Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

Zpráva
Autor
tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#1 Příspěvek od tom59herder » 30 srp 2022, 10:59

Mé pokusy s 3D tiskem karoserií jsem rozšířil i na tisk karoserií na autodráhu. Dnes jen malá ukázka co se dá vytisknou, když si člověk koupí soubory například ze stránky cults3D.com. Cena nebyla nijak závratná, něco kolem 150,- Kč. Když si představíte hodiny modelování ve velmi drahém softu (kromě Blenderu), tak je lepší si takový model koupit. Pochopitelně v měřítkách větších než 1:24 bude výsledek o hodně lepší. Celý problém je, pokud chcete tisknout na tiskárnách FDM (strunových), pak je největší úskalím tisknutí velmi tenkých stěn. V tom případě dochází k nepěknému povrchu tisku. Proto ani neuvažuji, že bych bez úprav modelu mohl vytisknout tuto karoserii v menším měřítku 1:32. První fotografie ukazuje rozmístění dílu na ploše pro názornost, jak se díly tiskly. Samozřejmě je to už bez podpěr, které jsem musel v některých místech použít.
Obrázek

Obrázek
Celý model jsem upravil, zbavil zbytečných vnitřních detailů, a rozřezal na cekem 5 dílů, tak aby se model tisknul jakoby na výšku a musel jsem použít minimum podpěr. Také jsem netisknul všechny díly nejednou, tisknul jsem na 4x a dohromady tisk trval něco kolem 10 hodin. Tím jsem se snažil vyhnou "vláskům", které by spojovaly díly mezi sebou a je potřeba se jich zbavit. Zatím jsem model složil jen tak k sobě, aby jste měli představu.
Obrázek

Obrázek

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#2 Příspěvek od HonzaS » 30 srp 2022, 12:16

Vypadá to hodně slušně, i když broušení bude díky velké členitosti docela fuška. Zkoušel jsi to zvážit? Doba tisku?

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#3 Příspěvek od tom59herder » 30 srp 2022, 14:35

Tak slepeno, nebylo to jednoduché. Máš pravdu, že broušení bude docela hustý. Nejprve se budu snažit obrousit hrany a velké nerovnosti nasucho a poté pod vodou a uvidíme. Po lepení jsem musel použít i horkovzdušnou pistoli pro srovnání tvaru karoserie, což opravdu při měknutí PLA na 60 stupních není tak jednoduché. Karoserii jsem zvážil a výsledek je na třetí fotografii. Zároveň jsem vyložil i fotografii lepeníčka, používám lepidlo z Hornbachu a s aktivátorem, jeho cena kolem 150,- Kč. Za 50g lepidla + aktivátor to není moc. Ostatní výrobci jsou o mnoho dražší a hlavně sekunďák z Hornbachu je jedno z nejlepších na PLA. Tím, že jsem tisknul model 3x po jednom segmentu a 1x po dvou segmentech, tak tisk trval kolem 10 hodin.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#4 Příspěvek od model » 30 srp 2022, 15:05

Tomáš to pěkně sype. Já si teď stáhnul Ferrari P330 a formuli něco jako Cooper, tak uvidím, jestli to
vyjde. Ty rozložené tisky jsou zajímavý systém, jediné co se musí vyřešit je výztuha karoserie z vnitřní strany, protože se velmi ochotně láme právě po těch vertikálních vrstvách.
Já to vyzkoušel Pattexem 100%, jen jsem ho rozetřel prstem bez výztužné tkaniny a zatím v pohodě.
Je pravda, že karoserie z 3D tiskárny bez následné masivní povrchové úpravy budou pořád za lisovanými, ale na dráhu se nestaví makety a i je zajímavá cena, to když si vytisknete i podvozek,
třeba i disky a vodítko.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#5 Příspěvek od HonzaS » 30 srp 2022, 16:53

Je to docela macek s těžkým zadkem, takže ta vyšší váha je jasná. Jen si říkám nakolik bude takhle složitá a prolamovaná kastle odolná při nárazu. To lepidlo je výborný tip.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#6 Příspěvek od tom59herder » 13 zář 2022, 08:43

Činnost v našem DDM začíná až od 19. září a tak mám ještě času dost na své projekty. Pustil jsem se tedy do broušení karoserie. Jak už jsem předeslal, byl použit starý filament, který nebyl zrovna skladován správným způsobem a proto je povrch hodně hrubý. Vyrobil jsem si několik brousků se zrnitostí 80, 120 a 150. a zkoušel brousit povrch nasucho a také pod vodou.
Obrázek

Byl to celkem očistec. Pomáhal jsem si i brusnými houbičkami, které jsem měl od syna. Místy to šlo lépe nasucho, většinou tou 120-tkou. Hrubý brousek moc nefungoval ani za mokra. Tak to vypadalo po asi půl hodině práce.
Obrázek

Dohodnul jsem se s Lukášem, že si od něj půjčím na vyzkoušení tužkovou brusku Proxxon, kterou používá na broušení dřevěných modlů historických plachetnic. Vyzkoušel jsem i samolepící brusné papíry od Proxxonu o zrnitosti 180. Brousil jsem pod vodou a výdrž jednoho papíru bylo asi 5 minut. Zatím to neví, ale strhnul jsem zničený papír, stopku jsem namazal Chemoprénem extrem a stejně tak brusný papír 120 z Bauhasu (musí to být ten červený na plátně) a dobrušoval jsem asi 15 minut pochopitelně pod vodou. Na první fotce můžete vidět brusku po těch 15 minutách broušení a na druhé stav karoserie před prvním nástřikem základem.
Obrázek

Obrázek

Na první nástřik jsem použil Motip Filler (cena před 5 lety byla 330,- Kč, co tedy musí stát nyní?). Jak tak dlouho stál ve skříni. tak skoro nešl rozkvedlat a bohužel jsou na fotce vidět hrudky, které naštěstí budu ještě zbrušovat. Fotka je těsně po dostříkání, ráno už to je matnější.
Obrázek
Naposledy upravil(a) tom59herder dne 14 zář 2022, 12:24, celkem upraveno 1 x.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#7 Příspěvek od HonzaS » 14 zář 2022, 11:43

Docela to už prokouklo, vypadá to fakt zdařile, ale i tak tam zbývá ještě spousta práce. Před pár lety jsem si myslel, že 3D tiskárny budou pro každého snadná cesta v modelařině, ale je tam pořád strašně moc těch ALE... Na něco jsou super (tedy když bezvadně ovládáš SW programy okolo), na něco potřebuješ následně ještě víc lidského sádla než starou analogickou cestou. A taky občas člověk ani pořádně neví, co mu z toho finálně vyleze.

Jinak ten filler je kupodivu pořád za stejné peníze. Na částečné zahlazení vrstev a sjednocení povrchu je bezvadný.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#8 Příspěvek od tom59herder » 15 zář 2022, 07:12

První zbroušení plniče, brousil jsem brousítky a houbičkami. Více bude v připravovaném článku na mém webu.
Obrázek

Druhý nástřik jsem udělal surfacerem od Tamyie a tak to vypadalo už po zavadnutí.
Obrázek

bigpetr
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2022, 01:24

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#9 Příspěvek od bigpetr » 20 zář 2022, 11:54

Vypadá to parádně.

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s tiskem s PLA. Je to dost odolné na dráze? Jak tlusté máte stěny? Právě si zkouším tisknou karoserii z PLA s tlouškou stěny 1mm a příjde mi že to dlouho nevydrží. Máte zkušenosti i s jinými materiály, třeba s nylonem?

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 917 LH na 3D tiskárně

#10 Příspěvek od tom59herder » 21 zář 2022, 07:41

Ten model je stažený z internetu ze serveru cults3D a byl levný a tomu také odpovídalo zpracování. Měl dokonce vymodelovaný motor a ten jsem musel nějakým způsobem odpreparovat. Nedělal jsem úpravy tloušťky karoserie. Mám dojem, že tloušťka se v některých místech pohybuje od 2 do 3 perimetrů (0,8 až 1,2 mm). Osobně se domnívám, že dva perimetry jsou limitní pro pevnost karoserie, já přes větší hmotnost se kvůli kvalitě tisku přikláním ke třem. Ve svém článku na webu popisuji své poznatky, ke kterým jsem dospěl. Nylon k tisku v žádném případě, pokud chceš zkusit ABS, byla by to ta nejlepší volba. Nebo požít PLA s lepšími vlastnostmi, které používají k tisku RC modeláři letadel - více na YouTube u Richarda Mrázka. Pokud vím, venku tisknou z ABS karoserie RC aut, pochopitelně jen pro zaježdění pro radost. 3D tisk není pro závodění s lidmi, kteří to mají jako svůj životní cíl. :)

Odpovědět