Rover Vitesse na 3d tiskárně

Zpráva
Autor
bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Rover Vitesse na 3d tiskárně

#1 Příspěvek od bigpetr » 20 zář 2022, 16:58

Dobrý den,

Vytvářím model Rover Vitesse v měřítku 1:24. Experimentálně ho tisknu po částech. Můžu každou část natočit tak aby měla co nejlepší povrch už z tisku a broušení by mělo být teoreticky jednodušší, než to brousit v celku.

Chtěl bych se proto zeptat zdejších zkušeních 3d tiskařů na jejich zkušenosti s tištěnými karoseriemi, jstli to nebude moc křechké a vydrží závodění (bude jezdit s magnetem na plastu). Tloušťka skořepiny je 1mm, materiál PLA. Mát trochu obavy, má tendenci se po vrstvách lámat i při vyšších teplotách tisku. Tak nevím.
Rover Vitesse 3d print 2.jpg
Rover Vitesse 3d print 1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#2 Příspěvek od model » 20 zář 2022, 19:11

Jak se dívám na ty sloupky kabiny, tak mne jímá trochu hrůza. Ale až se osadí zasklení, snad se to vyztuží.
Když jsem si kreslil karoserie sám, dělal jsem ve vnitřních rozích rádiusy, aby se skořepina zpevnila. Pochopitelně mi často praskla vodorovná vrstva,
to jsem řešil potřením sekundovým lepidlem, ale pokud tiskneš sendvič s řídkou strukturou, jsou tam malé plochy a spoje moc nedrží. Teď u těchto formulí jsem to ještě vylepšil klasicky - z vnitřní strany jsem nanesl sekundové lepidlo a posypal jedlou sodou. Krusta perfektně drží a také výborně vyztuží. Napadlo mne také zkusit vnitřní plochy natřít lepidlem a vtisknout jemnou síťku, jako u laminování.
Pokud se jedná o výdrž PLA karoserií na dráze, tak to nemusíš mít strach, běžné kolize jsou bez problému, pouze se ulamují doplňkové díly, jako zpětná zrcátka a podobně.
Pochopitelně v měřítku 1:24 na velké dřevěné dráze při těch rychlostech může být náraz fatální, ale to je skoro stejné jako u laminátových karoserií.
Proto, když kreslím podvozek, snažím se ho vysunout na přední hranu karoserie, aby zvládl eliminovat případné nárazy.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#3 Příspěvek od bigpetr » 20 zář 2022, 23:52

Děkuju moc za tipy.
Sloupky už zesiluju, s těma jsem to přehnal. Rozlamali se už i při opatrném vyprošťování z podpěr, na fotkách už jsou slepované. Na vyztužení zasklením spoléhám. Podvozky tiskneš taky z PLA?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#4 Příspěvek od model » 21 zář 2022, 06:16

Já používám pouze PLA. Mám tiskárnu Ender 3 a přehazovat filamenty není noc jednoduché. U podvozků nemám problém, pochopitelně pevnost je vykoupena křehkostí, tak to chce navrhovat tak, abych to eliminoval. Proto nasunuji motorek a ložiska do šachty s rovnými stěnami a raději to upevním jinak, než je zacvaknout přes zúžení jako u podvozků z ABS. Když něco lepim bez nároku na okamžité spojení, používám pattex v černé tubě, zatím jsem nezkoušel epoxy.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#5 Příspěvek od tom59herder » 21 zář 2022, 07:17

Jak tak koukám na počet dílů které jsi vytisknul, tak podobně se tisknou, co do rozdělení, karoserie na velká RC auta. U těch malých aut není potřeba jít do takovéko počtu dílů, kvalita tisku se už moc nezlepší. U sloupků bych zkusil z vnitřní strany přilepit sekundovým lepidlem ocelovou strunu jako vyztužení. Podle fotek si přední kapotu tiskl na ležato, u velkých ploch je lepší aby vyrstvy byly napříč nebo podélně. Tzv. "koláče" na plochách se plochách se podle mých zkušeností špatně zbrušují. Jinak podepisuji to co napsal Pavel stejně tak i jeho doporučení. Vcelku pěkná práce, těším se na výsledek.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#6 Příspěvek od bigpetr » 22 zář 2022, 00:42

Děkuju za postřehy.
Rozdělení na díly jsem zkusil hlavně kvůli snadnějšímu broušení a větší maketovosti. Z 3d tiskem mám zkušeností hodně, ale karoserii na ježdění tisknu poprvé. Když se ukáže že je to víc práce než užitku, nebo že to nebude dost pevné, vytisknu to na dvě půlky a bude. Přední kapota mě samotnýho překvapila, protože jsem ji tisknul na stojáka abych se vyhnul schodům. Buď to už to i tak narazilo na nejmenší krok motoru, nebo za to můžou oscilace při tisku. Zkusím ji příště natočit úhlopříčně na podložku tiskárny a zpomalit zrychlení, to by mělo pomoct.

Až vyladím tisk karoserie, chtěl bych se pustit i do tisku podvozku.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#7 Příspěvek od tom59herder » 22 zář 2022, 08:26

Jen otázka mimo téma, na papíráckém fóru je někdo registrován pod stejným nikem, jsi to ty ? :) A stejný nik se objevuje na dikuzích 3D tiskařů na FB.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#8 Příspěvek od bigpetr » 22 zář 2022, 14:40

:D na papirackem fóru to jsem já, ale na tiskařském fb ne.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#9 Příspěvek od bigpetr » 28 zář 2022, 22:23

Zesílil jsem přední sloupky, skoro jednou tolik, teď maci v nejširším místě cca 2mm a na pevnosti je to znát. Zkoušel jsem s nima casnovat a zvládali výkyvy cca 1 mm bez prasknutí. Dál jsem se tlačit neodvážil. Jednotlivé díly kastle docela hezky pruží, zkusím to slepit dohromady chemoprenem, abych zachoval co největší pružnost i po zkompletování. Karoserie by tak teoreticky mohla vstřebat větší nárazy a karamboly.

Na první fotce je díl hned po vytažení z tiskárny, kde je vidět jak jsem ho orientoval pro tisk. Podpěry jsou ručně vymodelované, ty co mi tam (mnohdy nesmyslně) vytvářel automaticky slicer (program, který připravuje medely pro tisk) mi nevyhovovali a taky se model tiskl o dost déle než s těmi mými.

Na druhém foto jsou nasucho poskládané už vytištěné části karoserie.
Rover Vitesse 3d print 3.jpg
Rover Vitesse 3d print 4.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#10 Příspěvek od tom59herder » 29 zář 2022, 09:59

To bude krasavec. Líbí se mi tvá práce s podpěrami, zesílení sloupků prospělo. Kvituji použití chemoprénu při lepení, když jsem ještě jezdil kategorii Nascar, tak jsem měl také vevnitř všechny díly karoserie pospojovány chemoprénem.

Odpovědět