Srovnání modelů

Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Srovnání modelů

#1 Příspěvek od Jirka B » 12 zář 2014, 19:03

Ahoj všem. Již delší dobu se mi zdá takový sen. Že jsme uspořádali závody modelů v 1/43,aby bylo nějaké porovnání modelů. Myslím si ,že by to nebylo neuskutečnitelné.Dráha by se dala pronajmout.Pravidla jednoduchá-dvě kategorie.Továrně vyrobené modely/jakýkoliv výrobce/, a pak doma vyrobené modely. V každé kategorii 3 nebo 4 skupiny.Formule,
cestovní vozy,speciály a popř.tahače. Ovšem ty jen v druhé skupině,továrně nevím jestli je někdo vyrábí. A pak se probudím a zjistím,že prubířským kamenem by asi byla účast a počet závodníků.Asi by nás bylo málo.Tak co ? Připadá vám to jako scifi,nebo jako můj blbý sen? Vyjádřete se k tomu ! Taky bych chtěl vědět kolik lidí tady dělá modely 1/43.Dík.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Srovnání modelů

#2 Příspěvek od HonzaS » 12 zář 2014, 20:33

Pokud se týká dráhy, není zase tak velký problém jí zajistit (asi i zadarmo) třeba u nás v Praze v Podbabě. Zásadní věc je počet účastníků - chceš-li to pojmout aspoň trochu jako skutečné závody, pak potřebuješ minimálně 10-12 lidí, především kvůli nasazování. Nemám tušení, kolik lidí dělá aktivně modely 1/43, ale určitě by se našlo i pár přihlížejících, kteří by pomohli.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Srovnání modelů

#3 Příspěvek od milangs1200 » 12 zář 2014, 21:38

To by mohlo být zajímavé. Osobně si myslím že vzhledem k miniaturizaci všeho má pro širší veřejnost toto měřítko budoucnost. Co je malé to je hezké.
Nevím, ale, jestli by se na těch velkých drahách ty autíčka neztratily. Já jsem zkoušel na velké dráze Škodu 120 a byla to sranda. Každopádně bych se přidal.

Vítek

Re: Srovnání modelů

#4 Příspěvek od Vítek » 12 zář 2014, 21:49

Honzo, mám obavu, že zapuštěná drážka by pro 1:43 mohla být nepřekonatelný problém.

A ještě dvě technické.
Konektivita. Běžné dráhy mají připojení ovladačů na banánky. Kdežto výrobci drah mají specifické konektory. A kdo má ovladač jen ke své domácí dráze, tak se nemusí připojit.
Napětí. Dráha v Praze má, jestli se nepletu, fixně 12V. A absence regulace by mohl být problém.

Jinak je to dobrý nápad. :idea: Pokud budu moct, přijel bych se aspoň podívat. ;)

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Srovnání modelů

#5 Příspěvek od HonzaS » 13 zář 2014, 07:44

Vezmu to popořadě:
1) Zapuštěná drážka - zapuštění tam samozřejmě je, ale na druhou stranu tam normálně fungují auta z krabičky i bez podložení vodítka. Lepší by to bylo předem vyzkoušet.
2) Konektivita problém není, můžeme zapůjčit klubové Parmy nebo jiné ovladače. Je jen třeba, aby auta měla správně póly - jízdou dozadu ještě nikdo žádný závod nevyhrál ;) .
3) Napětí je řiditelné od 0 do max. 15, společná regulace napájení (ne pro každou drážku samostatně).
4) Myslím, že by nebyl problém ani zapůjčit hotová kola např. se silikonovými pneu těm, kdo mají zadní osy 2,38 - je to jen o domluvě předem.

