Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#1 Příspěvek od model » 23 říj 2022, 21:43

Dostal jsem od Tomáše SMS, zda mi něco není, protože se za mnou zavřela voda. Nezavřela, pouze jsem neměl týden telefon a podzimní práce na zahradě jsou bohužel důležitější,
jak modelařina. Leč naštěstí jsou ořechy posbírány, tráva posečena, šťáva z jablek vypita, tak jsem se pustil do další stavby.
Vykoukl na mně z Pinterestu tento krásný monopost, proklikal jsem se až k jeho výrobci, firmě Mallock a chtěl bych zase na malém seriálu ukázat jak se pracuje s 3D tiskárnou.
Neznám podrobnosti k těmto autům, ani nevím, kde se jezdily závody, je to taková F3, nebo národní formule, ale co mně fascinovalo je posazení pilota a motor vepředu.
Tím padla volba na asymetricky umístěný motor, chtělo by to asi nízký, ale nemám takový, tak jsem osadil klasický krátký v poloze in-line.
Na fotografiích je oproti mému podvozku model určitě užší, ale to jsem neřešil, chtělo to tam dostat motor, tak jsem si nakreslil podvozek jak je na obrázku, šířka 60 mm.
Když kreslím podvozky, vždy si vynesu bokorys, abych mohl kontrolovat výškové osazení os a motorku a také kolik místa je kolem převodu, to kvůli magnetům.
Použil jsem opět zadní slicky ITES a přední slicky ITES.
Podvozek jsem si postupně dokresloval, na obrázku je již hotový a připravený k tisku.
Bokorys použiji pro vymodelování karoserie.
Takže první krok je hotov, teď začne martýrium s karoserií. Naštěstí mají auta karoserii docela jednoduchou a opět mírně zastylizuji, tak snad to dobře dopadne.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#2 Příspěvek od model » 24 říj 2022, 11:54

Karoserii jsem začal modelovat, vyšel mi z toho docela hezký tvar, ještě doladím detaily na karoserii - motorová část, kokpit, upevňovací lišty do karoserie, ale docela se to povedlo.
Program DSM má jednu výbornou ikonu, na kterou když ťuknete, tak vám vyřízne hmotu a udělá dutou karoserii s tloušťkou stěny 1 mm.
Podvozek se tiskne, to je výhoda 3D tisku, že pracujete na jedné věci a druhá se vám vyrábí bez vašeho zásahu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#3 Příspěvek od model » 24 říj 2022, 21:55

Podvozek jsem tiskl ještě jednou, protože nevím proč, ale neležel na ploše a půl milimetru se vytiskla podpěra a plochy byla strašně hrubá.
Také jsem musel upravit zadní držák motorku, protože při šroubování dvou šroubků mi stěna praskla.
To asymetrické osazení motorku je paráda.
Karoserii jsem doladil, je to opravdu jen hrubá silueta, protože každý vůz měl trochu jinak řešené nasávání, nebo kryt motoru.
Právě se tiskne a patnáct minut před půlnocí by mělo být hotovo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#4 Příspěvek od model » 26 říj 2022, 18:58

Jak jsem se minule holedbal, že mám vše pod kontrolou, tak to nebyla bohužel pravda, když jsem si vytiskl podvozek, zjistil jsem, že mám
osu motorku o 1 mm výš, jak je osa zadní osy. Mít obchod, jako Jano, tak si vezmu ofsetový převod, jenže u mně doma je plastový převod ITES, tak třetí pokus
a konečně jsem to sladil. První tisk karoserie nic moc, tak na druhý pokus už o hodně lepší výsledek.
Do toho mi tiskárna přestala tisknout, rozborka a sborka a to třikrát, až jsem našel chybu. Byl to přetržený filament v extruderu a nešel
tím pádem do tiskové hlavy. Vytiskl jsem si detaily, ještě poslední a to budou blatníky.
Je mi jasné že model nemá ty správné proporce, ale já to všechno směřoval k tomu parádnímu posedu pilota.
Poslední poznámka, zadní disky budu tisknout nové, abych do nich dal Milanovy inserty, aby to trochu vypadalo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Ronduk
Příspěvky: 45
Registrován: 09 led 2021, 18:23

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#5 Příspěvek od Ronduk » 26 říj 2022, 21:24

Nadhera Pavle, nadhera! Budes aj vyvazovat druhu stranu motorceka? Ked pozeram na pilota na boku napada ma, co tak skusit sidecaru? To by bola vyzva aj na modelovanie jazdcov! :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#6 Příspěvek od model » 27 říj 2022, 08:30

Rolande, není třeba, protože to není model k závodům a myslím si, že by to asi nemělo žádný výrazný význam.
Sajdáru nabízí podle mých informací někdo z klasických výrobců, mám obrázky podvozku a Zdeněk Janoš měl před časem pro mně úkol zkusit to nakreslit.
Je totiž otázka, v jakém měřítku sajdu postavit, 1:32 je docela malé měřítko, tak jedině 1:24. Tak to máme jako dlouhodobý úkol.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#7 Příspěvek od model » 27 říj 2022, 21:28

Takže konečná, nehleďte prosím na povrch, je to 3D tisk, takže opět moje oblíbené - pohledový beton.
Nechal jsem tam Milanovu hlavičku pilota s obličejem, ať to má trochu nostalgický výraz, parádu tomu dodaly také Milanovy inserty.
Motor jsem vyrobil z výlisku motoru na Ligiera, jen jsem přidal destičku a zabrousil 4 karburátory.
Teď ještě musím vymyslet jak uchytit blatníky, ale asi je přilepím na karoserii, protože přední kola mají malý výškový posun, aby to nedřelo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jonas
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2014, 18:56
Bydliště: Vsetín

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#8 Příspěvek od Jonas » 27 říj 2022, 22:08

Sajdu dělají většinou v měřítku 1/18.Pohledám stránku.

Jonas
Příspěvky: 22
Registrován: 12 lis 2014, 18:56
Bydliště: Vsetín

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#9 Příspěvek od Jonas » 27 říj 2022, 22:15

Pro modela.
Máš to v SZ.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Mallock Mk.208 jak jsem stavěl

#10 Příspěvek od model » 28 říj 2022, 08:00

Myslel jsem si, že 1:18 je vhodné měřítko. Ale dát 117 euro, to je opravdu síla. Podvozek by nebyl problém nakreslit a vytisknout ale karoserie a figurky by chtělo postavit klasicky z formy.

Odpovědět