Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

Zpráva
Autor
tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#1 Příspěvek od tom59herder » 04 srp 2015, 19:23

Po delší době jsem se rozhodl, že si postavím nějaký model auta. Asi jsem možná zvolil i špatnou sekci, ale moc jsem nevěděl kam by se to hodilo. Budu popisovat stavbu papírového modelu (vystřihovánky), která by mohla někdy najít i uplatnění na autodráze. Je ovšem v měřítku 1:24. Pokusím se vám přiblížit stavbu modelu od podkladů, přes modelování v 3D programu a rozbalení do 2D, poté po vytisknutí pak slepit jako papírový model.
Jako podklad mi sloužil výkres Porsche 956 od Rogera Taylora, který jsem měl natažen do japonského 3D softu Metasequoia. Tento program používám v jeho free verzi. Funkčně je očesaná pouze v tom, že neumí import a export v některých základních 3D formátech. Používá pro ukládáni svůj formát .mqo, se kterým je však schopen pracovat rozbalovací software Pepakura. S těmito softy pracuji kolem 6 - 7 let a pro mé účely mi vyhovuje.
Po několika dnech modelování se mi podařilo dojít k tomuto výsledku:
Obrázek
Dnes jsem začal rozbalovat první díly - kokpit v měřítku 1:12, je to pro mne lepší, chyby jsou viditelnější a mohu tužkou na modelu vyznačit místa případně pro přemodelování:
Obrázek
Více o tom najdete na mém webu: http://www.tom59herder.cz/papiraky/papi ... e-956-1984

milangs1200
Příspěvky: 146
Registrován: 07 zář 2014, 17:53

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#2 Příspěvek od milangs1200 » 05 srp 2015, 11:23

Bude to hezké auto. Škoda, že jsem to nevěděl na počátku Tvé snahy. Mám 3D model a mohl jsem Ti ušetřit práci. Pokud bys dělal něco dalšího, tak se ozvi, jestli nemám náhodou model. Já je také sháním a pokud mám volnou frézku , tak si dělám modely pro vacuové lisování.
Milan

Vítek

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#3 Příspěvek od Vítek » 05 srp 2015, 16:43

V prvé řadě děkuji za toto vlákno. Budu ho pečlivě sledovat. A přeji zdárné dokončení
Umístění je správné. Přesně pro takové projekty a jen pro členy DF, byla sekce GARAGE zřízena.

K celému projektu mám dva dotazy. A snad se neptám sám za sebe.

Proč karosérie právě z papíru?
A proč cesta vlastní tvorby, když jsou papírové modely k dispozici? Třeba Porsche 962C "From A", ABC, Antonický.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#4 Příspěvek od tom59herder » 05 srp 2015, 21:19

to Vítek - Na svých stránkách vysvětluji, co mne k tomu vedlo. Vlastním několik vystřihovánek z ABC a to jak Porsche 956 od Vyškovského, tak několik zbarvení Porsche 962 od Antonického. Dokonce porovnání plastové stavebnice P956 od Tamyia s Vyškovským vychází pro pana architekta velmi příznivě. Ale nechce se mi v budoucnu řešit otázka autorských práv pro případ, že se rozhodnut poskytnout vystřihovánku modelu volně ke stažení. Je to také důvod, proč nepoužiji i 3D model vypreparovaný z nějaké hry. Mám na paměti rekolory Vyškovského, které udělal DiPietro ze sloveského fóra a poskytnul je volně ke stažení. Našlo se mnoho samozvaných dohližitelů na porušování autorských práv, kteří toho modeláře pranýřovali tak dlouho, že snad i ztratil chuť dělat rekolory jen pro vlastní zálibu. Takže, když to shrnu - chtěl bych s variantou modelu jako vystřihovánkou bez zbytečných problémů rozšířit možnost dalšího stažitelného modelu placky a třeba i v nějakém atraktivním zbarvení. Celkem mě k tomu nakoply modely od pana Matuly.
Druhým důvodem je také to, že jsem si chtěl vyzkoušet nějaké postupy při tvorbě 3D modelů v Metasequoie. Na webu je tutorialů poskrovnu a když, tak jen o základních možnostech, přitom má mnoho dalších funkcí skrytých. Je pravda, že Rhinu se nevyrovná, ale co chcete za necelých 50 dolarů. A důležité je také to, že mohu pracovat s Free verzí s plnohodnotnými funkcemi.
Proč z papíru. Protože prioritou tohoto projektu je vytvoření papírové vystřihovánky a až z ní možnost stavby karoserie na autodráhu z papíru. Pochopitelně budu tento postup popisovat i v tomto vláknu i se stavbou podvozku.
To milangs1200 - děkuji za Tvou nabídku a opravdu se může stát, že se na Tebe obrátím jestli nemáš potřebný 3D model, který by se dal rozbalit do 2D plochy.
V současné době mám připraven i Ford GT40 a Ferrari 512S. Jen potřebuji zvládnout technologii texturizace 3D modelu v Metasequoie.

Dnes jsem opět přepracovával 3D model Porsche a dokonce jsem opět přemodeloval i kokpit. Takže snad zítra vyložím creenshot upraveného 3D modelu.

Vítek

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#5 Příspěvek od Vítek » 05 srp 2015, 22:06

Děkuji za vysvětlení.
Chápu. Postupoval bych stejně.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#6 Příspěvek od HonzaS » 06 srp 2015, 09:51

Ahoj Tome,
nejsem si jistý, že prezentace modelu právě v sekci Garage je úplně ideální. Ta se totiž zobrazí pouze při přihlášení registrovaného člena, při nepřihlášení není vidět. Většina lidí se přihlašuje pouze když píše nějaký příspěvek, to s ohledem na procento přispěvatelů je jen mizivá část lidí. Byla by škoda, aby tak originální a zajímavý tutorial nakonec prakticky zapadnul bez možnosti ho sledovat širší, třeba i nečlenskou veřejností.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#7 Příspěvek od tom59herder » 06 srp 2015, 12:00

Ahoj Honzo,
delší dobu si jen fóra pročítám a tak mě ani nenapadlo, že by tato situace mohla nastat. Pokud administrátoři toto vlákno přesunou do příhodnější a přístupnější sekce, budu tomu jen rád. :D Jen na okraj, tvá účast v Ústí mě potěšila a doufám, že se letos někde uvidíme. Na sto procent vím, že budu ve Vratislavicích. :D

Vítek

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#8 Příspěvek od Vítek » 06 srp 2015, 13:11

Pokud s tím bude Tom souhlasit, přesunu toto vlákno do fóra Modely 1:24 a do sekce Karosérie a kokpit.

HonzaS má samozřejmě pravdu.
Osobně jsem si myslel, že vložení do GARAGE je motivoáno zájmem o omezený přístup - jen pro opravdové zájemce. ;)
A jen pro doplnění a upřesnění. Přihlašuje se i ten, kdo chce vidět obrázky. A tomu se zobrazí i sekce GARAGE mezi Posledními příspěvky.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírový model Porsche 956 v měřítku 1:24

#9 Příspěvek od tom59herder » 06 srp 2015, 17:57

Ahoj Vítku,
klidně mě přesuň do sekce věnované měřítku 1:24. Díky. :D


Odpovědět