Porsche 356 z 3D tiskárny

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Porsche 356 z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 07:46

Tak jsem udělal něco, co jsem nikdy nechtěl. Stáhnul jsem ze stránek Thingiverse tiskové soubory modelu 1:32 Porsche 356, včetně podvozku, kokpitu a doplňků.
Karoserie je v trochu zvláštní verzi jakéhosi kupé, bez bočního zasklení zatím jsem nikde nenašel na internetu odpovídající obrázek.
Teď k tisku. Karoserie v souboru .stl je ve zvláštní vertikální poloze. Když jsem ji položil, hlásila mi tiskárna délku tisku přes 3,5 hodiny. Když jsem nechal karoserii v původní poloze,
byla doba tisku 2,4 hodiny, tak jsem to zkusil. Vím od kolegů, kteří tisknou složitější tvary, že u této polohy odpadá složité vylamování podpěr a povrch je kupodivu docela hladký.
Jelikož rychleji dělám, jak myslím odpinkl jsem tisk a začal hledat technické údaje o autě. No a zjistil jsem, že předloha není v měřítku 1:32, ale je o 11,3 % větší.
Druhý pokus vyšel skoro na 100% a je to fakt prcek. Co chcete při rozvoru 2100 mm ?
Podpěry šly krásně dolů, čistý povrch, pouze je problém v tom jak se vrstvily jednotlivé vrstvy, karoserie se ráda zlomí v příčném směru. Chtělo by to možná nanést tenkou vrstvu pryskyřice
a zatlačit do ní proužek skelné tkaniny.
Tím pádem odpadl tisk originálního podvozku, protože on nejde zmenšit v procentech, ale to by mně nebavilo, kdybych si ho nenakreslil ...
Asi od stejného autora jsem si stáhnul Mazdu MX R01 a Nissana GT-R LM Nismo, tak uvidím, jestli budu pokračovat v tisku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 09:57

Podvozek je nakreslen, zatím v půdorysu, teď ho vytáhnu do 3D.
Našel jsem jednoduchou kamufláž, ovšem nevím, jestli to je karoserie, co mám z tiskárny.
Jedině, že bych kryt zadních oken vytiskl a nalepil.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 13:07

Tak jsem pokročil, právě se tiskne podvozek a doplňky.
Tentokrát použiji Slot.it převod a kluzná ložiska s oboustranným osazením.
Diska jsem si vytiskl na pneumatiky ITES přední slicky. Zkusím nakreslit a vytisknout inserty podle předloh.
Podvozek je klasický s in-line uloženým motorkem napevno, magnety 4,7x17x1,5 mm před a za motorkem.
Držáky přední osy s možností výškové aretace pomocí nimbusů M2. vodítko a držák vodítka budu tisknout.
Karoserie má dva upevňovací komínky, vzadu v pohodě, vpředu v držáku vodítka. Vzhledem ke špatné kvalitě tisku těchto komínků, vytisknu si
jakési nástavce komínků, které na ty stávající navléknu a výškově ustavím a vše zakápnu lepidlem.
Karoserii jsem doufám vyztužil, použil jsem Pattex 100% lepidlo a tenký proužek pevné látky. Patex jsem prstem rozetřel po vnitřní ploše karoserie
a látku přitlačil. Potom jsem ji zatřel lepidlem a drží to a hmotnost se výrazně nezvedla.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 19:50

Podvozek vytištěn, ale nastalo martýrium, protože je karoserie tak malinká a blatníky ze zužují víc jak je zdrávo.
Abych dostal modelový vzhled, musel by být podvozek 5 mm pod úrovní boků karoserie, což vypadalo hrozně škaredě.
Tak zase k počítači a upravil jsem tvar podvozku. Odřízl bočnice a přední část a zadní část jsem zvednul o 5 mm nahoru.
Chtělo by to asi ještě užší pneumatiky, protože i těch 8 mm dělá v karoserii paseku. Holt to bude úzkokolejka.
Vytiskl jsem si sloupky do karoserie a začínám je vlepovat. Jsem trochu zklamán, autor nemá otvory pro kola přesně
proti sobě, ale to bych nechal tak.
Přemýšlím, že bych zprovoznil i tu větší variantu, protože je tam více místa.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 21:30

Podařilo se, sloupky pro upevnění karoserie jsou přilepeny na stávající, výškově vše srovnáno, rozchody zadní a přední nápravy jsem
vyladil, takže z minima maximum, kola se protáčí, nikde nedrhnou o karoserii.
Když se podíváte na podvozek a na velikost motorku, je to opravdu mrňous.
Teď budu muset udělat něco s karoserií, ale pokud bude desing karoserie ze závodů Panamericana, tak to bude, jako když projede kaktusy...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 24 srp 2022, 21:30

A tak to vypadá složené.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od HonzaS » 25 srp 2022, 07:33

Mně se moc líbila závodní verze se zakrytými koly (na obrázku) a říkal jsem si, že by možná stálo zato si jí v měřítku 1/24 jen tak z recese postavit. Jenže pak mi Pavel poslal rozměry a chuť mě hned přešla. Je to fakt prcek, hlavně z hlediska rozchodu zadních kol, které se musejí hodně utopit. Navíc s těmi tiskovými podklady je to vždy sázka do loterie - každý z tvůrců si výsledek upravuje podle svých představ a možností programu a většinou je to dost odlišné od reality (a cizí .stl soubor se už měnit nedá). Prošel jsem si podobnou deziluzí už jednou u Lotusu 56, který také na první pohled vypadal docela věrně. Tady mi navíc přijde, že tvar zádní části karosérie s hodně odsazenou kabinou neodpovídá skutečnosti, kde kabina plynule a splývavě přecházela až do zadního nárazníku.

Ale jinak jako vždy moc hezká a komplexní práce, ty možnosti okamžitých úprav ve vlastních souborech mě fascinují. Jen to člověk taky musí umět... :D
p356.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 25 srp 2022, 07:38, celkem upraveno 2 x.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od HonzaS » 25 srp 2022, 07:35

Ještě pohled na splývající záď...
p356_2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#9 Příspěvek od model » 25 srp 2022, 07:49

Mně to připadá, jako kabriolet. Ta záď je tvarově úplně mimo. Zakrytí kol by šlo udělat, je to úprava pro 24 hodin v Le Mans. Teď mám na tiskové desce Nissan Nismo LM. Tak to asi zkusím vytisknout. Je to nádherná placka, kde to vše vleze.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Porsche 356 z 3D tiskárny

#10 Příspěvek od HonzaS » 25 srp 2022, 10:29

Jj, taky jsem si říkal, že by z toho šlo udělat spíš kabrio než verzi s pevnou střechou. Hezký model dělá také Fujimi v 1/24 v různých provedeních.

Odpovědět