Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 17 úno 2023, 12:02

Aby řeč nestála, posílám další příspěvek na téma 3D tisk. Tentokrát je to již historická Toyota Mk 7. Mám postavenu její mladší setru,
toto je opravdu klasika, něco jako Chaparral a ještě s krásnými výfuky.
Soubor je stažen z Thingverse a tím pádem začíná docela problém. Autor modelu krásně vytvaroval karoserii, ale tloušťka stěny je minimální, takže po sundání z tiskové desky nastal porod
při odstraňování podpěr. I když mám zkušenosti, ostré kleštičky, praskla mi karoserie na levém boku, vzadu, nad předním kolem a na závěr i v zadní partii.
Naštěstí to drží, tak přichází ke slovu sekundové lepidlo, po zaschnutí ještě z vnitřní strany na trhliny kápnu sekunďák a zasypu sodou, aby se to zpevnilo.
Na druhou stranu je výhoda hmotnost hrubé karoserie bez nástřiku - 6 gramů.
Těším se na práci na podvozku, chtěl bych použít díly z My kit a uložení motorku AW, abych měl v kokpitu místo na pilota a vypadalo to víc modelově.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od model » 18 úno 2023, 16:02

Začal jsem kreslit podvozek a musel jsem uznat, že díly z My kit nebyly vhodné kvůli své velikosti. Protože mám od Honzy několik historických převodů,
použil jsem jeden s průměrem 16 mm a s otvorem pro trojku osku. Celé jsem to napasoval na motorové lože AW od Slot.itu, jen jsem ho zkrátil a mírně upravil osazení motorku, aby
vše sedlo s pastorkem 6,5 mm. Poznámka - mám všechna motorová lože Slot.it nakreslena pro 3 D tisk, tak došlo jen na úpravu modelu, ne že bych bastlil originální lože.
Přední náprava a držák vodítka jsou na společné desce, která se posouvá a tak si mohu přesně vycentrovat rozvor.
Uchycení podvozku ke karoserii bude pomocí bočních profilů, vlepených do karoserie, jen si musím trochu pohrát s tvarem, protože jsou boky zaobleny.
Hezky to vypadá, ale je s tím práce.
Držte palce tisknu druhou verzi.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 18 úno 2023, 19:11

Podvozek hotov, asi vyměním přední kola s menším průměrem. Pokud se podíváte pozorně, žádná lustrsvorka, ale poctivá kuličková
ložiska. A teď začnu s úpravou karoserie, mám vzor v Marcusovi, který perfektně vybrousil karoserii z 3D tiskárny, tak se mi to snad podaří také.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od hydrostar » 18 úno 2023, 20:37

Jaká je tloušťka materiálu té karoserie? A jakou tloušťku používáš pro vlastní modely?
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od model » 18 úno 2023, 22:17

No ono se to nedá moc přesně změřit, ale pohybuje se to od 0,5 mm do 1 mm.
Já mám tloušťku stěn 1 mm, ale hlavně dělám, pokud to jde, vyztužení v rozích. Pochopitelně to jsou karoserie jednoduchých
tvarů, ne jako tato, na to můj program není.
Nejhorší je vylamování podpěr, potom lepení všech prasklin i s pomocí sody, aby se karoserie zpevnila.
Možná by stálo za zkoušku lehce potřít vnitřní plochy pryskyřicí a natáhnout tenkou tkaninu.
Toto nejsou pochopitelně karoserie pro závody, kde se hlídá hmotnost, takže při slušném domácím ježdění vydrží
a bude to v pohodě.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od HonzaS » 20 úno 2023, 10:06

Je to hodně členité a hlavně dost malé - to bude spousta práce s broušením, jestli chceš dosáhnout aspoň trochu slušného povrchu. A ještě pořád dávat pozor, abys to neprobrousil nebo nezlomil. U karosérií je tento typ 3D tisku spíš k vzteku ;), zvlášť při takovém množství křivek. Jsem docela zvědavý na výsledek, nebudeš to mít jednoduché...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od model » 26 úno 2023, 22:36

Honza měl pravdu, tyto karoserie z 3D tiskárny ale hlavně stažené z nějakého serveru se nedají před tiskem nijak upravit a speciálně tato Toyota byla proti světlu jako košík.
A brousit PLA je opravdu za trest, ale hlavně já od začátku mých tisků karoserií nechávám povrch jak je, pouze chyby zatmelím a stříkám plničem a potom barvou a poslední je lak.
Ještě vytisknu jednoduchý kokpit a osadím pilota a hlavně si vytisknu inserty, abych zlepšil vzhled kol. Poslední piplačka bude zasklení.
Mám hlavně velkou radost z podvozku, snad bude i dobře jezdit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od HonzaS » 27 úno 2023, 09:11

Já si to hned říkal, že to broušení ala Marcus asi nebude v tomto případě to pravé. Ale nakonec to, i když jen nabarvené, vypadá docela hezky a jezdit to bude s magnety určitě taky dobře. Věčná škoda u takhle hezky zpracovaného modelu (nejspíš pomocí 3D skenu), že 3D tisk má z hlediska finálního vzhledu svá omezení.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#9 Příspěvek od model » 27 úno 2023, 10:24

Chtělo by to resinovou 3D tiskárnu, ale materiál je spíše pro výstavku, první pořádný naráz a je po karoserii.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota Mk 7 jako obvykle z 3D tiskárny

#10 Příspěvek od model » 27 úno 2023, 13:07

Bez nějakého prvotního úmyslu jsem si postavil představitele závodního pole Velkých cen Japonska ze sedmdesátých let.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět