Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#1 Příspěvek od model » 02 srp 2022, 22:52

Jen tak pro zajímavost si dovoluji dát tento příspěvek.
Když jsem fotky formule z 3D tiskárny poslal Mirkovi Kotíkovi, odpověděl mi zda se dá tato karoserie osadit i na podvozek
pro Národní formuli, která je v nabídce firmy ITES. Je to pochopitelně trochu úlet, ale protože mám dva kousky doma, tak jsem to vzal jako
výzvu a zkusil co to udělá.
Podvozek je pochopitelně bez jakýchkoliv úprav, protože jsem nechtěl tento model zničit. Pouze jsem opatrně odstranil zadní křídlo. Karoserie je stejná, změna je v zadním upevňovacím sloupku, novém sloupku v přední části a v tisku samostatného předního křídla, protože to je u NF součástí karoserie. Ještě jsem trochu změnil nasávací otvory na bočnicích.
Karoserie sedla, polep opět ze zbytků, chtělo by to zadní kola širší, ale nešlo mi o modelovost, ale o radost z vymýšlení. Oproti mé formuli má krásné závěsy předních a zadních kol.
Zkoušel jsem na dráze, jezdí hezky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#2 Příspěvek od HonzaS » 03 srp 2022, 07:39

Hezký a jednoduchý univerzál, který rozhodně nikoho nepohorší a nebudou ani případné problémy s autorskými právy. Ty zapuštěné otvory v bočnicích tomu dávají větší plastičnost než u původní verze. Že by Faro rozšířilo svou nabídku?
Naposledy upravil(a) HonzaS dne 03 srp 2022, 08:31, celkem upraveno 1 x.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#3 Příspěvek od model » 03 srp 2022, 08:17

Faro již ne, Ites asi také ne, ale jsem rád, že jsem poslal soubor pro tisk Petrovi a ten ji bude s dětmi v kroužku stavět.
V jiném vlákně ukázal tisk z barevných filamentů, takže by to mohla být opravdu stavebnice bez složitého lakování s polepem z fólie.
Cena bude také lidová, což je v dnešní době určitě velké plus. Někteří tatínkové si neodpustí 130 Kč za balíček cigaret, ale dát dítěti
korunu do kroužku je u nich někdy problém ...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#4 Příspěvek od HonzaS » 03 srp 2022, 08:43

Zrovna ty barevné filamenty mě moc neuchvátily, ale vím, že jde primárně o využití zbytků. Za mě by bylo lepší vždy tisknout podvozek černou a karosérii bílou pro ulehčení další povrchové úpravy.
Samozřejmě ta cena tisku je někde jinde než při koupi hotového modelu, a to, že část rodičů oplakává každou korunu na smysluplné využití volného času svých dětí je bohužel také pravda.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#5 Příspěvek od hydrostar » 03 srp 2022, 19:22

model píše:
03 srp 2022, 08:17
Faro již ne, Ites asi také ne...
Vy mě strašíte. Zas nějaké problémy provozovatele? Já pro kluky čekám na lego podvozky jak na smilování a furt nic.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#6 Příspěvek od model » 04 srp 2022, 12:37

Příteli, když jsem otevřel Fórum a četl Tvůj příspěvek, zrovna jsem telefonoval s Mirkem Kotíkem.
Tak jsem mu ocitoval tvůj text a opravdu důrazně prosil, ať ty podvozky dá na e-shop, čisté bez stavebnic,
protože skoro každé dítě má doma kostky LEGA či jiných výrobců.
Slíbil mi to, tak snad slovo dodrží. Podvozky má hotovy, takže není proč otálet či čekat na vánoce.
Pokud se jedná o poznámku Honzy, zda FARO rozšiřuje výrobní program, tak to byla spíše poznámka z legrace.
Za prvé FARO již není značka autodráhy, nahradil ji ITES a to, že jsem si svoji formuli posadil na podvozek Národní formule
byla spíše radost z tvorby, ITES s tím nemá nic společného. Národní formule je krásný model, ta moje bednoidní formule není
škaredá, ve spojení s originálním podvozkem výborně jezdí, ale pokud někdo chce vyměnit karoserii, není problém.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#7 Příspěvek od hydrostar » 07 srp 2022, 16:55

Díky za odpověď i apelování. Tak nějak jsem si to představoval taky. Samostatný podvozek v prodeji. Na co vymýšlet celá autíčka, když doma má téměř každý "kýbl" lega nebo některé "standardní stavebnice", ze které si vytvoří ledačo. Tím by možná odpadly i některé smluvní tahanice, do kterých ale já rozhodně nevidím.

Ale abych se vrátil k tématu. K podobnému kroku se snažím dojít svou činností taky. Na existující, kompletně hotový podvozek vytvořit vlastní bastl formuli. Vytvoření a vyladění vlastního podvozku je pro mě zatím tabu. Tím se teoreticky dají nalákat na modelařinu i lidi, kteří umí s PC a mají do budoucna chuť studovat nebo pracovat ve strojírenství. Jakýkoliv základ práce s 3D modelářem je plus i pro rozvoj v tomto směru... Bohužel koupit od itesu samostatný podvozek je taky trochu problém.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#8 Příspěvek od model » 07 srp 2022, 17:41

Já jsem dělal pro firmu ITES dva projekty, první byla LEGO deska a druhý univerzální podvozek pro karoserie původních
modelů - Porche 917, McLaren M8, Shadow a Porsche 911 Carrera. Nevím v jakém stavu je forma pro Mirage a smutná zpráva je, že forma pro Ford GT
se nedá použít. Původní formule - Tyrrell 005, Ligier a Renault mají formy v pořádku, nevím jak vypadá Toleman.
U formulí se dá použít podvozek z Národní formule.
Forma pro LEGO desku je hotova a jsou vylisovány a zkompletovány první podvozky, forma pro uni podvozek by měla být hotova.
Protože je Mirek perfekcionista, chtěl k LEGO podvozkům dodávat stavebnice aut. Bylo by to zajímavé, ale celá koncepce by se rozpadla na shánění stavebnic, aby se vyhovělo
zákazníkům. Jak správně říkáš, každý má doma spoustu kostek a ve druhém kroku si můžeš nakreslit karoserii, či díly a vytisknout a na tuto desku osadit.
Od začátku naší spolupráce jsem mu kladl na srdce, aby dal na e-shop vedle kompletních modelů / v současné době je to Tyrrell 005 / také white kity buď jako stavebnice, nebo jen karoserie a podvozky zvlášť.
K tomu náhradní díly k autům, jako je zasklení, křídla, kokpity a také figurky pilotů. Mají už docela slušnou hlavičku s integrální přilbou a Milan má krásnou hlavu se starou helmou.
Série Národních formulí je perfektní, ale doplnil bych ji nabídkou samostatného podvozku.
Držme palce, ať se to podaří.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 102
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#9 Příspěvek od hydrostar » 07 srp 2022, 17:56

Tak třeba pro mě je výše popsané přesně to, co bych chtěl. Díky za snahu 👍
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Formule z 3D tiskárny na podvozku NF Ites

#10 Příspěvek od HonzaS » 08 srp 2022, 09:00

Většina zahraničních výrobců (NSR, Slot.it) prostě ví, co dělá, když nezanedbatelnou část jejich produkce tvoří jednotlivé tuningové i náhradní díly. Jejich cena je sice o trochu vyšší než součet ceny komponentů v hotovém modelu, ale i tak je to pro ně určitě ekonomicky zajímavé. Když někdy vidím, za kolik se prodávají nepříliš kvalitní 3D tisky příslušenství na Aukru, tak mi přijde docela škoda nevyužít stávající funkční formy přímo výrobcem.
Pravda je ale taková, že nikdo z nás pořádně neví, jak velký je současný trh produkce Ites a zda je pro výrobce v rámci jeho celkových ekonomických aktivit natolik důležitý, aby rychle reagoval na individuální podněty ze strany potenciálních zákazníků. Bohužel ani zdejší fórum (i díky pasivní většině) nejspíš není zrovna relevantním ukazatelem reálné poptávky.

Odpovědět