Rover Vitesse na 3d tiskárně

Zpráva
Autor
bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#21 Příspěvek od bigpetr » 18 lis 2022, 17:28

Vytiskl jsem nový podvozek a motorové lože po vzoru Pavlova Porsche 356. Světlost k podvozku mám asi 4mm, motorová klec jde pod podvozek aby bylo těžiště co nejníž, světlost cca 2mm. Vypadá to dobře a jezdí pěkně.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#22 Příspěvek od bigpetr » 19 pro 2022, 16:21

Práce na model pomalu pokračuje. Konečně jsem vymyslel a odzkoušel jak budu ve svých domácích podmínkách řešit světla.

Na přední světla jsem si vytiskl kopyta a z průhledné folie pomocí nich vytvaroval "skla". Folii jsem přichytil těmi černými kancelářskými svorkami k rámečku, nahřál nad plynovým sporákem a přetáhl přes kopyto. Od každého světla jsem udělal několik kousků ať mám z čeho vybírat a a´t můžu něco zkazit :).
Rover Vitesse 3d print 8.jpg
Zadní světla jsem vytiskl z průhledného PLA. Využil jsem vrstvení při tisku a udělal slabší vrstvu v místech kde jsem potřeboval světlo rozlámat na části, abych je mohl nabarvit červeně a oranžově a pak zase slepit. Láme se to krásně čistě rovně po vrstvě, takže to pak krásně pasuje k sobě.
Rover Vitesse 3d print 9.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#23 Příspěvek od bigpetr » 20 pro 2022, 10:14

A takto vypadá podvozek: držák vodítka a motorová klec (sidewinder konfigurace) se tiskne zvlášť
Rover Vitesse 3d print 10.jpg
Světlost k motorové kleci je 2 mm
kola var 1 - side.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#24 Příspěvek od model » 20 pro 2022, 17:51

Mají zajímavě řešené motorové lože. Vypadá to velmi hezky.
Výhodou práce na modelu pro 3D tisk je to, že si můžeš postavit podvozek, včetně kol a vidíš,
jak vše do sebe buď zapadá, nebo nezapadá a můžeš dělat korekce, což je výhodnější, než 3 hodiny
tisknout a potom jen nadáváš, pokoušíš se to nějak upravit a na závěr to končí v koši a jde se k počítači
a znovu se kreslí a upravuje.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#25 Příspěvek od bigpetr » 20 pro 2022, 20:46

Děkuju,
začal jsem opajcováním slot.it lože ale kvůli možnosti vyzkoušet široká kola nakonec zadní uchycení motorového lože není vzadu, ale skončilo po stranách. Tím se mi udělalo víc místa mezi zadními koly, takže se tam vleze motor v sidewinder konfiguraci i se širšími koly. a navíc se celý podvozek zpevnil, protože nejslabší části podvozku kolem motoru jsem mohl vypustit, nebyli potřeba.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#26 Příspěvek od bigpetr » 20 pro 2022, 20:51

Co se týče práce ve 3d, je výhoda, že mám namodelované rozměry motoru, vodítka, kol, převodů a můžu vše zkoušet pasovat k sobě, ale stejně se minimálně jednomu doladění každého podvozku nevyhnu, hlavně výšky vodítka.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#27 Příspěvek od tom59herder » 21 pro 2022, 10:17

Pěkná práce.

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#28 Příspěvek od bigpetr » 22 led 2023, 17:44

Hlavní části všechny vytištěné a už se brousí.

Můj postup:

1. Vytištěnou část stříknu 2x základovkou s plničem (sprej Dupli-Color Filler and Primer)
2. Brousím nejprve šmirglem hrubosti 220 a jehlovými pilníky, poté šmirglem hrubosti 320, až do stavu kdy zůstanou plničem vyplněny hlavně propady.
3. Kde jsou větší propady a hlavně na hranách, používám jako tmel gelový vteřiňák, který po zaschnutí zabrousím.
4. Stříknu 1x základovkou s plničem.
5. Kde uznám za vhodné přejedu šmirglem 320 ale jen tak abych neprobrousil na plast.

Kupodivu to není tak pracné jak jsem si myslel. Nějaký čas to samozřejmě vezme, ale moc se s tím nepářu, záleží jak krásný to chci mít. Kdyby to byl model na poličku tak bych tomu věnoval trochu víc lásky.

Ale i tak se mi výsledek dost líbí a snad mi nebude líto ho odřít na dráze :) Přinejhorším budu jezdit jen s tím poslepovaným testovacím kusem, narychlo totiž dostal barvy i nějaké ty nálepky co se našli :)
Rover Vitesse 3d print 11.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#29 Příspěvek od Petr L » 22 led 2023, 18:27

Pěkně to vypadá, vrátím se ještě na začátek, ty supporty u tisku kastle , není toho moc? zkoušel jsou tree/organic supporty?

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Rover Vitesse na 3d tiskárně

#30 Příspěvek od bigpetr » 22 led 2023, 18:58

Možná by šlo to trošku zredukovat. Přidával jsem je postupně jak bylo nutno. Tím že je to už docela vysoký, tak víc než polovina supportů je tam proto aby se to celé zafixovalo a co nejméně cestovalo s tiskovou hlavou při tisku. Taky jsem se snažil to vymyslet tak aby kontakt supportu s modelem byl na místech kde to nebude vidět a nebude se to muset složitě začišťovat po vylomení. A taky jsem chtěl aby se vrstvy co nejvic na jeden zátah bez retractů a přejezdů. To se mi nepodařilo, protože slicer si to vymyslel po svým a ikdyž mě se zdá že by vystva šla tisknout jedním tahem, stejně to tak nedělá :). To by možná šlo ještě optimalizovat, ale to se mi už asi nechce řešit.

Rozdíl času tisku oproti supportu co generuje slicer a tomuto mýmu je u poslední verze modelu cca 5 hod. Tree support mi přidal navíc 15h tisku a jednou tolik materiálu.

Z tohoto pohledu nejjednodušší by bylo tisknout kastli pohromadě, jen rozělenou na dvě poloviny, a né takto rozsekaný po dílech. Ale já dal přednost ušetření si práce při broušení, tím že to tisknu po dílech.

Odpovědět