Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#1 Příspěvek od model » 15 led 2021, 18:03

Začínám nový rok ukázkou stavby modelu Toyoty 7 v měřítku 1:32 na mé 3D tiskárně.
Na začátku byl kovový model 1:43 koupený v Dráčiku, který se mi strašně líbil pro svoji jednoduchost a perfektní design
polepů karoserie. No a tak jsem si říkal, že to zkusím a postavím si ho na dráhu.
Na internetu jsem pátral, spousta informací i fotografií, ale plánek nikde.
Tak jsem vzal kovový model, obkreslil jsem obrys na papír a v počítači zvětšil do měřítka.
Potom jsem s přepočtovým koeficientem odměřoval jednotlivé plochy a nakreslil si bokorys a půdorys.
No a začala práce na modelování v počítači. DSM úpěl, dokonce i zkolaboval, když jsem chtěl zaoblovat složitější hrany.
Takže druhý pokus a první tisk. U něj jsem zjistil chyby, tak opět k počítači a teď mám vyladěnou karoserii připravenou k tisku.
Abych si spravil náladu, tak jsem si vymodeloval další díly, jako je křídlo, ochranný rám, části motoru a také jsem
si nakreslil podvozek. Uložení AW, ale mám trochu strach, že tam motorek nevleze. Budu muset koupit nízký, no uvidíme.
Foto prvního kroku :
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#2 Příspěvek od model » 15 led 2021, 18:05

Foto druhý krok :
toto je karoserie a podvozek v programu DSM.
Podvozek není dokončen, čekám na ložiska, abych mohl doladit jejich uložení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#3 Příspěvek od model » 15 led 2021, 18:10

Foto třetí krok :
první tisk karoserie - je tam několik chyb, upravil jsem tloušťku stěn, zúžil značení dveří a krytů
a mírně upravil přední část, aby vznikla zaoblenější příď.
Části motoru jsou perfektní. Už jsem přišel jako udělat výfukové potrubí - zkusím použít cínový
drátek z pájky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#4 Příspěvek od model » 15 led 2021, 19:20

Pokračuji dál v kreslení a tisku.
Toto jsou inserty do zadních disků, zátka palivové nádrže, zpětné zrcátko s bočními lištami.
To je proto, neboť se mi to nechtělo modelovat přímo v karoserii, protože je to v oblouku a
to je vždy problém. Budu muset přejít na Solid Works ...
A právě začal tisk karoserie.
Jakmile bude hotová, chci vymodelovat zadní trubkový rám, turba a hlavně se pokusit o ta nasávací potrubí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#5 Příspěvek od tom59herder » 16 led 2021, 17:19

Pěkná práce, jsem zvědav na to, jak budeš zápasit s modelováním v Solidworksu. Podle mě je dobře, že karoserie je z několika dílů, eliminuješ možné problémy při tisku. :)

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#6 Příspěvek od model » 16 led 2021, 17:57

Zatím jsem v DSM a můžu říci, že když jsem si nakreslil turba a zadní část převodovky a viděl jsem jak to perfektně dopadlo,
nedám na DSM dopustit. Solid Works má výhodu že je zcela profesionální program s možností vkládání dílů do sestavy a hlavně ve tvarování plochy
podle vložené předlohy. Když se podíváte na stránky Průši a najdete si tam galerii jejich uživatelů kteří představují své výtvory, tak to jsou perfektní
makety, které se na DSM nedají takto vytvarovat.
Ale zpět k Toyotě. Karoserie je vytištěna, vyšlo to perfektně, vytiskl a přilepil na karoserii kapličky se zpětnými zrcátka a z papírové lepenky jsem si vyřiznul
obrys podvozku, abych mohl doměřit další díly.
Takže na obrázcích je karoserie, inserty vložené do disků a druhém obrázku zadní trubkový rám a turba s převodovkou, které jsem doplnil jpg. obrázkem modelu z DSM.
Teď kreslím držák pro křídlo a pořád bojuji s výškou motorku. Snad to vyjde ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

jarek102
Příspěvky: 15
Registrován: 03 led 2021, 18:29
Bydliště: Bělov okr.Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#7 Příspěvek od jarek102 » 16 led 2021, 18:41

Krásná práce, netušil jsem, že to jde vytisknout i na strunové tiskárně, těším se, že vyzkoušíme i tu mou SL1.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#8 Příspěvek od model » 18 led 2021, 23:27

Všechno jde když se chce. Další krok jsem udělal když mi dorazil od Honzy balíček a já nakreslil
v podvozku osazení pro ložiska. Vytiskl jsem si přední disky se stejnými inserty jako vzadu, používám na přední
kola pneumatiky FARO, jsou se vzorkem, mají výbornou sílu gumy, takže vypadají modelově na všech běžných typech aut a hlavně
stojí 4 kusy 69 Kč.
Musel jsem použít motorek Carrera F1, protože bych tam krátký opravdu nedal, SW převod Slot.it, bohužel jiný převod nemám, ale
funguje to. Motorek je uchycen třmenem se 4 šroubky, vpředu a vzadu jsou zarážky, takže se dá přitažením, nebo povolením šroubků vyladit
přítlak pastorku.
Další tisk, tentokrát držák vodítka a vodítko a může se začít s povrchovou úpravou.
U zámku ložisek vyměním šroubek za jiný se zápustnou hlavou, aby to tak nerazilo. Podvozek bude nastříkán černou polomatnou barvou tak
se to i v ní ztratí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#9 Příspěvek od model » 19 led 2021, 13:33

Ještě jeden malý krůček - konečně jsem si nakreslil nasávací potrubí k turbokompresorům.
Je pochopitelně hodně stylizované, protože je tam podvozek a hlavně to vše zakryje křídlo.
Potom jsem upravil motor - snížil jsem hrdla karburátorů a upravil držáky, aby se mohl přilepit do karoserie.
Pořád bojuji s výškou kolem motorku, ale hlavní věc je, že se volně točí kola přední i zadní nápravy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Toyota 7 Can-Am stavba krok za krokem

#10 Příspěvek od model » 19 led 2021, 23:09

Nastříkáno, začínám skládat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět