Mazání motoru, popř. jeho oprava...

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#1 Příspěvek od RUMOV » 12 úno 2015, 19:19

Dobrý den, včera, tedy spíše dnes, v 03:00 jsem objevil svou další "ameriku". :shock:
Po výměně motorku v BMW M1, který se už dost "ozýval", jsem se do něj samozřejmě podíval a snažil se ho oživit.
Napadlo mě, ho před opětovným sestavením vyčistit a promazat ... a ejhle... ztichl a dle mého subjektivního pocitu začal točit lépe. :idea:
Po konzultaci s panem Googlem jsem našel toto:
https://www.youtube.com/watch?v=yRIO13jAPao

Zajímal by mě názor přítomných a zkušenějších.
mazat, nebo ne?
jakou životnost tento zásah má?
Jedná se mi samozřejmě o domácí autodráhy, nikoli o závodní "nabušence", proto je dotaz také v této kategorii. :P
Jakékoliv jiné rady, týkající se úpravy, či opravy motorků uvítám také, to proto, abych zase nemusel objevovat své "ameriky".
Děkuji předem... :oops:

A nápad pro adminy, co založit např. kategorii "Tipy a triky" a pro nás neznalce do nich něco pustit? :idea:
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#2 Příspěvek od Jirka B » 12 úno 2015, 20:32

Já promazávám každý nový motorek,tak jak je uvedeno na videu. Co se týká oprav a převinování motorků,k tomu se teprve chystám.Zatím jaksi nezbývá čas.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#3 Příspěvek od RUMOV » 12 úno 2015, 20:56

A já na to musel přijít až teď... :D
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

harry
Příspěvky: 118
Registrován: 20 led 2015, 22:01

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#4 Příspěvek od harry » 12 úno 2015, 21:21

Až teraz začínam ocenovat,že budem mat dráhu neskor ako Rumov.Najlepšie sa učit na druhých. :)

Otázka.Može množstvo oleja ked sa preženie narobit šarapatu s motorčekom?

Harry

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#5 Příspěvek od RUMOV » 12 úno 2015, 21:35

Pokud vycházím z předpokladu že olej je izolant, tak by to neměl být problém.
Magnetické pole umastit asi moc nejde. :lol:
Na netu jsou postupy z čištění motorku ponořením do destilované vody, alkoholu a jiných "směsí".
Nezkoušel jsem to, ale určitě zkusím.
Dost mě postup kápnutí dvou kapek na každou stranu osy překvapil, motor se výrazně ztišil a mám pocit že i lépe točí, a lze to aplikovat i bez vyndání motoru z lože.
Uvidíme co na to majitelé chlapských aut.... :idea:

Připadám ji jak Jára Cimrman na patentovém úřadu. :lol: :lol:

To Jirka B, jak jsi na tom s velkými auty, ty přeběhlíku? :D
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Vítek

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#6 Příspěvek od Vítek » 12 úno 2015, 21:56

Jak sleduji dění okolo 1:43, tak si myslím, že ty modely mají mnoho jiných a zásadnějších nedostatků než je motorek.
Proto mi prosím Jirko vysvětli, proč ho chceš převíjet? :o


Ano, nový motorek má smysl propláchnout a protočit v destilované vodě, dát kapičku oleje (pokud se olej dostane kam nemá je to špatně :!: ) a nechat zaběhnout na akumulátoru. Pro dobrý pocit a snad i prodloužení životnosti by toto šlo i jednou za čas opakovat. ;)
Jakmile ale motor "zvadne - umře", tedy ztratí na výkonu, tak skoro nemá smysl ho oživovat. Motor je opotřebovaný a s nějakými opravami se nepočítá a nevyplatí se. Ne nadarmo jsou motory do komerček označované jako jednorázové. ;)

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#7 Příspěvek od Petr L » 12 úno 2015, 22:03

Údržba motoru je důležitá, ale mazat není všechno, celá péče o motor začíná po jeho pořízení záběhem a pak teprve promazáním. Motor pak je nutné pravidelně čistit a mazat, nejlépe po každém delším ježdění, nebo po delší době kdy stál. Rozebírat motor pouze pokud není vyhnutí.

Záběh:
Motor se zabíhá na napětí 0,7-1V cca. dvě až tři hodiny. Pochopitelně by se měl točit směrem, který se bude točit v modelu.
pak vyčistit, vysušit a namazat.
Čištění:
Zapnutý ponořit celý do benzínu a nechat točit.
Mazání:
kapička oleje na obě futra. Pokud se dá víc a olej zateče do motoru, hlavně na kolektor, motoru to vždy ublíží.
Rozebírání:
Pokud motor rozebírat, tak co nejméně a při vytahování kolektoru ven z klece, tahat hodně pomalu a opatrně! Při častém vyndavání kotvy motor ztratí cca 15-20% výkonu!

Uživatelský avatar
vwenca
Příspěvky: 34
Registrován: 28 říj 2014, 21:27
Bydliště: Praha

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#8 Příspěvek od vwenca » 12 úno 2015, 22:10

Já jsem jako kluk mazal na dráze úplně všechno co se točilo podle rad starších,ale to mi bylo tak 8 let a 30 let zpátky :D
No a taky to podle toho vypadalo! Dráha ležela na koberci, tak si asi dokážete představit ty namotané mastné chuchvalce prachu na osách!
Dokonce se mi povedlo i pár motorů utavit, ale asi to nebylo jen tím olejem :P

Ale dnes už mažu jen malinko a ta místa které jsou potřeba.

To RUMOV musím ti dát za pravdu motor je tichý a lépe se točí.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#9 Příspěvek od Jirka » 12 úno 2015, 22:42

Motory komerček jsou sice jednorázové, ale vydrží hrozně moc. Náš tým používal na vytrvaláky, tedy šestihodinovky, dvanáctihodinovku a čtyřiadvacetihodinovky vesměs motory Scaleauto a snad nikdy nás nenechaly na holičkách. Jeden motor vydrží i několik šestihodinovek a v roce 2010 jsme odjeli rekordní čtyřiadvacetihodinovku v Brně také s jedním motorem a to černý krátký scaleauto 30 tisíc otáček. Vždycky jenom jednu kapku oleje na osičku z obou stran po třech hodinách jízdy a motor šlapal jak hodinky. Po vyndání z pytlíčku ho nechat zaběhnout aspoň deset minut celý ponořený v lihu nebo benzinu, vyfoukat, pak máznout a je to. Některý motor se dokonce pořádně zajede až po několikahodinovém provozu.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazání motoru, popř. jeho oprava...

#10 Příspěvek od RUMOV » 12 úno 2015, 23:03

Děkuji všem za reakce, samozřejmě u prcků takové věci jako záběh odpadají...to je jiná liga. :arrow:

Šlo mě hlavně o to, zda mazat a zda se dá motor čistit, a jak jsem vyčetl jde to i v benzínu, Petře máš na mysli zippo nebo technický?
Předpokládám že to bude asi jedno. Co třeba slivovice?

U ježdění na domácí autodráze, (rozuměj hračkoidní dráze), jde hlavně o jakési oživení pískajícího motorku, případně o drobnou údržbu.
V jakémsi jiném vláknu se řešil motorek od Carrery, třeba by to pisateli pomohlo.

Děkuji a nemějte mě za "mimoně", já si na to časem přijdu, a sám jsem zvědav na své další "ameriky".

Jára Cimrman
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Odpovědět