Návrh a výroba koleček 1/43

Zpráva
Autor
milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Návrh a výroba koleček 1/43

#1 Příspěvek od milangs1200 » 07 pro 2014, 14:20

Připravuji formy na disky -bez duralové vložky 1/43 +gumy. Disky mohou být lisované na hřídelku a nebo mám použít červíka M2,5 do plastového disku ? Dnešní plasty mají už docela slušné vlastnosti, takže by záleželo na citu při utahování. Možná by to vyřešily dva červíci proti sobě a slabě dotáhnout.
Když jsem nadhodil otázku tvaru disků, měl jsem na mysli to, čemu říkáte insert. Já to budu mít vcelku, protože by to znamenalo další formu. Takže mi sem můžete dát pár odkazů na obrázky skutečných kol a potom uděláme užší výběr.
Jinak, jak psal Honza o cíli ,cestě a slepých uličkách, tak to má pravdu. Mě v těch slepých uličkách baví hledat cestu dál. Čili- slovo NEJDE neznám. Buďto nechci a nebo neumím.
Když jezdíme na endurech a nebo Uazem, tak říkáme-Všude je cesta a když ne, tak si ji uděláme. Takže mi držte palce, ať z nějaké té slepé uličky ,třeba v měřítku 1/43, uděláme pořádnou dálnici.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#2 Příspěvek od HonzaS » 07 pro 2014, 14:55

Celoplastový disk na hnací nápravu bude třeba právě na dřevě docela určitě problém nebo jen dočasné řešení. Lisování na hřídelku (tisícihran) vydrží pouze krátkou dobu, dtto červík v plastu (když červík, tak jen jeden a pokud možno v kombinaci s dosedací ploškou na ose). Možná by pomohly v případě polárního plastu nějaké chemické upevňovače, ale pak by byl zase problém s rozebíratelností spoje.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#3 Příspěvek od milangs1200 » 07 pro 2014, 15:21

Honzo, ber to jako diskusi nad problémem, nechci dělat chytrého.
Já si myslím, že u takto lehkých autíček a slabých motorů by nemuselo docházet k nějakému velkému namáhání a mohlo by to vydržet.

POZOR! Mluvím stále o autíčkách pro rekreační ježdění! Pokud by se někdy jednalo o závodění na úrovni větších měřítek tak je vše jinak a plně s Tebou souhlasím.

Používám lisování na rovnou hřídelku bez rádlování a hledám ten správný přesah. Kolečka docela dobře drží i při malém přesahu 0,05mm. Pro běžné ježdění a bourání to drží. Proto si myslím, že by to mohl udržet i lehce dotažený červík. Ta ploška by byla určitě dobrá.

Vítek

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#4 Příspěvek od Vítek » 07 pro 2014, 16:35

Co bude fungovat pro "svižnější ježdění", bude s rezervou fungovat i pro "rekreaci". Ne naopak. :idea:

Na jemné modelářské ruce bych nespoléhal. ;) A s jakýmikoliv závity v plastu a s jejich pravidelným používáním nemám dobrou zkušenost. Stejně jako s narážením a strháváním atd. :(
Dural, červík M2, na osu 2,38 a celková šířka do 9 mm, průměr 9 mm a máš základní paramentry GT disku pro 1:43.
A do disku plastový insert. V jednom disku tak může být více imitací kola.

Honza ve vedlejším vlákně zmiňoval tyto disky:
rims.gif
Nejmenší mají průměr 10 mm a pro toho, kdo chce využít mechovky, tak jsou velmi dobrým řešením.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#5 Příspěvek od Jirka B » 07 pro 2014, 16:42

Ahoj Milane. Já už jsem to jednou někde psal.Disky skutečně z duralu a na červíka.A nebo kombinace střed-dural a na tom plast.I když si myslím,že i v plastu by držel červík,ovšem náboj by musel být silnější.Díra na červík hluboká aspoň 3mm.No a pak je otázka jak je ten plast tvrdý. Ze začátku jsem používal plastové disky na narážení.Po několika demontážích už jsem musel na osičce dělat piting a později použít i lepidlo,aby disk držel.A to nemluvím o házivosti.Ideální rozměr disku si myslím je tak 8-10mm.Já používám 10mm,šířka 6mm,ale mohli by být i 8mm.Zatím jsem neřešil model,který by měl tak malá kola.Dělal jsem model ,kde nejmenší kola i s pneu byly 14mm.Teď vyvstávájí ještě pneu.Taky se přikláním k silikonu.Mechovky hodlám teprve zkoušet,zda vůbec budou na plastu fungovat.Pro mě by bylo jednodušší,kdyby fungovali.Mechovky není problém si udělat.Takže zpět k diskům.Disky asi hladké.Jako na mech.Na to se pak dají namontovat (nalepit)popř.i pneu ze silikonu.No a inzerty ,to bude asi trochu problém.Každé auto má jiné.Vyrábět disky vcelku s inzerty? Nevím,to asi není to pravé ořechové.A nebo nedávat inzerty,jen ozdobné disky.Na obrázku(než jsem to tam dal už to tam bylo od Vítka )je ideální varianta-disky jsou širší a každý si je zkrátí na potřebnou šířku.Stačí na to vrtačka,lupenková pila a smirek.A další obrázek inzertů-nějaký takový jednodušší styl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#6 Příspěvek od HonzaS » 07 pro 2014, 19:20

I já to beru jen jako diskuzi, ale je fakt, že v začátcích řada lidí něčím podobným prošla a přesvědčila se o tom, že to nebylo to pravé ořechové... Když dáš na dřevěnou dráhu auto z krabičky s naraženými plastovými koly, tak nejpozději za 5 minut ti aspoň jedno upadne. Jestli máš možnost vstřikolisu, pak je to jasná věc - jedině kombinace s duralem (pokud možno nějaký tvrdší). I duralové disky se časem okolo červíku vykloktají a je nutné udělat nový závit. Insert jedině samostatně - je to univerzálnější řešení. Ohledně tvaru insertů je nejjednodušší se inspirovat třeba na stránkách slot.it.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#7 Příspěvek od milangs1200 » 07 pro 2014, 19:59

Se vším co tu píšete souhlasím a vůbec Vám nebudu oponovat, protože máte pravdu.
To co řeším, je pokračování práce na tom mém univerzálním podvozku pro kovové modely. Koncepce podvozku je daná a ovlivněná tím, že je nutno jí přizpůsobit vyráběným modelům.
Takže : osa průměr 2 mm.......Většina vyráběných modelů má osu cca 1,8 a tomu odpovídající rozměr náboje. Pokud chci použít původní, maketová kola a převrtal bych je na pr. 2,38,
tak je roztrhnu. Takže podvozek je stavěný na osy 2mm-- převod, ložiska opěrný kroužek. Pokud budu chtít jiná kola, třeba kvůli přestavbě civilní Škodovky na závodní, potřebuji maketu litých kol (Apollo) Protože modely budou spíše vitrínové, tak nepředpokládám nějaké častější rozebírání. A pokud ano, tak je podvozek řešený tak, aby se demontovala kompletní zadní osa( kola ložiska převod i opěrný kroužek). Gumy jsou z termoplastického elastomeru, takže minimální údržba. Z disku půjdou při výměně sundat. Nevidím tedy důvod, proč sundávat disky z osy. Ten červík, to by byla taková třešnička na dortu. Jezdit se bude na domácí plastové dráze. Pro dřevěnou dráhu připravuji něco jiného-foukaná kastle, duralové disky a obuju to na Tuny.
Takže zopakuji původní myšlenku : Dříve se používaly nejčastěji litá kola Kopretina
http://trixix.rajce.idnes.cz/Alu_kola_Kopretiny_13/
Apollo http://skoda-virt.cz/cz/inzerce/prodam- ... -apollo-1/
http://milangs1200.rajce.idnes.cz/Auticka_143
A na 130 http://www.scala43.com/scala43/skoda/sk ... -k184a.jpg
Jezdila na tom velká část vozů východního bloku.
Nyní potřebuji udělat kola, na kterých se jezdilo na západ od nás. Napadá mě BBS http://www.alu-centrum.cz/www-alu-centr ... OLD-design
To je výzva. V 1/24 už je mám frézované z duralu.
Takže žádám o pomoc při výběru předlohy pro výrobu maketového disku na kterých se jezdilo v dobách dávno minulých.
Formu mám řešenou jako univerzální, takže pro mne není problém změnit tvar a rozměr. Inserty by znamenaly výrobu další formy.
Dík za návrhy a omlouvám se za nedorozumění.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#8 Příspěvek od Petr L » 07 pro 2014, 20:13

Jeden z těch ikonických disků je kovaný FUCHS :-)
$_1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Vítek

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#9 Příspěvek od Vítek » 07 pro 2014, 20:37

Svého času měly podobné propracované disky v 1:24 v nabídce u Scaleauto. Myslím, že se to moc neprodávalo kvůli ceně a nepoužívalo kvůli křehkosti. Dnes mají v nabídce tři průměry disků a k nim plastové inserty.
Scaleproduction to řeší stejně. Nabízí plastové inserty různých typů. A jejich produkce je využívána i kitaři. Takže se rozhodně nejedná o nějaké nekvalitní řešení.
Ostatně, upravený a zaformovaný disk z kitu poskytne stejný výsledek.
V 1:32 se prosadilo podobné řešení. Duralový disk - plastový insert. Případně je disk odvrtaný a insert se už nepoužívá.
Myslím, že klíčovým důvodem pro používání zmíněných řešení je výsledná cena a funkčnost.
Osobně si myslím, že je to varianta iv 1:43. :!:

Samozřejmě, že pokud disponuješ kapacitami, můžeš zvolit jakékoliv řešení, protože Tě sériové replikování asi moc nezajímá. A výslednou cenu tolik něřešíš. To respektuji. Disků, které by přidaly v úvahu je smaozřejmě mnoho, třeba BBS z druhé poloviny 70. a 80. let. Ale pochybuji, že takto vyrobené budou k mání za konkurenční cenu k insertům od Scaleproduction, případne k BRM. ;)

Na 130 a jejich okruhových verzích byly i jiné disky. A velmi rozšířené, zejména na formulích a prototypech pak byly "kříže" od MTX. Obecně se jelo s tím co bylo a šířka se skládala. Ale to není důležité. Věřím tomu, že se najdou zájemci o přestavbu kovových sběratelských modelů v 1:43 a budou s nimi jezdit jen rekreačně. Pak určitě využíjí i Tvoji koncepci.

Ale myslím, že nejvíce zájemců je mezi těmi, kteří si chtějí postavit dobře jezdící 1:43. Ať už jako předělávku třeba z Carrera GO, postavenou z hard plast kitu 1:43 nebo resinu, případně laminátu. Pro ty už takové řešení není. A k těm asi směřovala většina rad a informací. A mezi nimi by asi byl i určitý zájem o duralové disky a gumové pneu. Kvůli použití na plastové dráze.

K myšlence foukané kastle se radši nebudu vyjadřovat. :evil:

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Návrh a výroba koleček 1/43

#10 Příspěvek od milangs1200 » 07 pro 2014, 21:58

To Vítek. Vidím, že nemusíš vakuované karoserie. Proč?

Odpovědět