Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

Zpráva
Autor
milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#1 Příspěvek od milangs1200 » 19 zář 2014, 16:51

Takže jsem dal na radu zkušenějších a zakládám nové téma. Hodně se o malé modely zajímám , takže mohu ledacos nabídnout ale táké se rád poučím , neboť, jak praví klasik :Nejlépe je učit se na chybách druhých.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#2 Příspěvek od milangs1200 » 20 zář 2014, 16:18

Dnes jsem se byl podívat v klubu na závodech a kromě jiného jsme tam vedli diskusi na toto téma. Asi jsem to vzal za špatný konec , takže ještě jednou.

Léta sbírám kovové modely 1/43 a před několika roky jsem došel k závěru, že to přestává být o sbírání , ale o nakupování.Plné vitrýny, práší se na to a postupně přestáváte mít přehled co už máte a co ne.Proto jsem se rozhodl, že ty autíčka naučím jezdit.Čili, není to o závodění, ale o pokoukání na maketovou rychlostí pohybující se ,velmi dokonalý ,model auta, který jste vlastnili, jezdili s ním a podobně. Nebo jste po něm celý život toužili a neměli na něj.Takže ,nostalgie a takové malé domácí odpočinkové poježdění. Když to někomu vyprávím ,tak nevěří ,že to může jezdit ,ale při pohledu na Škodu 120, která jezdí na autodráze ,která se vejde na stůl v kuchyni ,začne vzpomínat co všechno si stím autem užil.
Toť vše na vysvětlenou a až se naučím zmenšovat foto ,tak sem pověsím Škodu 1203.

Vítek

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#3 Příspěvek od Vítek » 20 zář 2014, 16:51

Pro mně jsou modely 1:43 a jejich sběratelé neuvěřitelným zdrojem informací z historie z motorsportu. Faktem ovšem je, že mnohé sbírky jsou životním stylem. Respekt mám taky k těm, kteří 1:43 staví jako kity. Ať už z kovu nebo resinu.

Celá myškenka je super. Pohodové poježdění s propracovanými modely. :idea:

K technologii přestavby mně napadají tři problémy.
- Zda upravovat originální podvozek pro dráhu. A nebo na toto rezignovat a použít nějaký univerzální. Případně vyrobit kusový podvozek na bázi kuprexitu na míru. A nebo ho použít z nějaké komerčky 1:43.
- Na kolik zachovávat původní kokpit - interiér.
- A zda úpravy řešit na bázi použitelných komponent z 1:32 a nebo mít komponenty na míru.


Vlákno budu v každém případě pozorně sledovat. 8-)

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#4 Příspěvek od milangs1200 » 20 zář 2014, 17:16

Tyto problémy jsem řešil dlouho ,ale objevil jsem ještě jeden a to zásadní.
Mám těch modelů mnoho a nechtělo se mi vyrábět pdvozek jiný pro Trabanta a jiný pro Chevrolet Edorado.Po delším vymýšlení se mi to podařilo a na prvním , frézovaném prototypu jezdí ta Škodovka a Chevrolet.Chevrolet jsem mezitím rozebral, protože jsem měl pouze dva převody a ptřeboval jsem je na další testy.Dnes jsem podstatně dál a ta dvanácettroska jezdí na podvozku z 3D tiskárny.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#5 Příspěvek od milangs1200 » 20 zář 2014, 17:33

Kokpit jsem zatím moc neřešil, protože jsem se zabýval podvozkem.
Problém je u kabrioletů, protože místo zadních sedaček je motor.U uzavřených aut uvažuji o vakuovém výlisku řidiče, jako je to u velkých aut a nebo vyrobit fotmu na řidiče a nebo použít figurky o kterých byla řeč na jiném vlákně.
Pro širší kabriolety uvažuji o motoru šikmo, ale do felicie se mi to zatí nacpat nepodařilo.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#6 Příspěvek od Petr L » 21 zář 2014, 13:33

Kokpit při jeho velikosti bych v klidu odléval, tak velká váha by to neměla být a detail by měl být daleko vyšší, než u "bubliny"

Jinak právě mám v ruce odlitek karoserie v 1:43 a to je tak malé, že vše musím dělat pod lupou, takže čekám, že to bude hodně strastiplná cesta :-)

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#7 Příspěvek od Jirka B » 22 zář 2014, 10:46

Kovový model jsem také kdysi zkoušel,ale jak píše RUMOV,bylo to pojízdné kladivo.Pokud je kovový model detailní,raději bych to dnes již řešil odlitím do formy a zhotovení laminátové nebo resinové karoserie.Co se týká interiéru,pokud do modelu vleze,používám odlitou figurku jezdce,na zbytek papír.No a podvozek-buď na každý model samostatně zhotovit podvozek a nebo použít universální nastavovací podvozek.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#8 Příspěvek od milangs1200 » 02 říj 2014, 12:24

Tak tady je ta dvanácettroska.Jezdí docela hezky-realisticky.Jinak je to takové koulítko, ale to se dalo očekávat.Jsou tam vidět i ty magnety ,ale to je k jinému vláknu.
1.jpg
2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#9 Příspěvek od RUMOV » 02 říj 2014, 13:32

Milane, jak jsem slíbil, tak i dělám... :)

Za dvanácettrosku dávám T4,(není to T3, neb jsem kecal a popletl si typy).
Prosím o shovívavost, bylo to to první co jsem se snažil zprovoznit, podvozek je "přivařený" horkým lepidlem, kartáčky moc tuhé, vodítko žádné...dalo by se říci polotovární polotovar... :oops:
Jelikož se jedná o zmenšeninu auta mého kamaráda, po technickém "tuningu" přijde na řadu i vizuální stránka...starý matný poškrábaný červený lak, fungl nové modré zadní dveře, mírně bouchlý předek, černý zašlý interier...ano, nehoda není náhoda.
A až bude hotovo, objedu s ním dvakrát Rumoring, a zaparkuju ho k nejbližšímu kiosku u trati a začnu pracovat na jeho majiteli v měřítku 1/43.

Jinak TTD ... jezdí to, brzdy jsou už trochu horší... :D a jelikož je to strašně vysoké a těžké, závodník z toho nikdy nebude...ale pro radost to stačí. :lol:
IMAG2604.jpg
IMAG2606.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Konverze kovových modelů na autodráhu 1/43

#10 Příspěvek od milangs1200 » 02 říj 2014, 19:40

Bezva Transporter.Bylo by zajímavé dát ty dvě koulítka společně na dráhu a ujet pár kol.Pastva pro oči.Začni shánět model tvého oblíbeného auta.Dnes jsem chtěl odzkoušet další formu na šasi, ale musel jsem pracovat za peníze, takže snad zítra. Máš u mne stavebnici nového univerzálního šasi.Snad to dokončím do Vánoc , tak ho dostaneš pod stromeček.Je potřeba aby ho odzkoušel také někdo další.Vodítko mám stříkané z průhledného plastu, aby tolik nenarušovalo maketovost.Postupně sem budu dávat fotky, podle toho ,jak mi budou padat z forem.

Odpovědět