Motory a převody pro 1:43

Zpráva
Autor
HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Motory a převody pro 1:43

#21 Příspěvek od HonzaS » 07 pro 2014, 12:32

Ad motory:
Jestliže máš k dispozici funkční motor s 24K otáčkami a běžným krouťákem, tak při rozumném zpřevodování bude stačit i na dřevěné dráze - nakonec historik v ML měl nebo má omezení 25K. Navíc ty slim motory od SC mají často velmi různorodé vlastnosti (zřejmě podle aktuálního dodavatele) a uváděné parametry jsou spíš zbožným přáním prodejce. S jejich pořízením to není nijak komplikované, německé i anglické eshopy je mají skladem, jen dáš pár korun navíc za dopravu.
Disky a převody:
Když chceš použít mechy, pak je nejsnazší a nejlevnější cesta přes plastové disky pro klasické SRC s alunábojem (průměr 10, 11 a 12mm). Jejich cena začíná někde na 50,- Kč za pár. Kvalita i těch nejlevnějších je slušná. Vše, co bude určeno primárně pro komerčky, bude podstatně dražší. Totéž platí i pro převody v různých modulech. Horší je to s pastorky, čím menší modul, tím dražší - navíc jejich spárování s převodem (stejný modul) je občas problematické.

Jenže naše úvahy o optimalizaci vývoje a stavebního procesu typu "kup tohle, je to optimální poměr cena/výkon" nebo
podsouvané individuální zkušenosti jsou v podstatě nepřenosné pro někoho, kdo si chce vše vyrobit sám a navíc má na to i odpovídající vybavení jako Milan. Asi bych na jeho místě také šel tak trochu proti zdi i za cenu návštěvy několika slepých uliček, občas může být pro někoho i cesta cílem a jde spíš o to dokázat si, že na to mám. V nejhorším případě ztratí pár desítek hodin času, než se dobere uspokojivého výsledku, ale na druhou stranu čas, který člověk věnuje svému hobby, se do života nepočítá.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Motory a převody pro 1:43

#22 Příspěvek od milangs1200 » 07 pro 2014, 13:40

Nějak mám neustále problém s přenášením myšlenek do psané formy. Dural je bez diskuse-souhlas. Tak jako jsem vyrobil formu na disky Apollo, tak chci vyrobit formu na širší disky a k nim gumy.
Bude to složitější. Založím nové vlákno.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Motory a převody pro 1:43

#23 Příspěvek od Jirka B » 17 led 2015, 16:57

Tento příspěvek je reakcí na Petrův příspěvek na bazaru.Nechystám se digitalizovat.Ale překvapilo mě ,že pro D143 je jiný motor,než v GO.Můžu vědět v čem je rozdíl?

Dandulak
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2015, 22:54
Bydliště: Chrustenice

Re: Motory a převody pro 1:43

#24 Příspěvek od Dandulak » 15 úno 2015, 17:39

Zdravím pánové,
můj problém se spíš hodí do tématu "náhradní díly nebo katastrofy" ale ta jsem tu nenašel. Tohle téma je jinak nejblíž. Od Vánoc máme doma Carrera Go autodráhu. Při prvním ježdění mi syn zastavil formuli o nízký most a odnesly to tři zuby na pastorku. Aby bylo čím jezdit koupil jsem jinou bazarovou autodráu od Carrera Go, ale tam obě auta přišla při prvním ježdění každé o jeden zub na pastorku bez zjevné příčiny. Dle informací co mám, výrobce nedodává náhradní díly, což mi přijde trestuhodná! No a teď k dotazu. Potřebuji náhradní pastorky na ta tři auta. Všechny jsou stejné 8 zubů, modul 0,4, průměr osy 1,5mm. Je to normální, že ty pastorky takhle odchází nebo je to jen strašná smůla?

Díky za radu

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Motory a převody pro 1:43

#25 Příspěvek od Petr L » 15 úno 2015, 18:09

To Dandulak: s těmi pastorky to bude opravdu smůla, prošly mi rukama i modely evidentně hodně ježděné, ale v žádném nebyl s převodem problém.

