Podvozek pro makety 1:24

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenefek
Příspěvky: 36
Registrován: 24 led 2015, 21:16
Bydliště: Olomouc

Podvozek pro makety 1:24

#1 Příspěvek od zdenefek » 28 bře 2015, 20:56

Chci se zeptat, jaký podvozek je pro makety z plastikových kitů v měřítku 1/24 nejideálnější. Přemýšlel sem nad úpravou podvozku z Kyosho Mini-Z anebo nákupem nějakého stavitelného např. od Ilpeho nebo nad něčím takovým - http://www.car-model-kit.cz/5-auta-plas ... e-kit-amt/

kitů mám docela dost
modylky.jpg
Máte s tím tady někdo určitě zkušenosti, tak se podělte ;)



Upraven název tématu.
Admin Vítek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MAXI-PU
Příspěvky: 395
Registrován: 02 úno 2014, 19:10
Bydliště: Púchov

Re: Podvozek pro makety 1:24

#2 Příspěvek od MAXI-PU » 28 bře 2015, 21:42

Nemám s podvozkami SRC velké skúsenosti teda nie z tohoto storočia :D ale jazdím niekoľko rokov RC modely s Mini-Z podvozkom a myslím, že tento podvozok sa na stavbu SRC modelu nehodí - to by som vylúčil. Ja osobne sa tiež pripravujem na niečo podobné a zrejme by som to riešil stavitelným podvozkom napríklad od Ilpe ale samozrejme že v prvom rade by som si osobne zašiel niekam do SRC klubu alebo niekam na preteky podobných modelov a tam by som hladal pomoc.

Uživatelský avatar
zdenefek
Příspěvky: 36
Registrován: 24 led 2015, 21:16
Bydliště: Olomouc

Re: Podvozek pro makety 1:24

#3 Příspěvek od zdenefek » 28 bře 2015, 21:57

Právě proto píšu sem, jestli někdo nemá zkušenosti. Největší problém vidím v uchycení karoserie k podvozku, samotných podvozků je poměrně dost, nedávno se objevily i na stránkách p. Zedníčka http://slotmaster.cz/24-5.html

Vítek

Re: Podvozek pro makety 1:24

#4 Příspěvek od Vítek » 28 bře 2015, 22:24

Aby nedošlo k nedorozumění. ILPE je dovozce a prodejce podvozků značky PLAFIT, které jsou vhodné pro 1:24 (mají i svou variantu pro 1:32).
Pro běžné ježdění jsou ale vhodné i podvozky Scaleauto, MOMO, Scholer atd.. A nebo výborné české podvozky LUSA. :idea: ;)
Při samotném výběru je potřeba zohlednit zejména rozvor, způsob regulace světlosti a typ použitelného motoru.
Vyšší nebo jiný level jsou potom různé "planžety" - podvozky vlastní konstrukce speciálně vytvořené pro konkrétní model.

Ale možná bylo na začátek lepší pořídit kompletní model od Scaleauto, na něm si ledacos vyzkoušet a teprve následně vybírat podvozek pro přestavbu kitu na dráhu. :idea:

Jinak má MAXI-PU naprostou pravdu. V Olomouci je autodráha i klub. Ideální kombinace pro trénink, ladění aut, získávání informací atd. A pro zájemce o účast v Moravské Lize je to prakticky nutnost a povinnost. :!:

Uživatelský avatar
zdenefek
Příspěvky: 36
Registrován: 24 led 2015, 21:16
Bydliště: Olomouc

Re: Podvozek pro makety 1:24

#5 Příspěvek od zdenefek » 28 bře 2015, 23:23

Jsem členem ;) Auta si dolaďuju už od podzimu. Jen času na závody zatím moc není, měsíčně trávím v práci přes 200 hodin a právě většinou přes víkendy. Jsem rád, když můžu dojít v pondělí nebo v úterý (nebo oba dny) za klukama na dráhu. Na druhou stranu, tam je možno přeptat se dvou lidí, sem tam je nárazovka a příjdou další dva, tři, cca 1x do měsíce. Tady je přecejen větší osazenstvo.

Teď zpátky k podvozkům:

Přiznám se, že mi příjde zbytečné dávat cca 2000 Kč za auto komplet, když se dá sehnat podvozek samotný za polovinu. Jen jsem chtěl vědět,jestli někdo máte vlastní zkušenosti s podvozky tohoto měřítka, popřípadě jaké ty zkušenosti jsou.

Samotná výroba vlastního podvozku je fakt trošku jinačí zájezd, nemám na to prostředky, materiál, čas...

Vítek

Re: Podvozek pro makety 1:24

#6 Příspěvek od Vítek » 29 bře 2015, 20:48

Podvozek je sice "za polovinu", ale taky je to často úplné holátko bez kol, os, ložisek, motoru, vodítka ...a když k tomu připočítám kastli z kitu, tak mi model od Scaleauto, i ve formě kitu, přijde jako rozumná varianta nejen pro "osahání". Kalkulaci si můžete udělat sám.
Jasně, pokud máte kitník plný na tři životy :) , tak Vás zajímá jen podvozek s doplňky.

Takto vypadá zmiňovaný český podvozek LUSA ve fázi přípravy pro BMW Z4 GT3.
podvozek LUSA 01.jpg
podvozek LUSA 02.jpg
Podovozek umožňuje nastavení: rozvor, délku přes vodítko, výšku přední osy a v omezené míře i osy zadní.
Je navržen pro světlost 2 mm při použití zadních kol o průměru 25 mm.
Primárně je určen pro motory typu "Falcon".
Uchycení karosérie je tzv. na gumu a šířka podvozku se upravuje jeho ořezáním.
Podvozek se prodává bez kol, os, ložisek, vodítka s kartáčky, motoru s kablíky, převodu a pastorku tzv. v rozsypu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Podvozek pro makety 1:24

#7 Příspěvek od HonzaS » 30 bře 2015, 07:55

Výběr podvozku je především závislý na tom, o jakou kategorii se jedná, jaká bude celková váha auta a jaký motor se bude používat. Jinak to, že je standardní podvozek od Scaleauto použitelný pro téměř každou kategorii, názorně dokumentují výsledky Standy v seriálu maket, když nebýt drobných technických problémů, byl by na bedně. Na druhou stranu, i když se prodává jako RTR provedení, stejně se musí dostrojit minimálně zadními koly s mechy.
Luďkova LUSA je v podstatě jeden z mnohých univerzálních klonů podvozků typu Plafit a spol., dá se velmi slušně přizpůsobit rozvoru a rozchodu prakticky všech modelů. Jeho jedinou nevýhodou je menší mechanická odolnost plechu zadního držáku kol a motoru při velké ráně - protože se tato část musí ručně naohýbat, nedá se použít tvrdší materiál.
Běžné ocelové planžety pro rychlé kategorie se pro makety moc nehodí, jejich přizpůsobení karosérii vyžaduje schopnost opracovat velmi tvrdý materiál, kvalitní pájení atd. Přesto existuje i tady řada lokálních verzí (i z jiných pružných materiálů), které jsou určeny právě pro makety a mají vysokou míru univerzality např. při nastavení pilobloků.
Ten výběr prostě není jednoduchý už třeba proto, že spousta sofistikovaně vyhlížejících drahých podvozků má často paradoxně horší jízdní vlastnosti než obyčejný kus mosazného plechu. Prostě podvozek je jen základ, jeho přizpůsobení a doladění je to hlavní.
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 31 bře 2015, 10:37, celkem upraveno 1 x.

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Podvozek pro makety 1:24

#8 Příspěvek od milangs1200 » 30 bře 2015, 17:28

Je to hrozně složité, protože pravděpodobně ani ty sám nevíš, co chceš jezdit za kategorie anebo jezdit jen tak pro zábavu. Tak jsem tvou otázku pochopil. Ostatní tady mají pravdu v tom že je velký výběr a to nejdražší nemusí být nejlepší. Mám podobné dilema jako ty. Pokud bych byl na tvém místě, volil bych Scaleauto a nebo nějaký klon plafita. Já jdu ale vždy svou cestou. V klubu jezdíme jednoduché podvozky z obyčejného plechu a jsou dost rychlé a dají se adaptovat na různé karoserie. Na svojí jednoduchost jezdí dost dobře. Já jsem je pro děti začal řezat z planžety a jsou ještě rychlejší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Podvozek pro makety 1:24

#9 Příspěvek od HonzaS » 31 bře 2015, 08:08

Jen pro informaci, jak také může vypadat podvozek pro makety... :D
chaf1s.JPG
chaf1ds.JPG
Zpracování nádhera (individuální výrobce má vlastní provoz na CNC obrábění různých materiálů), jízdní vlastnosti nic moc, cena cca 150 Eur.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Vítek

Re: Podvozek pro makety 1:24

#10 Příspěvek od Vítek » 31 bře 2015, 09:37

Jestli jsem to správně pochopil, tak kolega má zájem postavit některý kit, ze své zásoby, na dráhu. Závodní ambice s tím asi nemá a vyrábět nic nechce.
Myslím, že potřebuje (a nejen on) úplně elementární informace. Takže to zbytečně nekomplikujme.

Proto jsem mu natipoval podvozek LUSA (podporujte svého šerifa :) ), jehož cenu unese i český kolenovrt ;) a který i velmi dobře jede. A hlavně jde použít na docela velkou škálu modelů.
Pokud bude mít zájem, sdělím mu přes SZ kontaktní informace a ostatní je na něm.


Víme, jak je to občas problematické s věcmi okolo 1:32. U 1:24 se nemůžu ubránit pocitu, že sehnat informace je ještě obtížnější. :( Protože jedna věc je podvozek a druhá potom jeho osazení.

Takže by mohly zaznít racionální tipy na dostupné osazení podvozku Díky. :idea:

Odpovědět