SCX Compact 1:43 co vylepšit?

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#51 Příspěvek od RUMOV » 16 pro 2014, 14:16

Já už jsem si o magnetech psal včera s Vítkem...

1. klasika typu měřítko HO, (nejvíce americká záležitost), kdy auto jezdí i po zdi a stropu, na dráze je jak přilepené, mě nebaví, není to zábava jen rychlost...
2. Carrera, silný magnet, hodně podobné var.1 mě také nebaví, motorek se přetlačuje s magnetem a ovládání je taky nuda...
3. Auta od Artinu, magnet sice také mají, ale slabší a jízda s nimi je o dost zábavnější. Zda auto vypadne záleží na řidiči, nikoliv na magnetu...
4. A nakonec SCX o čem toto téma také je, magnety mají, (ale mají také vodítko), na rozdíl od 1, 2, 3, a právě podložením magnetu, (zmenšení jeho síly) se dá regulovat "zábavnost" ježdění...
K tomu patří samozřejmě i velikost napětí a odpor ovladače.

Proto také na nějakém zahraničním foru, asi vznikla anketa, zda je důležitější rychlost, nebo pocit z jízdy. Dobrý nápad, co to použít i zde?

Já vím že Vám "starým kozákům" je to jasné, magnety na dřevě stejně nepoužíváte, ale vím také určitě minimálně o dvou členech tohoto DF, kterým jsem posílal své "přebytky", a kteří právě toto řeší u prcků.
Příspěvek měl být spíše jen radou, jak vylepšit hraní a udělat ho zábavnější. To že se nezeptají sami mi není jasné, :roll: ale třeba jim to pomůže. :idea:
Sám jsem před rokem hltal jakoukoliv informaci, a jak babička říkala, líná huba...
Co se týká Rumoringu, fixní trať je fakt občas takový danajský dar, naštěstí ji mám jen o víkendech, (přes týden zapomenu) :) a můžu reverzovat směr jízdy, (jednou taková zábava).
Byl to můj dětský sen a ty se plnit mají. :oops:
Nakonec návrat k historii, ITES žádné magnety neměl a jaké to bylo krásné dětství. :P Holt do bůčku musí každý dorůst... :lol:
A do Podbaby to tak daleko nemám... ;)
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#52 Příspěvek od HonzaS » 16 pro 2014, 15:20

Určitě je pro většinu podstatný pocit z jízdy - u plasťáků je to jasné, na domácí dráze si moc rychlosti stejně neužiješ a omlacovat svodidla za každou cenu také není nic krásného. Snad jedině když jsme si doma párkrát postavili velkou dráhu s třemi navazujícími klopenkami (něco jako původní šestidrážka v Podbabě), tak se to dětem líbilo a mělo to něco do sebe. Jinak mi připadá že varianta "rychle a zběsile" se chytá hlavně na drahách v USA, kde je dlouhá tradice všemožných jednoduchých závodů typu dragsterů, hotrodů a bůhvíčeho dalšího. V hodně klubech mají při stěně právě dráhu pro dragstery, na kingu se jezdí hlavně wingy a viděl jsem i nascarové ovály.
Rumoring plně chápu - nejhezčí je něco budovat a vylepšovat (zvlášť ve spojení s plněním si nějakého snu), jenže stejně jednou přijde čas, kdy už je vše hotové, další vychytávky se už prostě nevejdou a tak se pokračuje už jen v bastlení na autech. Autodráha má určitě menší budovatelsko-modelářský potenciál než vláčky, ale i u nich znám řadu lidí, kteří celý vychytaný panel s vnitřním kolejištěm v několika úrovních po čase za směšnou částku prodají jen proto, aby se mohli vrhnout na stavbu dalšího. Jeden náš kolega (ahoj, Ivane :) ) takhle schizofrenicky pendluje už několik let a vyhovuje mu to - postupně různě přistavuje, bourá, přestavuje, rozšiřuje. Chvíli autodráhu, chvíli vláčky...
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 16 pro 2014, 16:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#53 Příspěvek od RUMOV » 16 pro 2014, 15:33

Jo, tak to jsem vůbec nechtěl slyšet, todleto... :twisted: :D

Schválně jsem si nechal výhybky, lampičky a počítání času, aby to nebylo hotové.
Teď si budu hrát s autíčky, možná i s frézou a dřevotřískou a hlavně nespěchat!! ať to není hotové.
Zkušenost je fakt nepřenosná... :lol:
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#54 Příspěvek od HonzaS » 16 pro 2014, 16:09

Neboj - máš to na chalupě a tam to tak rychle nepůjde. A pak, v nejhorším stačí ještě přikoupit kravku, kozu, králíky a čuníky a budeš rád, když si jednou za týden na chvilku zajezdíš :lol: ...

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#55 Příspěvek od milangs1200 » 16 pro 2014, 22:43

Když to tady čtu, tak se mi potvrzuje to, o čem jsem tu už psal. Každý od toho modelaření očekává něco jiného. A opravdu těžko budu někomu vysvětlovat to co dělám a proč to dělám , když toho druhého baví něco jiného a tudíž na tu mou činnost nahlíží ze svého pohledu. Já třeba magnety považuji za úplnou zvrhlost, ale pokud se to někomu líbí, protože je s nimi jednodušší ježdění, tak proč ne. Vždyť, kdyby se nám všem líbilo to samé, bylo by všechno stejné a tudíž nezajímavé. Je to o pestrosti života a také o pochopení toho druhého. Bohužel nás doba a vývoj technologií tlačí do té šedi uniformity. Počítače v autě nám určují, jak máme jezdit. Když si chci trochu zagumovat a nebo otočit auto přes ručku, tak to prostě nejde, protože někdo došel k poznání, že je to nebezpečné. Takže postupně zdegenerujeme.

Vítek

Re: SCX Compact 1:43 co vylepšit?

#56 Příspěvek od Vítek » 17 pro 2014, 17:33

Vidíš to velmi pesimisticky. Zrovna včera jsem sledoval video ze setkání majitelů vozů Aston Martin. A myslím si, že si to všichni a bez ohledu na model, velmi užívali. Na okruhu. :!:


Hlavní je respekt a tolerance k tomu, co dělá ten druhý. To je základ pro fungování tohoto DF. :idea: A nemůže být jinak, pokud někdo prohání model na dřevu, někdo bastlí pro radost z bastlení a někdo sbírá do vitríny.
Každý z nás má nějaké možnosti a hranice co je schopen si sám vyrobit. Jak technické, tak finanční a tak i ve vlastních schopnostech. Před pár dny jsem dokončil sanitku. Udělal jsem si radost a levný špás to nebyl, pobavil jsem kolegy na dráze. Ale v jistém smyslu jsem jen poskládal hotové polotovary. Nic jsem nenavrhoval, neodléval, nesoustružil. Pro někoho málo, mně to tak stačí.


Neberte to jako slovíčkaření, ale bez magnetu jezdit nejde. Samotný motor vytváří magnetické pole a v mnoha případech není vůbec zanedbatelné. Jako klasický příklad bych uvedl Favorit od FARO a výměnu základního motoru za FARO Super, který generuje několikanásobný magetický přítlak. A pokud dojde k dovážení modelu "železem", tak je o navýšení magnetického přítlaku postaráno i bez magnetů.
Svého času jsem docela pravidelně jezdil na dlouhý plast do České Třebové a musím říct, že nastavit - vyladit auto na povolený maximální přítlak. , který se před závody měřil, není vůbec jednoduché.
Omezení přítlaku mělo svou logiku. Jednak velký přítlak ničí dráhu - vytahuje troleje. A taky se objevuje efekt, kterému zpětně říkám "magnetická spirála". Magnet - silnější motor - silnější magnet - silnější motor atd. U 1:32 je díky škále motorů možné experimentovat. Ano, auto potom jede jako na kolejích, ale není pravda, že se nemusí ovládat. A taky není pravda, že magnet je všeřešící a je schopen absolutně eliminovat jiné nedostatky. Chyby při ovládání jsou ovšem fatální. Pokud se auto utrhne, tak letí.
Na druhou stranu je potřeba říct, že magnet nahrazuje to, co na dřevu zajistí kombinace dovážení, pneumatik a mazání - nejlépe dráhy.
A v neposlední řadě platí, že vylepšit jízdní vlastnosti pro jízdu na plastu bez magnetu jde zejména použitím lepších pneumatik.
Zamlouvá se mi "definice", která říká, že magnet je prvek, který u modelu nahrazuje to, co u skutečného auta vytváří pneumatiky, spojlery atd.


Zkušenosti obecně a s 1:43 zvlášť, mám minimální. Ale mám pocit, že Carrera GO je bez magnetu nepoužitelná. A kromě toho asi občas zapomínáme, že jde primárně o hračky pro děti. :!:

Jen bych na závěr připomněl, že téma vlákna je SCX Compact 1:43 co vylepšit? A těch OT věcí je docela dost. Včetně části mého posledního příspěvku. :oops:
Na téma s megnetem nebo bez můžeme založit samostatné vlákno. I když mám pocit, že by to bylo jako ve filmu Slavnosti sněženek - šípková X se zelím. :D

Odpovědět