Ovladače autodráh měřítka 1:43...

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#21 Příspěvek od Petr L » 03 dub 2015, 22:43

Hele jenom když to tady čtu tak mi napadá, jestli něž se slepě prokopávat cestou našich předků, nezkusit jednoduchý ovladač s jedním tranzistorem a to nacpat do těch plastů od žluté řeky-

je to již dlouho, ale já s úspěchem takto "upgradoval" na dvoutranzistor ovladač Faro. Díky tomu, že odpadla výroba velkého tišťáku a dílů Parma, byly náklady hodně nízko a pracoval spolehlivě :-)
THJH.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#22 Příspěvek od RUMOV » 03 dub 2015, 23:16

Já už se snad prokopal, všichni se smějí, :D :D
ale chtěl bych zkusit jako pokračování ovladač s výměnnými hodnotami odporů a potom "pokoketovat" s diodama.
I když s touto poslední variantou "Jára 3" :oops: jsem už docela spokojenej, má to vcelku dlouhej chod a plynule se to reguluje..
Vítek mi psal že ovladače od T. Herdera za pár let, už prodělali nějakou evoluci, pokud mi pomůžeš tuto uličku přeskočit budu jen rád.... :lol:
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#23 Příspěvek od Petr L » 04 dub 2015, 07:24

Jo rád, sám jsem na té cestě strávil léta a tak je to na dlouhé povídání ☺

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#24 Příspěvek od Jirka B » 04 dub 2015, 19:30

To Petr L-Já i kdybych na takové cestě strávil léta,tak si stejně s elektrikou neporozumím.Na to jsem prostě analfabet.Tak trochu závidím těm co se v tom vyznají. Ale právě jak píšeš o jednoduchém ovladači s jedním potenciometrem,to je to co by mě zajímalo./nějaký obrázek,schemátko atd/A možná by to zajímalo i další.I já jsem si tímto obdobím prošel.Bádal jsem a bádal a zkoušel.Něco z toho mi dodnes zůstalo.Ovšem elektrika do toho nepatří.Tu zvládnu udělat podle předlohy,nebo schématu a ještě k tomu mám blbé otázky.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#25 Příspěvek od Petr L » 04 dub 2015, 19:58

S tranzistorem, ne s potenciometrem.

Pokud se chceš vyhnout elektronice, což není nutné, je tak jednoduchá, že to stačí správně složit, tak bych šel cestou vyměnitelných sad odporú nebo diod.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#26 Příspěvek od Jirka B » 06 dub 2015, 13:38

No tady je vidět,že tomu rozumíš,na rozdíl ode mě.Já třeba ani nevím,jakou funkci má a proč je tam ten tranzistor.Ovladač od tebe jsem složil jen díky schématu / pro mě=pro blbce/.To je jediný co umím z elektriky.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#27 Příspěvek od Petr L » 06 dub 2015, 14:16

No vidíš a stačilo to a to je ten ovladač spíš z těch složitějších :-)

Pro pochopení principu, velmi zjednodušeně, takže prosím odborníky aby se zbytečně nečílili :-)

Takže: tranzistory pracují v tandemu a "otvíírají nebo se zavírají" , tedy zvětšují, nebo zmenšují napětí do auta, podle toho jak velký odpor zrovna podle polohy spouště je nastavený, ostatní "kroutítka tuto změnu dělají rychlejší , nebo pomalejší, tvrdší nebo měkčí. To je celá věda :-)

Většina úspěchu těchto desetiletími ověřených konstrukcí spočívá pouze v ideálním odladění součástek a preciznost mechanického provedení.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#28 Příspěvek od RUMOV » 06 dub 2015, 20:42

Hledal jsem nějaké zapojení s tranzistory, bohužel jsem žádné nenašel.
Princip tranzistoru bych vcelku i chápal, proudem v bázi ovládáš proud mezi kolektorem i emitorem.
Ale i tak by tam měla být ať už odporová nebo diodová sada, pro snižování napětí, potažmo proudu.

Jirko a ten ovladač co jsi stavěl ty, ten byl asi, diodový, viď?
Nevím jestli tady schéma někde je, u příspěvku 1000 je pouze foto pertinaxu, prosím Petra zda by ho sem mohl pověsit, děkuji...
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#29 Příspěvek od Petr L » 06 dub 2015, 21:35

Pro začátek a představu:

https://plus.google.com/u/1/photos/1069 ... 9072373660


Jednodušších s jedním tranzistorem je také halda, stačí zadat do vyhledávače SINGLE TRANSISTOR CONTROLLER PROJECT SLOT CAR :-)

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#30 Příspěvek od RUMOV » 06 dub 2015, 21:52

Jo, jo, tak tohle znám, :idea: jen nevím zda hodnota těch vyřazovaných odporů (22ohm) není pro 1/43 moc velká. Já používám napětí 10 voltů max.
Měl jsem nápad, odporovou sadu vytvořit z jednotlivých odporů 1-2 ohmy, tak aby to celkem dalo tak 40 ohm.
a potom udělat více odporových sad a experimentovat s hodnotami.
Petře zkoušel si tento ovladač třeba na plastové Carreře ? co to dělá ?
Asi nejvíce by mě to zajímalo ve vztahu k "měkkosti" rozjezdu-delší chod spouště...
Jo děkuji za nasměrování k hledání, už to googluju... :D
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Odpovědět