Wiliams FW 07D - stavba

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Wiliams FW 07D - stavba

#1 Příspěvek od model » 17 zář 2022, 20:14

Přátelé, protože Tomáš roztrhnul pytel a já nechci zůstat pozadu, nabízím seriál, jak vzniká model nás 3D tiskařů.
Takže první je najít si předlohu. Když jsem postavil šestikolku se dvěma páry kol vpředu, postavím šestikolku, tentokráte s
dvojicí zadních kol. Je to Wiliams FW 07D. Když si najdete na internetu jeho historii, okamžitě se těšíte až ho postavíte a dáte FIA na pr...l.
Stáhnul jsem si půdorys s nárysem jako obrázek, zmenšil, aby byla vnější šířka kol 62 mm. Důvodem této stavby byl malý průměr všech kol, aby se zlepšila aerodynamika.
Proto jsem použil kola ITES přední slicky, mají průměr 19 mm a šířku 8 mm. Mohly by být širší, ale co je doma, to se počítá.
Celkový tvar kokpitu umožní posunout motorek dopředu a pohánět přední nápravu, ta zadní se bude volně otáčet.
Karoserii budu tisknout klasicky a s podpěrami kvůli bočním prolisům a přišroubuji k ní samostatně tištěný kokpit.
Mám detaily zadních náprav, těším se na tisk výztuh a převodovky, bude to vypadat určitě dobře.
V příloze jsem ukázal, jak si kreslím v programu DSM půdorys a k němu bokorys, abych viděl, kde zasahuje převod a motorek.
Celé auto má jednoduchý tvar, přední nápravu ponesou šikmá spodní táhla, která jsou součástí podvozku, horní budou vytištěna a přilepena na svislý držák osky.
V druhém kroku vytáhnu půdorys do osy Z a vytvořím 3D model, který po dokončení převedu do souboru .stl, což je tiskový soubor.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#2 Příspěvek od model » 17 zář 2022, 21:02

Tak jsem po 40 minutách pokročil. mám nakreslený model podvozku, ještě s pomocným bokorysem, který pochopitelně vymažu před uložením do .stl souboru.
Ještě musím vytvořit otvory pro držák vodítka a otvory pro uchycení karoserie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#3 Příspěvek od model » 17 zář 2022, 22:04

Ještě jsem provedl drobnou úpravu držáků zadní hnané nápravy, kostky pro lustrsvorky jsem zasunul do středu, aby to tak netrčelo.
Teď budu kreslit držák zadního spojleru a spojler a potom karoserii. U ní budu mít zvlášť vytištěny bočnice, které přilepím ke karoserii a ty budou lícovat se spodní hranou podvozku,
jak je to vidět na fotografiích. No a potom ty obtisky ...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#4 Příspěvek od model » 18 zář 2022, 13:23

Karoserii jsem si rozkreslil, ale změnil jsem způsob tisku, takže klasicky položenou hřbetem na podložku a přední nos se jen ohne a upevní do podvozku.
Boční vodorovné plochy kolem kokpitu budu tisknou zvlášť a přilepím je do karoserie, abych měl hladký povrch. Kokpit jsem patlal, je to bohužel program, který umí všechno možné,
ale s křivkami je na štíru. Není to ale zase maketa, tak to snad bude vypadat slušně. Posled bude zadní křídlo a začnu tisknout.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#5 Příspěvek od model » 18 zář 2022, 22:58

Tiskl jsem, lepil karoserii, respektive vlepoval horní plochy vedle kokpitu. Pochopitelně jsem zjistil, že se mi tam nevleze motorek, stačilo ale jen rozšířit otvor a v pohodě.
Přilepil jsem tentokrát kokpit, aby byla karoserie tužší. Teď mám připravený tisk zadního křídla, vodítka, třmenu držící motorek, horních táhel přední nápravy a držáku nosu karoserie.
Pneumatiky mám, vytisknu si disky a zkusím zkompletovat.
Přední a zadní osa bude mít průměr 2,38 mm, hnaná 3 mm, to kvůli převodu.
trochu mi ujela zadní část kokpitu, ale když se složí podvozek a karoserie, vypadá to slušně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#6 Příspěvek od HonzaS » 19 zář 2022, 07:19

Ty si prostě nedáš chvíli klidu... :D
Musím se přiznat, že pro podobná bizarní auta mám slabost, takže si výběru modelu moc cením bez ohledu na jeho technickou zapeklitost. Jsem docela zvědavý, jak to bude po zkompletování jezdit - přece jen kvůli jízdním vlastnostem by bylo lepší pohánět až zadní nápravu. To by ale byl konstrukčně už docela oříšek (třeba nezávislé zavěšení kol přední dvounápravy s prodloužením osy motoru), na druhou stranu by zase nebyl problém udělat obě nápravy spřažené.
Jinak jako vždy krásná ukázka kreslících schopností, prostorové představivosti a opravdu kreativního využití 3D tisku. To rozložení tisku karosérie na víc vlepovaných dílů je perfektní a výrazně zlepší vzhled a rovinnost celkového modelu.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#7 Příspěvek od model » 19 zář 2022, 11:06

Honzo máš pravdu, zkoušel jsem jak řešit pohon, nechal jsem to v tom nejjednodušším provedení, chtělo by to možná převod Slot.it s menším průměrem,
ale když vidím, jak řeší Policar pohon svých formulí, tak to smekám, když tam ještě vytisknu ty různé vzpěry, výfuky tak to zmizí.
A hlavně šasí bude černé. Ještě zkrátím osku u hnané nápravy, vytmelím ty dvě šikmé plochy u kokpitu a začnu stříkat.
Ale opravdu čím zajímavější projekty, tím líp i pro modelářský život.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#8 Příspěvek od tom59herder » 19 zář 2022, 13:45

Pavle, stále mne udivuje, kde se Tvé nápady berou. :D Protože jsi celý týden mlčel, tak jsem myslel, že jsi na dovolené ( proto jsem se nestavoval z Kyjova ve Zlíně). Najednou vytáhneš další pecku. :)

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#9 Příspěvek od model » 19 zář 2022, 16:18

Tomáši byli jsme minulý týden k o n e č n ě na dovolené, bohužel naše setkání asi někdy jindy, ale toto mně napadlo hned po návratu a od 17. září
jsem začal pracovat, fotit a dávat na Fórum.
No a toto je výsledek. Nastříkal jsem podvozek a disky, karoserie je zatím bez úprav, včetně tmelu a možná si vytisknu karoserii ještě jednou, protože jsem na ní udělal drobné úpravy.
Teď tisknu detaily z motorové části, různé výztuhy, torzní tyče.
Podvozek je také nový, protože jsem mírně upravil hlavně tloušťku základní desky, oválné otvory u přední a zadní osy, aby hlavně zadní druhá osa nebránila záběru.
Ale i tak v té hrubé formě vypadá formulka báječně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Wiliams FW 07D - stavba

#10 Příspěvek od model » 21 zář 2022, 11:22

Začal jsem s barevnou úpravou, plnič a bílý lak. Zatím dobré, teď to chce zelenou, když jsem se rozmýšlel jestli investovat 180 Kč do zeleného Motipu, tak jsem šáhnul do NZ a vytáhl zelený lak, který jsem
použil na Ligiera, kterého mám od Martina Kumičáka. Není to ten správný odstín, ale upravím k tomu i barvu obtisků, tak to snad nebude tak špatné.
Bíle nalakovanou karoserii jsem si vyfotil u televize, kde na mně leží naše kočka, tak to mám i se stafáží.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět