Koupit, či nekoupit

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Koupit, či nekoupit

#1 Příspěvek od model » 30 dub 2022, 15:41

Tuto otázku jsem si říkal, když jsem v Dráčiku objevil AUDI DTM jako RC auto. Mám v měřítku 1:24 postaveno několik aut, spíše pro radost ze stavby.
Spíše mne zaujalo to, že karoserie je asi z lexanu, upevněna na trny, jak je u větších RC aut běžné. Bylo by zajímavé porovnat jízdní vlastnosti
s klasickými karoseriemi z plastu, nebo laminátu a s touto lehkou bublinou.
Podvozek by byl upevněn klasicky pomocí bočních lišt, otvory po trnech bych nechal jak jsou, hlavně bych se těšil na konstrukci a tisk podvozku, no uvidím ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

IvanP
Příspěvky: 85
Registrován: 28 úno 2014, 15:01

Re: Koupit, či nekoupit

#2 Příspěvek od IvanP » 30 dub 2022, 17:29

Děkuji za upozornění. Příští týden skočím u nás do "Dráčika". Budou-li ho mít, asi ho koupím vnukovi k narozeninám.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#3 Příspěvek od model » 20 kvě 2022, 19:48

Skončilo obcházení regálu a mám to doma. Před koupí jsem vedl s Honzou Švecem odborné dišputace
na téma řešení podvozku. Vzhledem k tomu, že nebudu jezdit na dřevěné dráze a závodit vůbec, zkusím
klasické šasí s motorovým ložem a upevněním na vlepené profily v karoserii.
Karoserie je z Lexanu, tloušťka nula, nula nic a hmotnost 18 gramů.
To by mohl být docela dobrý základ k dobrým jízdním vlastnostem.
Potisk je velmi slušný, snad jen upravím barevně zadní křídlo podle předlohy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#4 Příspěvek od model » 22 kvě 2022, 20:27

Začal jsem kreslit základní tvar podvozku, vzhledem k tomu, že průměr zadních kol je 25,5 mm, musí se motorek
osadit v poloze AW, nebo SW, aby byl co nejníž na podvozku. Honza byl tak laskav, že mi poskytl dlouhý motorek Scaleauto a převod SW, takže si nakreslím
atypické motorové lože, které bude k podvozkové desce upevněno na 4 šroubcích a zkusím variantu s pružinami.
Zadní kola Scaleauto s mechy jsem zbrousil a přední disky jsem si vytiskl a nasadil na ně ITES zadní slicky. Perfektně sedly a mám kola s průměrem 25 mm.
Zadní osa bude uložena do kuličkových ložisek, přední do držáku z 3D tisku.
Přední disky jsem nakreslil včetně insertů, dopadlo to velmi dobře a tak jsem upravil průměr a mám inserty i do zadních disků.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#5 Příspěvek od model » 25 kvě 2022, 15:49

Dnes dorazil motorek a převod od Honzy, tak jsem si dokreslil podvozek. Budu mít motorové lože SW rozměrově zhruba jako má Scaleauto.
Tloušťka podvozkové desky je 2 mm, motorové lože má tloušťku 1 mm, aby byl motorek co nejníž. Lože se bude pohybovat na 4 šroubcích M2.
Pohyb lože je vymezen otvorem v podvozku, který je na každou stranu širší o 0,5 mm.
Zkusil jsem si kreslení podvozku doplnit bokorysem, který umožní kontrolní měření a je přímo na průmětně.
Držák přední osy má drážku, která zapadne do výztuhy na podvozku a umožní přesné vystředění. Upevněn bude dvěma šroubky M2.
Ještě musím nakreslit boční profily, které budu vlepovat do karoserie a upevňovací lišty a může se tisknout.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#6 Příspěvek od model » 25 kvě 2022, 22:29

Byl jsem pln očekávání jak dopadne tisk. Dopadl dobře, pochopitelně se vloudila chyba do motorového lože.
Takže drobná korektura a znovu tisknu. ještě jsem upravil držáky přední osy, rozšířil jsem spodní základnu, aby to bylo tužší.
Podvozek sedí přesně na karoserii, motorové lože se mírně pohybuje a celý podvozek je tuhý, řekl bych tak akorát. Protože budu jezdit spíše na plastu, mám tam otvory pro magnety,
vyzkouším a uvidím, jestli budou nutné. Asi bych je nechal jen před motorovým ložem aby se staly jakousi náhradou těžšího plechového šasí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#7 Příspěvek od model » 26 kvě 2022, 17:12

Poslední úpravy a podvozek je hotov. ještě vlepení L profilů do karoserie a může se zkoušet.
Dal jsem na radu Honzy a nakreslil , vytiskl a vlepil do podvozku středový kříž, který celý podvozek nádherně vyztužil, hlavně ve zkrutu.
Motorové lože mám upevněno 4 šroubky s podložkou a matičkami, aby se nevytáčely, nasadil jsem na šroubky tyčinku z tampónů do uší.
Je to provizorium, buď si seženu matky s plastovým těsnícím proužkem, nebo si vytisknu jednoduché matičky.
Magnety jsem dal před motorek do hlavní podvozkové desky, aby lehce přitláčely v těžišti, když jsem je dal za motorek, hrozně lepily.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#8 Příspěvek od model » 30 kvě 2022, 17:38

Chtěl jsem vlákno ukončit malým dovětkem o tom, jak auto jezdí, ale ještě jsem si jen tak pro radost
nakreslil variantu podvozku s použitím otvoru pro motorová lože Slot.it, jak pro krátké motorky, tak pro dlouhé,
ty v poloze in-line a AW.
Jízda na dráze Carrera i když je okruh docela krátký je s autem v měřítku 1:24 docela zábavná. Magnety před motorovým ložem
drží podvozek, ale při průjezdu zatáčkou se dá hezky driftovat a vzhledem k velikosti auta i bez problémů srovnat a pokračovat v jízdě.
Holt to chce sednout do auta a zajet buď do Zubří, nebo Púchova a tam využít jejich dlouhé rovinky a velké a rychlé zatáčky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Koupit, či nekoupit

#9 Příspěvek od model » 02 čer 2022, 21:04

Ještě poslední fotka. Nástřik černým matem podvozku, předních disků a zadních insertů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupit, či nekoupit

#10 Příspěvek od tom59herder » 04 čer 2022, 07:50

Za mě palec nahoru, teď už snad nikdo není na pochybách k čemu je dobrý se naučit modelovat a tisknout na 3D tiskárně. Snad na podzim to uvidím naživo.

Odpovědět