Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#1 Příspěvek od model » 31 srp 2021, 10:39

Tak jsem se konečně rozkýval a dnes dokončil stavbu dvou závodních spiderů. Lukáš Motl mi před hodně dávnou dobou poslal resinové karoserie z 3D tiskárny
a doplňky z mých tiskových dat. Motivem k pokračování ve stavbě byla obálka z Popradu a v ní motorky od Rolanda. Byly tam i tyto dva mini motorky a nápad
byl na světě. Určitě to nejsou žádní draci, ale pro poježdění doma na dráze budou určitě stačit. Osa motorku 1,5 mm, tak jsem použil převod a pastorek od Milana.
To že nemáte ložiska, nevadí, stačí vložka z lustrsvorky a jsou za dvě koruny. Ze spodní strany podvozku jsou upevněny původními šroubky a průměr otvoru 2,41 mm je sice
pro někoho smrtelný hřích, ale funguje to.
Spíše byla radost řešit uložení tohoto motorku v podvozku. Vytvořil jsem bočnice, který jsou součástí podvozku. V další variantě mám bočnice vybrané kvůli možnému zahřívání
pláště motorku. Přece má PLA dost nestabilní vlastnosti po 60°C.
U Metalexu mám disky z 3D tiskárny, inserty od Milana, pneumatiky ITES zadní slicky, přední se vzorkem, ale zabroušené aby se vlezly do karoserie.
U Toyoty 7 jsou disky z 3D resinové tiskárny, pneumatiky stejné jako u MTX.
Závěrem - hezká práce, slušný výsledek, ale resinový tisk není opravdu vhodný pro použití jako jsou karoserie, podvozky, prostě vše, co je namáháno a co bude ve styku s mantinely.
Resin je vlastně pryskyřice, takže je velmi křehká. Ideální je použití k tisku doplňků, jako jsou inserty do disků, doplňky - motor, hlava pilota.
Tam je nepřekonatelný v detailech a čistotě tisku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

slavkovak
Příspěvky: 9
Registrován: 22 pro 2013, 16:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#2 Příspěvek od slavkovak » 31 srp 2021, 12:45

Parádní práce, můžu se zeptat kolik váží taková kastle z resinové tiskárny?

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#3 Příspěvek od model » 31 srp 2021, 13:31

Takže MTX - hmotnost karoserie 14 gramů, Toyota 7 karoserie 16 gramů, k tomu doplňky, hlavně křídlo
a ty váží 8 gramů, takže celkem 24 gramů.
Jak jsem psal, není to ideální řešení, ale kdo chce něco jiného, než je nabídka a má možnost získat
tiskový soubor a má tuto tiskárnu, tak to potom dává smysl, ale opět pozor, žádné závody, spíše vitrína.
Tento tisk využívají hlavně železniční modeláři, protože v měřítku H0, TT, nebo N si tisknou vagony a další věci a to
v dokonalé kvalitě a že tam těch detailů mají ...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#4 Příspěvek od HonzaS » 01 zář 2021, 07:08

Hezké, myslel jsem si, že váha bude ještě vyšší. Škoda, že nejde tisk v podobné kvalitě z PLA. Ale zase je to eventuální dobrá cesta k použití resinového masteru jako základ zaformování pro laminát.

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#5 Příspěvek od model » 03 zář 2021, 11:30

Ještě k motorku několik slov. Tento byl darovaný, ale na Aliexpressu na mne vykoukla při prohlížení
trojice těchto motorků. Hlavně mne zaujaly dva, jeden s 6 Ohmy točí při 9 V 32 000 otáček, při 12 V 43 000 otáček s odběrem 0,16 A.
Druhý 33 Ohmů točí při 12 V 22 000 otáček s odběrem 0,08 A. Otáčky dobré, krouťák asi nic moc, ale nekup to za 16 korun kus.
Je tam ještě malý zádrhel, oska motorku 1,5 mm, tak musím pořešit pastorky a převody.
Tento motorek se požívá hlavně pro auta v měřítku 1:64.
Byl jsem auta vyzkoušet na dráhu a v pohodě. Není to na závody, ale zajezdíte si.

lubosvinar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 kvě 2016, 15:03

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#6 Příspěvek od lubosvinar » 26 říj 2021, 07:49

K té křehkosti pryskyřice a informaci že tyhle karoserie jsou spíš do vitríny než na závody bych měl zásadní výhradu. Pryskyřic je na trhu obrovské množství a lze si vybrat co člověku vyhovuje. Není větší problém za poměrně rozumnou cenu tisknout i z odolnějších pryskyřic, Jsou k dostání rúzné materiály, různě houževnaté a odolné. A lze koupit i zcela pružné materiály, už jsem tisk i z gumy, viz. foto. Takže si dovolím říct že vytištěné z vhodné pryskyřice je to auto použitelné pro běžné ježdění a dokážu si představit že i pro děcka.

Zrcátko Shadow z pružné pryskyžice, v podstatě nezničitelné.
IMG_20210426_150916.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#7 Příspěvek od Jirka B » 26 říj 2021, 10:07

To model-pastorky na osu 1,5mm seženeš u modelracing.cz a nebo u rcmicrocars.eu. Ti mají i převodové kolo in line z mosazi. Má 16zubů.modul 0.5.Na osu 2.38mm.Používal jsem to když jsem dělal modely 1/43. A ještě k těm motorkům(kostky) .Zůstalo mi jich několik a nemám pro ně využití.Pokud bys měl zájem pošlu ti je.Jsou mi už nanic.Ideální by bylo abych to nemusel řešit přez poštu atd.Jestli třeba nejezdíš do Brna,nebo na nějaké závody,že bych ti je po někom poslal.(zdarma).

model
Příspěvky: 1289
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie 3D resin, podvozek 3D PLA

#8 Příspěvek od model » 26 říj 2021, 13:58

Jirko, to je od tebe milé, chtěl jsem si nechat poslat motorky z Číny, ale v této době je to trochu divočina s cenami i dopravou, takže
objednávka neodešla. Určitě se domluvíme. Já teď ladím podklady pro výrobu formy na karoserie ITES, takže nespěchám.

Odpovědět