Asi by stálo zato, aby si lidé vzali i jiné modely (1/32, 1/28, 1/24 - resp. to, co doma mají) a vyzkoušeli si jízdu na dřevěné dráze. Prostě to pojmout prioritně ani ne tak jako závodní mítink, ale i jako přátelské setkání duševně postižených autodráhou. Vidět něco na vlastní oči a mít možnost si to vyzkoušet na vlastní ruce je 100x lepší, než o tom jen číst.
AMC Podbaba 2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 13 zář 2014, 12:29, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Srovnání modelů

#6 Příspěvek od Petr L » 13 zář 2014, 09:55

Myslím, že nic 1:43 nebrání, model se dá poladit stejně jako u větších měřítek.

Zapůjčení ovaldačů je jedna věc, vyrobit si každý redukci na banánky ke svému ovladači není problém a je to řešení elegantnější, když jsem byl já Podbabě poprvé, jezdil jsem s pistolí Gonio s redukcí.

Kola jsou asi největší potíž, ale dají se pořídit i tuningové, třeba Jel Claws 1:43 dělá.

Rozumy bych bral v Německu, tam se GO jezdí hodně, http://www.carrera-go.info/index.php?page=Index

Vezmu dva modely Kyosho DSlot43 co mám a zkusíme to.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání modelů

#7 Příspěvek od RUMOV » 13 zář 2014, 11:01

Tak to teda zírám, Jirko Ty jsi prostě nezmar... :D
Určitě bych se chtěl alespoň podívat, ale nevím co mi řeknete na to, když napíšu že jsem ještě dřevěnou dráhu naživo neviděl :roll:
Jako setkání stejně postižených lidí je to určitě super nápad, a je to asi o nějaké přípravě, tak aby si každý vyrobil před ovladač regulátor napětí, protože obávám se že přemluvit auto od Artinu aby se udrželo na 12 voltech by byl asi problém.
To nemluvím o těch "pigmejských" na 6 voltů.
A nebo doma musím vysvětlit že k vánocům nutně potřebuju alespoň 3 auta od Kyosho DSlot43 :D
Ale i přesto skvělý brouk do hlavy...ach jo,,, :lol:
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání modelů

#8 Příspěvek od RUMOV » 13 zář 2014, 11:06

A ještě malý doplněk, jelikož nejdříve píšu a potom čtu, na nasazování bych sebe a své dvě pubescentky,( nebo minimálně jednu), určitě sehnal...
Nevím jak by pohlíželi na svého otce, ale prostě by to dostali příkazem :D
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Srovnání modelů

#9 Příspěvek od Petr L » 13 zář 2014, 13:31

Srážení je dost důležitá poznámka, ale není to také nic neřešitelného, na diodě se ztratí cca 0,7 V takže si každý může v klidu spočítat, kolik diod si strčí na přívod do réglu a je po problému. Náklady pár korun a práce na pár minut.

A jestli potřebujete nějakou motivaci, tak pokud takové setkání dokážeme zrealizovat a sejdeme se na Podbabě, tak vám ty redukce a srážeče udělám :-)

Malá měřítka hlavně v USA ale i komplet Carrera mají zapojení dráhy a ovladačů s obrácenou polaritou, takže projistotu přikládám zapojení na dřevěných dráhách:
132_124StandardWiring.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Srovnání modelů

#10 Příspěvek od Jirka B » 13 zář 2014, 19:12

Po přečtení reakcí jsem zkonstatoval,že jediným problémem by bylo sehnat dostatečný počet závodníků. Je mi jasné,že by to muselo být min.10 lidí.Zbytek nevidím jako problém.Jak píše RUMOV -i já jsem byl naposledy na dřevěné dráze před 40lety,přestože mám takovou dráhu v Brně. Snad se tam dostanu na čumendu 22.11.na závody. Ovšem,kdyby se podařilo uskutečnit nějaké setkání v 1/43,tak by to byla bomba.Ideální by bylo na dráze uprostřed republiky,aby jsme to měli napůl cesty. Ale to už si moc vymýšlím.Uvidíme.Chvíli to nechám vystříbřit.Ale ostatní klidně pište své názory.Třeba se to časem nasbírá.

Odpovědět