Určitě se dají sehnat v Německu, tak je komunita GO velká a prodej tuningu a dílů není nic výjimečného, u nás netuším. podívám se co to vlastně je zač a uvidíme, jestli by se nedaly něčím nahradit.

To Jirka B: info o rozdílech v motorech je od Slotbaer, který se zabýval modifikací digitálů a je na Carrera obecně respektovaným zdrojem technických informací. Podle jeho měření je rozdíl v impedanci. Přesný důvod není známý, krom marketingu to bude asi souviset s PWM regulací a snahou udělat chip D143 co nejjednodušší, takže přizpůsobili motor chipu a ne chip motoru.

Při použití GO motoru s chipem D143 model nedosahuje stejných výkonu jako s motorem D143, takže modely společně nebudou jezdit stejně, ovšem co jsem koukal v Německu tak u tuningu si s tím hlavu nikdo neláme a motory 25 000 montují do GO i D143, tam už ten rozdíl v chování motoru není s čím porovnat :-)

Dandulak
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2015, 22:54
Bydliště: Chrustenice

Re: Motory a převody pro 1:43

#26 Příspěvek od Dandulak » 18 úno 2015, 21:41

Zdravím,
tak jsem nepochodil ani v Německu. Na netu jsem díl nenašel, jen jsem získal informaci, že není problém díl na cokoliv, kromě Carrera Go. :(
Nevěděl by jste někdo případně nějaký konkrétní kontakt na prodejce náhradních dílů (pastorek nebo pastorek s motorkem) pro Carrera Go.
Díky moc

Vítek

Re: Motory a převody pro 1:43

#27 Příspěvek od Vítek » 18 úno 2015, 22:19

Při ceně pár euro za autíčko mně absence ND vůbec nepřekvapuje. Samotná cena dílů by byla neúměrně vysoká v poměru k ceně modelu a prodejnost asi minimální.

Běžný průměr osičky motoru je 2 mm. U Carrera GO je to 1,5 mm. To znamená hledat pastorek pro tuto osičku. Pokud vím, tak motory s takovým průměrem osičky, ale jinými rozměry, vyrábí a prodává Scaleauto a třeba ve formulích A1 GP je používal i Scalextric. Motory jsou označovány jako Slim. Scaleauto má k motorům i řadu pastorků, předpokládám, že to měl i Scalextric.
Problém je v tom, že dané pastorky velmi pravděpodobně nepůjdou s převodem Carrera. Carrera to má spasované k sobě - má navržený převod s pastorkem jako jeden celek. Jenže k pastorkům Scale jsou zase jejich převody a ty jsou na osu 2,38 mm .....
Osobně jsem zkoušel v A1 GP kombinovat pastorek Scale a převod Slot.it a moc dobře to nefungovalo.
Takže jednoduchá oprava typu koupím pastorek, natáhnu na osičku a pojedu asi nebude možná. :(

Možná by bylo řešením sehnat rozbité autíčka na náhradní díly. A vyměnit motory i s pastorky. Cena takového "šrotu" bude plus minus srovnatelná s cenami nových ND :idea:

A nebo se zkuste zeptat v nějaké modelářské prodejně s funkční modelařinou - letadla, vláčky. Třeba budou o něčem vědět. Ale jak jsem psal - na bezproblémovou spolupráci s převodem bych nespoléhal.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Motory a převody pro 1:43

#28 Příspěvek od Petr L » 18 úno 2015, 22:22

Googluj "Carrera GO ritzel" určitě pastorek najdeš, třeba Slotcar-factory, nebo Gokarli a další a další je mají v sortimentu :D

Dandulak
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2015, 22:54
Bydliště: Chrustenice

Re: Motory a převody pro 1:43

#29 Příspěvek od Dandulak » 18 úno 2015, 23:29

Jo, dík za pomoc, už ho mám! ;)
... snad to bude fungovat

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Motory a převody pro 1:43

#30 Příspěvek od milangs1200 » 21 úno 2015, 08:38

Pokud by to nefungovalo, tak se ozvi. pošlu Ti kompletní převody, co vyrábím do připravované stavebnice.
Ahoj Milan

Odpovědět