Jinak autodráhu mám spíš okrajově. Věnuji se převážně rodině a veteránům. A právě s tím prvním souvisí můj návrat ke drážce. Rád bych kluka vedl k modelařině a všeobecně k manuální činnosti (lepší než aby si vykloubil prsty u tabletu či jiné chujkoviny). Proto ten nápad s RUMORINGem v tomto měřítku. Krajinka jednoduchá, spíš tak na odzkoušení různých technik, aby to kluka bavilo. Ideálně aby se díly autodráhy z krajinky dala i vyjmout. utvořit jakési kopito s prolisy, do kterých by přesně zapadla dráha a byla tak zajištěna proti rozpojení a pohybu.

Koula
Příspěvky: 40
Registrován: 27 pro 2013, 09:06

Re: Formula Tyco 1:87

#10 Příspěvek od Koula » 02 pro 2015, 18:54

Pošlu ti to emailem-Praha

Odpovědět