Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 23 zář 2022, 19:23

Nemohl jsem odolat, když Tomáš psal o tomto modelu. Také jsem si ho stáhnul a přemýšlel jestli ho tisknout nějak jinak, ale jako první pokus jsem umístil model na desku, jak byl nakreslen.
Tisk trval 4,15 hodiny, podpěry šly dolů docela dobře, ale jako vždy se něco vyvrbí. Ulomil jsem oba boky a přední spodní část. Takže sekundové lepidlo, soda a snad to bude držet.
Teď ještě očistím karoserii od různých vláken a drobných otřepů, ale zpracování a měřítko je perfektní.
Teď nastává ta nejlepší část práce a to je návrh podvozku. Karoserie má bočnice s oblouky, budu muset vymyslet upevnění.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od model » 24 zář 2022, 19:21

Hlavně jsem přemýšlel, jestli postavit podvozek s pevným uložením motorku in-line, nebo tam dát motorové lože.
Chtěl jsem použít své lože, které jsem navrhl pro podvozek F1. Přesto jsem si nakreslil první verzi a potom i tu druhou.
Jak je vidět, druhá verze s ložem je nádherně jednoduchá, takže půjde do tisku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 24 zář 2022, 19:27

Malá poznámka k loži. I když umím vytisknout do spodní části podvozku zapuštěnou plochu pro hlavičku šroubku, aby se mohl pohybovat, vymyslel jsem obrácenou verzi
a to napevno našroubované tři šroubky do podvozku a motorové lože s držáky s podélnou drážkou, ve které se tyto šroubky pohybují.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od model » 24 zář 2022, 22:19

Hotovo, první se vytiskla podvozková deska, mám šťastný den, sedla krásně do karoserie, potom se tisklo lože, držák vodítka a třmen,
který drží motorek.
Opět to sedlo, lože se pohybuje dopředu a dozadu o 0,5 mm. Tak a teď budu převrtávat, zahlubovat a dělat závity.
Do karoserie krásně sedí disky ITES a pneumatiky zadní slicky také z ITES.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od model » 24 zář 2022, 22:49

Převrtáno, závity hotovy a tak vypadá deska se třemi šroubky M2 12 mm, na kterých se bude pohybovat lože.
Ty matičky jsem si tiskl do foroty, mám je místo těch samosvorných.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 25 zář 2022, 07:19

Nějak podezřele všechno sedí ...
Lustrsvorky jsou nasazeny jen na zkoušku, taktéž zadní pneumatiky se vzorkem vyměním za hladké.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od Petr_Klíny » 25 zář 2022, 07:43

Pavle, přiznej se. Ty vůbec nespíš :-D

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od model » 25 zář 2022, 10:27

Vzhledem k tomu, že jsem sova, tak půlnoc je v pohodě. Ty ranní časy jsou zase kvůli kočce, když se dožaduje jídla.
Zpátky ke stavbě. Nakreslil jsem si kryt motorového prostoru a pro vrchní část motoru jsem použil výlisek pro formuli Ligier.
Mluvil jsem o tom s Mirkem Kotíkem, aby pokud formy fungují lisoval zatím na ty původní karoserie jejich doplňky, jako jsou křídla, kokpity, motory, zpětná zrcátka
a také piloty. Je to pochopitelně další práce navíc, jednak s výrobou, potom s distribucí a jak píše správně Honza, kolik modelářů by to koupilo.
Je pravda, že nakreslit a vytisknout něco podobného je otázkou půlhodiny...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#9 Příspěvek od HonzaS » 26 zář 2022, 08:25

To je přesně to, co se mi na tiskárnách nejvíc líbí - mít možnost si různé drobnosti vytisknout sám doma. Ta varianta s obráceně fixovaným šroubem je zajímavá.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Lola T 70 jak jinak z 3D tiskárny

#10 Příspěvek od model » 08 črc 2023, 14:41

Zdravím kolegy, právě jsem dostal mejl a v něm mi Richard Mrázek - guru 3D tisku - poslal fotografie karoserie Loly T70.
Oslovil jsem ho v souvislosti s jeho příspěvkem na You Tube , kdy vyhlazoval tisk z PLA resinovou pryskyřicí.
Dotázal jsem se ho, jestli by to šlo použít i na karoserie, ale odpověděl mi že asi to nebude to pravé ořechové a ať mu pošlu něco na vytisknutí, že mi to
vytiskne na jeho tiskárně BambuLab.
No a toto je výsledek. Tiskárna BambuLab X1C, tryska 0,4 mm, vrstva 0,1 mm, tisk 3,5 hodiny. Filament PLA, Průša.
Richard byl tak laskav, že to vše udělal zdarma a je vidět, že se ještě najdou slušní modeláři.
Richard je modelář a zabývá se prodejem 3D tiskáren, včetně servisu, zaškolování. Tiskne od modelů letadel po bojovou techniku, koukněte se, co umí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět