Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. dráhy

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#11 Příspěvek od RUMOV » 31 led 2015, 23:59

Práce na čističi pneu samozřejmě pokračuje...
Krom zmíněného čističe, jsem vyrobil i výklopný základ pro frézovanou drážku 1/32.
Bohužel rozměr je pouze 60x420...samozřejmě cm... :roll:
A to je domácí úkol pro Vás...protože já jsem naprosto bez nápadu. :oops:
Pomožte mi navrhnout něco na tuto nudli, bude to asi jednodrážka a spíše polygon,nechám se překvapit. :idea:
Nové téma obratem založím, děkuji...
I.P. Rumov
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...


Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#13 Příspěvek od RUMOV » 16 úno 2015, 01:05

"Přemkopodlahovská" čistička pneumatik je hotová.
IMAG3505.jpg
Ačkoli ještě zbývá označení "powered by Božkov" a další drobnosti, funguje vcelku dobře.
Napájím to 5,5 voltovou větví z PC zdroje a jako bonus jsem ze stran přidělal přepínače regulovatelného (0-9v) a neregulovaného napětí (12v) pro každou dráhu zvlášt.
IMAG3558.jpg
Zkoušel jsem čistit "nasucho","namokro" vodou s mydlinkami, a zippo benzínem.
Nejlepší výsledky dle mého, jsou právě s houbičkou namočenou do saponátu.
"Nasucho" to není ono, a benzín mi připadá moc agresivní.
video test zde
https://plus.google.com/communities/102 ... 1985090129

A když jsem už nakousl napětí 12 voltů...
Učil jsem prcky jezdit na "high voltage" s 18 a 25 ohmovým ovladačem, jsou potom to hodně mrštní. :x
S 60 ohmovým od Carrery s překlemovaným "boostrem" sice zpomalí, hodně blbě se to však ovládá. :roll:

Jak to tak vypadá, příští receptář bude o výrobě ovladače s výměnnými odpory.

Přemek Odpodlahy 8-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
vwenca
Příspěvky: 34
Registrován: 28 říj 2014, 21:27
Bydliště: Praha

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#14 Příspěvek od vwenca » 16 úno 2015, 21:49

Myslím, že je to dobrá vychytávka na "takové to domácí žvýkání" asi tě v budoucnu poprosím o svolení to okopčit ;)

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#15 Příspěvek od RUMOV » 16 úno 2015, 22:00

Receptář je tady pro každého... :lol:

Jelikož tady na foru jsou lidé kteří ví, lidé kteří tuší, a dokonce i lidé kteří netuší, tak jsem myslel že by se to mohlo někomu hodit.
Pokud ano budu jen rád.. :D
A na to "domácí žvýkání" to fakt stačí...
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
vwenca
Příspěvky: 34
Registrován: 28 říj 2014, 21:27
Bydliště: Praha

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#16 Příspěvek od vwenca » 16 úno 2015, 22:10

Asi budu taky muset něco vymyslet :idea:

A na dráhu jsem zkoušel takový ten lepící váleček na šaty a něco málo to sebere,ale švédská utěrka je asi nejlepší teda na obyč plast bez povrchových úprav.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#17 Příspěvek od Petr L » 16 úno 2015, 22:22

Vychytávka na čištění je skoro stejný, jako ten profi klimprcajk, škoda, že si nemohu vybavit, kde jsem ho viděl, jenom s tou jarovou vodou bych byl opatrný, bál bych se, že pneu budou degradovat.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#18 Příspěvek od RUMOV » 16 úno 2015, 22:36

Abych pravdu řekl, dodnes nevím z jakého že materiálu ty gumy od shellu vlastně jsou..
111IMAG3171.jpg
Jedny jsou hodně tvrdé, podobné těm od Artinu, další ty "navlékací" jsou zase jak guma... :?:
Ale rozdíl jak ve vzhledu, tak především ve funkci je oproti těm origo pigmejským dost znát.
IMAG2232.jpg
A mydlinky nedělám moc koncentrované, benzin který jsem zkusil je rychle a dost "ohladil".

A na čištění dráhy je těch věcí víc..
http://www.slotcarillustrated.com/porta ... stcount=65
http://www.supermagnete.de/eng/Magnet-a ... tal-tracks
http://www.adriansslotcarworld.com/CTrailer.htm
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Fru Fru
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2015, 18:38
Bydliště: Brno

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#19 Příspěvek od Fru Fru » 18 úno 2015, 18:05

Takovej malej historickej offtopic k mazání pneu.
Jako malý kluk jsem závodil s kamarády na Itesu poskládaném společně kdesi v suterénu. Někde jsme vyčetli (asi staré číslo modeláře), že na pneu je úplně fantastická mast z lékarny Rheumosin (ano podle názvu opravdu na revma ;) ). No moc to teda nepomáhalo, ale naprosto fantasticky to vonělo (mentol, kafr a tak něco) a úplně nejlepší byl výraz paní magistry v místní lékárně při našich pravidelných návštěvách v jejím budoáru: "Cože už zase? Nikdo to nekupuje a já abych to kvůli vám doobjednávala! Pro koho to máte? Že vy s tím něco děláte - nějaké nepravosti? Počkej já se zeptám rodičů, až sem přijdou!" :lol: Nepamatujete si to taky někdo? Zentiva to už nedělá a jen si drží trade mark, takže je to v propadlišti dějin - dneska by se mi sakra hodila na tenisovej loket.

P.S: Ještě si pamatuji, že jsem měl postavené auto podle ABC s kompletním podvozkem vyrobeným Z KARTONU zpevněného epoxidem a na tom kastli Lancia Beta. Světe div se dokonce jsem to i vygooglil:
http://www.papirovaarcheologie.cz/wp-co ... Lancia.jpg
http://www.papirovaarcheologie.cz/wp-co ... a-StF1.jpg
1:87 Formula Tyco fan

Vítek

Re: Čištění a mazání pneu. na plast. dráze, čištění plast. d

#20 Příspěvek od Vítek » 18 úno 2015, 18:23

Rheumosin se bohužel již nevyrábí. Pokud jsem slyšel pamětníky, kteří na něj s láskou a ne jen kvůli vůni, vzpomínali, tak se s ním mazaly mechy na dřevo. Takže se ani nediím, že na ITES a na plastu moc nefungoval. ;)

S tou chemií na čištění dráhy a mazání pneu bych byl velmi opatrný. Nemusí uškodit při jednorázovém použití, ale pravidelné používání může vést k fatálnímu poškození dráhy. Ne nadarmo se mažou dřevěné dráhy a je zakázané individuální mazání pneu.
Asi tak - házející kola nezachrání sebelepší mazání, takže napřed technika a pak chemie. :!:



V ABC vyšly jak karosérie pro ITES, tak návody na kartonové podvozky a k nim určené kastle, ale i seriál pro autodráhhové modeláře, skvělé monografie a taky třeba návody na přestavby veteránů atd.. Mám v plánu to všechno nějak zpracovat a ucelenou informaci dát sem. Věci jsou to pochopitelně překonané, ale myslím si, že takové RETRO sem patří. :!:

Odpovědět