Ať žijí trucky

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Ať žijí trucky

#1 Příspěvek od model » 19 říj 2020, 13:40

Toto zvolání jsem učinil, když jsem pracovně zkompletoval Mercedes Acros před focením.
Když jsem na Fórum dal vlákno o stavbě Buggyry a po vyzkoušení na dráze s výborným
výsledkem jsem si řekl, že bych zkusil přestavět tyhle Acrosy ze stavebnice Monti-systém.
Před nějakou dobou jsem předváděl bastlení těchto dvou tahačů ale ač to vypadalo velmi hezky,
jezdit s nimi bylo utrpení. Prostě fyzika je neúprosná a když v každé zatáčce lehnete na budku, nebaví to ...
Moje myšlenka zachovat vše ze stavebnice a jen nějak vložit motorek s převodem šla mimo.
Nevím jak jezdí tahač LIAZ, který nabízí pan Jelínek, ale já si řekl že půjdu jinou cestou.
Měl jsem navíc jeden kompletní podvozek z Buggyry, tak jsem jen upravil spodní ponton z Buggyry, abych mohl z
původní stavebnice využít jen kabinu, spodní nárazník a nějaké doplňky, jako je motor, deska pro návěsy a
další drobnosti. To že je rozvor o 4 mm větší, než u původního Acrose nevadí, protože to je stejně fikce, protože
tento typ nikdy trucky nejezdil. Ale vypadá nádherně na dráze ...
Měl jsem dvě stavebnice, jedna v zelené barvě a druhou v černé. Jak se dívám, černá kabina bude sedět na černém pontonu,
zelená protože nemá smyslu shánět stejnou barvu asi na stříbrném.
A hned mám ve stáji tři nádherné modely.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ať žijí trucky

#2 Příspěvek od model » 19 říj 2020, 19:37

Tak jsem nastříkal ponton černou barvou, vlepil lištu do kabiny pro připevnění ke karoserii a nalepil možná hloupě - ale vypadá to dobře -
doplňky. I když mně Honza upozornil, že jízdní vlastnosti Buggyry budou logicky lepší kvůli hmotnosti kabiny, ale u tohoto Mercedesu jsem
vše vyjmul a nechal jen pilota z Lexanu tak snad nebude taková hrůza jako u původních aut.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ať žijí trucky

#3 Příspěvek od tom59herder » 20 říj 2020, 07:26

Hodně velká paráda. Mám takový pocit, že postavíš snad všechny trucky co jezdily. Asi se budu muset poohlédnout po vystřihovánce LIAZu, abych Ti dodal další inspiraci. :D

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ať žijí trucky

#4 Příspěvek od model » 20 říj 2020, 22:43

Jak předpovídal Honza, je poznat rozdíl v jízdních vlastnostech Buggyry a Mercedesu. Ta trambusová budka v přední
části podvozku dost ovlivňuje jízdu. Na rovinkách jede auto rychle, ale zatáčka chce vyzkoušet. Už nepadá na budku, ale při větší rychlosti
se přetočí.
Udělal jsem úpravu s magnety - za motorkem jsem vyměnil původní magnet 17x5x1,5 mm za 20x5x1,5 mm a slícoval jsem ho se spodní plochou podvozku.
Mám 2 mm světlost a když jsem ho stavěl na rovný díl dráhy, nebylo to hrozné, žádné totální přilepení.
Zítra vyzkouším a snad to bude lepší. Pneumatiky FARO zatím bez problémů, chce je ale zabrousit na podložce a očistit benzínem.
U druhého Acrose mám hotov spodní ponton a zkusím takovou hodně nemodelovou úpravu - posunu kabinu dozadu a nechám tam přední převis jako u Buggyry.
Tím se mi těžiště posune a snad i jízdní vlastnosti se tím výrazně zlepší.
Až vše dokončím, dám na vlákno fotografie.
S těmi papírovými vystřihovánkami by to nebyl špatný nápad, kabina bude lehoučká a můžeme si tam osadit co nás napadne.
Zůstává jeden ponton, jeden podvozek, takže to bude unifikovaný model výhodný hlavně pro děti v kroužcích.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Ať žijí trucky

#5 Příspěvek od HonzaS » 21 říj 2020, 09:29

Možná se pletu nebo to vidím zbytečně černě, ale po zkušenostech z DDM v Podbabě, byly papírové vystřihovánky pro děti docela problém. A to se jednalo jen o jednoduché modely aut typu lžíce, kde šlo jen o to, aby se to správně naohýbalo a slepilo, příp. ještě nabarvilo. Hlavně je to vůbec nebavilo a výsledek tomu taky odpovídal. Mám dojem, že doba vystihovánek z ABC je z pohledu dětí tak nějak pryč. Ale dovedl bych si představit, že by je ještě tak mohlo bavit vytisknout si pár jednoduchých dílů na tiskárně a ty pak slepit. Jenže to by DDM nesměly být jen odkladiště znuděných dětí otrávených z toho, že se nemůžou chvíli věnovat svému mobilu.
Ještě, že existují tatínci a dědové, kteří atrofií aktivity a zájmů netrpí... ;)

Jinak krásná práce, Pavle, ostatně jako vždy. Samozřejmě, fyzika se úplně očůrat nedá :) , ale s tím jsi počítal už na začátku.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ať žijí trucky

#6 Příspěvek od model » 21 říj 2020, 11:37

Zkušební jízda - Buggyra bezkonkurenční, černý trambus s upravenými magnety jel výrazně klidněji v zatáčkách, ale když jsem to přehnal, utrhl se.
Jsem rád, že podvozek příliš nelepí, ale je cítit ten přítlak. Zelený Acros s motorkem Falcon nejezdil špatně, ale nechal jsem tam původní přední disky, které měly větší průměr, takže kola trochu drhla v podbězích.
S tím se nedá testovat. Ale to posunutí kabiny není špatný nápad. Teď chci nastříknout ponton filerem a použiji stříbrnou metalízu jako kombinaci k té zelené barvě kabiny.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ať žijí trucky

#7 Příspěvek od model » 21 říj 2020, 14:08

Takto vypadá dílko, někdo řekne jako když kočička a pejsek pekli dort, beru, není to úplně modelové, ale na rozdíl od
Kropáčka mi kola lícují s karoserií. / To berte prosím jako legraci ... /
Ještě musím přilepit zpětná zrcátka, která jsem si musel vytisknout, protože ta originální se mi ztratila.
Opět nechávám díly tisknuté na 3D tiskárně bez výrazné povrchové úpravy, jen jsem je stříknul plničem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Ať žijí trucky

#8 Příspěvek od Jirka B » 21 říj 2020, 18:21

Moc se mi to líbí.Pro závodní kamiony mám slabost.Já když jsem se ještě zabýval modely 1/43,tak jsem na modely kamionů(buggyra,tatra,man) použil předlohy z papírových vystřihovánek.Slepil jsem je,vyztužil a použil jako kopyta,ke zhotovení laminátových karoserií.Holt doba postoupila dopředu.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ať žijí trucky

#9 Příspěvek od model » 21 říj 2020, 19:44

Tak teď jsem dokončil výkres pontonu pro další možný typ trucku - Tatra Jamal.
A tady je právě nápad Tomáše - slepit si kabinu z papíru a vytisknout si ponton a podvozek a
kabinu jen připevnit.
Na obrázku je spodní část karoserie, opět se stejným rozvorem aby se mohl použít jeden podvozek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět