Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#1 Příspěvek od model » 25 srp 2022, 21:06

Otevírám další vlákno se stejně staženým souborem, tentokrát to bude plnohodnotný závodní speciál, ne ten malý brouček.
Jak jsem se vyjadřoval v jiných vláknech, moc tyto speciály nemusím, jsem spíše na klasiku 60 - 70 let, ale na výběr nebylo nic jiného a když jsem
si stáhnul povídání o tomto autě, tak jsem do toho šel. Tisk proběhl tentokrát na boku, nevypadá to zle, některé plochy jsem musel mírně zatmelit,
protože vrstvy filamentu tam byl hodně výrazné. Opět jsem musel mírně předlohu zmenšit, tentokrát to bylo o fous a tím pádem jsem musel podvozek opět celý navrhnout a nakreslit.
Mám trochu hrůzu ze zasklení, snad se to povede.
Jinak šířka 59 mm, rozvor 88 mm, takže jízdní vlastnosti by měly být slušné.
Našel jsem tři barevné verze, červenou, klasickou, černou a potom červeno- modro - bílou.
Vzhledem k tomu, že černá nejlíp kryje takto bude asi tato varianta.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#2 Příspěvek od model » 25 srp 2022, 21:12

Podvozek je opět jednuduchá deska s pevným motorkem in-line, tentokrát se vracím k trojkám oskám, lustrsvorkám
a převodu ITES. Disky jsem si tiskl, pneu ITES zadní slicky. Mají průměr 19,5 mm, vlezou přesně do otvorů v blatnících.
Uchycení bude pomocí bočních lišt vlepených do karoserie.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#3 Příspěvek od tom59herder » 26 srp 2022, 09:53

Tak to byla velká výzva pro každého 3D tiskaře, zvláště v měřítku 1:32. Popasoval jsi se s tím dobře. Já bych to překrojil podélně v ose na dvě poloviny, ale stejně bych se nevyhnul viditelným vrstvám v přední části karoserie, to bych musel krájet vícekrát a to už je trochu mimo rychlé a jednoduché tisknutí. Také bych se nevyhnul podpěrám. Paráda, sedím v první řadě a čekám na další progres. :)

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#4 Příspěvek od model » 26 srp 2022, 20:56

Podvozek vytištěn a nastal problém jak přesně osadit kola do otvorů v blatnících.
U těchto okruhových speciálů je otvor kolem pneumatiky kruhový a obepíná pneumatiku až do úrovně spodní hrany karoserie. Takže musíte mít průměr pneumatik takový, aby nedrhly, ale také aby se karoserie
neopírala o zem. Milanovy disky pro ITES zadní slicky mají průměr, kde vnější průměr kola je 20,5 mm. To je moc pro tuto karoserii, tak jsem použil své disky s vnějším průměrem 19,5 mm.
Karoserie - bočnice - má světlost 1,5 mm, tak je to skoro jako skutečný vůz. Měl jsem navržen třmen pro uchycení motorku jako u předchozích modelů, ale nevšiml jsem si, že kabina je v tomto místě úzká a třmen vadí. Výhoda tiskárny je v tom, že si v tomto případě vytisknete díly, pro jiný způsob uchycení motorku a není to ani poznat.
Další problém, měl jsem vlepeny boční profily s drážkami, do kterých se měly zasunou šroubky a podvozek upevnit dvojicí lišt. Jenže navléct do karoserie kola, zasunout lišty pod držáky prostě nešlo, tak jsem vlepil
lišty napevno a podvozek šroubuji 4 šroubky M2/6mm.
Jak psal Tomáš na druhém vláknu o možnostech tisku, má karoserie docela slušný povrch a těch pár nedokonalostí nechám být. Koupil jsem Motip plnič a červený lak, vytiskl jsem si na obtiskový papír dekály, tak držte palce aby to vypadalo k světu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#5 Příspěvek od model » 27 srp 2022, 15:37

Začal jsem barevnou úpravu, ještě jsem si nakreslil a vytiskl inserty.
Teď to bude chtít nějak nakreslit zasklení a znovu tisk obtisků, protože v tom zmatku minulý týden
jsem je uložil malé a nevypadalo by to hezky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#6 Příspěvek od model » 27 srp 2022, 21:31

Step by step, jak v tom seriálu. Nasadil jsem na osu převod, vycentroval a chtěl dát podvozek do karoserie.
Ouha, zúžení vnitřku karoserie a převod dřel. Naštěstí tam bylo dost materiálu, tak to po třech zkušebních
odbrušování sedlo.
Motorek jsem uchytil třmenem, ale opět rychleji kreslím, jak myslím, nevlezl do karoserie. Tak jsem si řekl, že motorek přilepím
Pattexem a nějak to ustojím. Jenže nebyli bychom modeláři, aby se takový bastl uskutečnil. Tak jsem si nakreslil drobné úpravy na podvozku a tisknu
druhý kus. U pastorku bude pouzdro s ložiskem zasunuto do třmínku, který bude do výše motorku a vzadu mám na boku kostky, do kterých našroubuji šroubky M2 a zapřu je o vybrání
na bocích motorku. Předtím jsem dával šroubky do čela, ale i když to fungovalo, motorek se mírně natáčel, protože by tam musel být šroubek M2,5 mm.
Kreslím si šablony pro zasklení, je to porod...

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#7 Příspěvek od tom59herder » 28 srp 2022, 07:37

Vůbec to nevypadá špatně. Bude to další pěkný kousek, který bude přírustkem do Tvé kolekce. Asi bych také pro tento případ zvolil červené zbarvení. :)

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#8 Příspěvek od model » 28 srp 2022, 09:11

Podvozek hotov, jenže PLA je prostě PLA. Dimenze prvků musí být větší, neboť křehkost
je hodně znát. Takže šel nový podvozek do koše a vrátil jsem se ke starému typu modelaření.
Z hliníkového plechu jsem si vystřihl pásek, ohnul podle motorku a přišrouboval do podvozku.
Potom jsem ještě vybrousil v karoserii vnitřní plochy, aby sedly i hlavičky šroubků u třmenu.
Teď tisknu formu pro zasklení, která byla součástí stažených souborů a zkusím na ni vytvořit šablonu.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#9 Příspěvek od model » 28 srp 2022, 10:01

Tak forma vytištěna, postupně upravuji papírovou šablonu a zdá se, že se to povede.
Na originále je zasklení kouřové, tak to bude fajn, protože do kokpitu se kromě motorku nic nevleze.
No a tak vypadá podvozek. Motorek je jen na zkoušku, čekám na nové motorky a tyto vybrakované používám jen na zkoušky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Nissan GT-R LM NISMO 3D tisk

#10 Příspěvek od HonzaS » 29 srp 2022, 07:27

Když mi pošleš přesný půdorys spodní a horní části zasklení, můžu ti to odfouknout z lexanu. Podobně, jako jsme to dělali u Toyoty.

Odpovědět