Obtisky a dekály

Zpráva
Autor
Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Obtisky a dekály

#21 Příspěvek od Jirka B » 30 kvě 2016, 17:12

Znovu se k tomuto tématu vracím,protože když jsem teď řešil to poršátko,tak jsem měl problém s dekály.Pokud jsou to plochy nechávám si to tisknout na bílý obtiskový papír.To není problém.Problém nastal když jsem potřeboval nápisy.Přez čirý papír prosvítala tmavě modrá barva a při tisku na bílý papír by to byl bílý obdélník se žlutým nápisem.A vyřezávat na tak malém modelu jednotlivá písmenka,to bych určitě nedal.Ty obtisky co jsem použil byly s modrým podkladem,takže to šlo. Co se týká toho,že bych si podklad vybarvil sám,to by taky nešlo.Já a počítač jsme jako voda a oheň.Pokud dělám nápisy( třeba ve Wordu) tak to dokážu udělat podklad jaký potřebuji.Ale to je vše.Plochy obrazců které si přenesu mi nejdou.Takže jak to děláte vy ostatní? ( kromě Vítka který je machr na dekály).

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Obtisky a dekály

#22 Příspěvek od MAXI-PU » 30 kvě 2016, 17:44

Ahoj. V inom fóre som prezentoval rôzne postupy výroby kopýt, modelov a tiež aj decálom. Pre mňa je to osvedčený spôsob a robím tak decály dodnes:
http://www.rcauta.com/forum/viewtopic.p ... 8&start=20

toto je text ktorý som publikoval. V tom odkaze nájdeš aj rôzne fotky:

Teraz popíšem výrobu nálepiek.
Nálepky, ktoré budem robiť budú vodou snímateĺné ( obtisky - decály).
Začínam tak, že si odfotím karosériu, na ktorú budem nálepky kresliť, zo všetkých strán a fotky vložím do počítača. Potom v grafickom programe kreslím nálepky priamo na karosériu. Originálne logá si sťahujem z internetu a tie potom farebne upravujem a veľkosťou prispôsobujem mojim predstavám. Výsledkom sú všetky nápisy a čísla ktoré hodlám na model použiť. Postupne ich dávam do merítka a ukladám vo formáte JPG, na arch papiera v počítači, krorý zodpovedá originálnemu papieru na výrobu nálepiek. Celá práca je veľi zdĺhavá - nálepky na túto formulu som kreslil 2 dni - zhruba 10 hodín práce. Podotýkam, že som samouk - v podstate som sa učil systémom pokus-omyl.
Papier kupujem v Propagteame Vsetín http://www.propagteam.cz/ je to originálny decálový papier - na vodou snímateľné decály. Má rozmer 192mm x 296mm čo je podobné formátu A4. Majú tri druhy - číry - biely a strieborný. Bielu farbu laserovka nevie - preto všetko tlačím na biely papier a okolie nálepky, ktorú budem z papiera vystrihovať, robím tou farbou akú bude mať farbu karoséria v mieste, kde nálepka príde. Je to preto, lebo nálepky sú samozrejme neplotrované a tým, že okolie nálepky má farbu podkladu kam príde, nemusím ju strihať veľmi presne, pretože okolie nálepky po nalepení na model, splynie s podkladom. Keď mám nálepky nakreslené, uložím ich v počítači čo najbližšie k sebe aby som ušetril miesto a aby som využil celý decálový papier, tak tam naskladám ešte decály, ktoré som robil už predtým na iné auto, aby som nevyhodil čistý papier. Nálepky robím v najväčšom možnom rozlíšení a takto si ich uložím na USB-kľúč a ten spolu s originálnym papierom vezmem do miestnej tlačiarne, kde mi nálepky vytlačia na farebnej laserovej tlačiarni. Podotýkam, že tlačiareň by mala mať rozlíšenie minimálne 1500 x 1500 dpi. Po vytlačení ich doma strieknem akrylátovým lakom a nechám zaschnúť.

Na obrázku Porsche 917-30 Sunoco - mám ich v 1:24 ale na 1:32, alebo 1:43 ich stačí iba zmenšiť a dať vytlačiť. Samozrejme že sa musí zaplniť celá strana decálového papiera.
Teraz som robil decály na Formule v merítku 1:24 aj 1:32 - Lotus 99T Camel, Lotus E21 r.2013, Arrows r.2001, Jaguár R1 2000, Lotus 97T r 1985, Lotus80 r.1979, Mercedes Sauber W04 r.2013, RedBull RB5 2009.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Obtisky a dekály

#23 Příspěvek od Jirka B » 30 kvě 2016, 19:42

No a to je právě ono.Jak píšeš,potom si v grafickém programu ......atd.Jednou jsem si stáhnul nějaký grafický program,ale bohužel byl v angličtině.Takže angličtina,počítač a já ,to je neřešitelná rovnice.A to asi bude ten největší problém.Ale jinak díky za rady.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Obtisky a dekály

#24 Příspěvek od Jirka B » 04 čer 2016, 14:16

Pánové dotaz.Je tu někdo,(kromě Vítka Maxipu-o těch vím)kdo si dělá obtisky a dekály sám? A kdo a jaké grafické programy používáte? Rád bych se do toho pustil,protože mě to štve,
když si něco nemůžu udělat sám.Pro mě by to chtělo nějaký jednoduchý program.Jednoduché obtisky si umím udělat ve Wordu.Ale na složitější nemám.Holt se budu muset na stará kolena něco doučit.Pište ,pište.

Bilas
Příspěvky: 10
Registrován: 18 kvě 2015, 19:49
Bydliště: Ostrava

Re: Obtisky a dekály

#25 Příspěvek od Bilas » 04 čer 2016, 15:29

Artweaver - na tvorbu dec. + dobarvování log (po stažení mají loga většinou nekvalitní barvy atd.), Irfan View na ořezávaní, změnu velikosti a druhu souborů.

Uživatelský avatar
marty.dutch
Příspěvky: 168
Registrován: 08 úno 2014, 15:54

Re: Obtisky a dekály

#26 Příspěvek od marty.dutch » 19 čer 2016, 06:42

Někdo doporučuje Inscape protože je zadarno :-) ale spíš pro mě osobně je problém,že nemám doma barevnou laserovku :-D :-D :-D
Řešil jsem teď problém s logama a díky Martinovi alias Maxi-Pu jsem mohl dotvořit jedno logo na Škodovku 130RS - Johna Hauglanda (y)
Takže kdyby někdo chtěl vytvářet Dekály na Rally Škoda :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
marty.dutch
Příspěvky: 168
Registrován: 08 úno 2014, 15:54

Re: Obtisky a dekály

#27 Příspěvek od marty.dutch » 20 čer 2016, 19:17

Trochu jsem pátral až jsem nasbíral dostatek materiálu a mohl vytvořit podle předlohy aršík na obtisky pro okruhovou variantu škodovky :-)
něco málo log jsem si tam ale přidat musel protože když už to budu tisknout,tak použiju i na jiné vozítko :-)
Kdysi jsem si vytvářel obtisky podle toho co se mi líbilo za loga,ale zkušenosti z vytrvalostního závodu seriálu Krušnohorského poháru a konzultace s Vítkem :-)
mě nasměrovalo k tomu,že už dnes lpím na tom aby model měl reálnou předlohu :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Obtisky a dekály

#28 Příspěvek od Jirka B » 04 lis 2016, 12:04

To model-píšeš,že obtisky tě stojí 280,-Kč.To je skutečně přehnané.Já koupím vodní dekálový papír v modelářství za 70,-Kč a v tiskárně mi to vytisknou na laseru za 10,-Kč. Je fakt,že mi chvíli trvalo,než jsem našel tiskárnu,kde mi to vytisknou na donešený papír.Proběhal jsem půl Brna.Ale i jinde by to vytiskli,ale ten můj papír by musel zkontrolovat jejich technik a to bylo vždy tak na 14 denní čekací dobu. Za ty peníze se ti vyplatí udělat jedny dekály na bílý papír a ty samé na čirý papír.To by stálo 160,-Kč,pořád míň než píšeš. Ale asi tam nemáte tolik tiskáren.

Tomáš S.
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2013, 16:33

Re: Obtisky a dekály

#29 Příspěvek od Tomáš S. » 04 lis 2016, 14:47

Pokud děláte obtisky(nápisy)musí se překreslit.To znamená najít si patřičný nápis a v programu tomu určeném ten nápis nakreslit v podstatě znovu.Pak je lze upravovat jak barevně tak velikostně.
Bílé obtisky jsou problém,ty se doma udělat nedají.Pouze sitotiskem a to už něco stojí.

stembas
Příspěvky: 263
Registrován: 18 říj 2015, 14:25

Re: Obtisky a dekály

#30 Příspěvek od stembas » 04 lis 2016, 16:11

me zajímalo kdo zde napise jak opravdu se ty decaly-obtisky delaji ? Uz jsem se zde několikrát ptal jak na to, dostal jsem spoustu informaci, a vidim ze asi nebyly konecne , Mam pocit ze bych spis postavil kosmickou raketu nez udelal arsik decalu-obtisku :(

Odpovědět