Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

Zpráva
Autor
tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#1 Příspěvek od tom59herder » 14 zář 2020, 19:31

Tak, jak jsem slíbil v Pavlově tématu o přestavbě hračky Ford Mustang na funkční model na autodráhu, otevřel jsem druhou stavbu stejného modelu na základě dílů navržených Pavlem. Některé díly musím upravit pro potřeby materiálu, který budeme používat v našem kroužku v DDM Větrník Liberec. Zvláště dnes, kdy nad námi visí možnost náhlého přerušení činnosti kvůli vše regulujícímu covidu, musíme finanční náročnost stlačit na co nejnižší míru aby to neznamenalo citelný zásah do rodinného rozpočtu.
Laskavostí Pavla Veverky je mi umožněno připravit několi stavebnic tohoto modelu bez dlouhého vysedávání u kompu nad modelovacími programy. Začátek všeho byl u zakoupení 9 kusů autíček ve třech barevných variantách. Nebylo to tak jednoduché, protože málokterý prodejce je schopen dodat dostatečný počet. Nakonec se takový prodejce našel, odkaz na něj můžete najít v reportu o stavbě na mé webové stránce, kde najdete více podrobností o stavebním postupu.

Obrázek

Přeskočil jsem kapitolu, pořizování motorků. Pro první pojíždění začátečníků máme modely Favorit, které se opravdu jen na dráze plouží a to i při 14 voltovém napájení. Proto jsem chtěl, aby jejich první postavený model jezdil poněkud rychleji. Vhodným motorkem by byl Falcon, který je v základu prakticky nedostupný a tak jsem si říkal, že přece možné nesehnat něco u číňana, když vlastně i ty Falcony vyráběl pro amerikány on. Tak několik hodin pátrání na Aliexpressu vedlo snad k uspokojivému výsledku. Více o tom zase na mém webu.

Obrázek

Pavel mi poslal všechny soubory STL potřebné pro přestavbu modelu ale co více, poslal mi soubory přímo editovatelné v Design Spark Mechanical a tím mi otevřel cestu k pohodlným úpravám jeho vymodelovaných souborů přímo pro naše potřeby. Protože docela dost let se zabývám modelací v několika 3D grafických programech, tak to nebyl tak velký problém osvojit si základní ovládáni v DSM a nutné úpravy provést. Co mne vedlo k nutným úpravám najdete zase u mě. Jen pro představu jaké drobnosti jsem měnil, vyložím Pavlův návrh a jeho návrh s mou úpravou.

Obrázek

Obrázek

A tak úvodní část mého povídání zakončím výsledkem tisku podvozku s vloženým motorkem. Podrobněji úpravy podvozku snad popíšu v základním textu u mě, ale jen upozorním na hůř postřehnutelnou úpravu výřezu pro uložení zadních ložisek a odebráním úložišť pro magnety, protože na dřevu a mědi nefungují a tak nejsou potřeba. A pro ty z vás, kteří se chcete dočíst ještě něco navíc link na můj článek https://www.tom59herder.cz/auta/ford-mu ... -a-3d-tisk

Obrázek

Obrázek

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#2 Příspěvek od model » 14 zář 2020, 21:20

Konečně se po dlouhé době stalo Fórum pojítkem mezi modeláři.
Já v této chvíli lepím L profily do karoserie, nakreslil jsem si a vytiskl disky,
protože jsem neodolal a koupil další auto a budu stavět veselejší zbarvení.
Takže se mi bude po dráze prohánět jeden Mustang ze Supercars a druhý z Nascar.
Chci vyzkoušet variantu, kdy na originální červenou karoserii nastříkám jen bílou část
a nalepím obtisky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#3 Příspěvek od tom59herder » 15 zář 2020, 11:54

Tak trochu srovnám texty se svým webem. Od počátku jsem počítal s tím, že maximálně využiji dílů od komerční firmy Faro z jejího modelu Favorit. Tedy kola i s obutím, tím pádem i hřídelky, protože jednak se dají lépe sehnat ne 2,38 a tím se také otevírá možnost použití převodu Faro. Kola jsem po perfektních modelech od Pavla přehodnotil, použiji jen obutí, ale na hřídelkách si zatím trvám. Tak jsem musel opět editovat originální soubor pro domečky přední nápravy a rozšířit odvor na potřebný rozměr. Pro srovnání (není to moc vidět), vlevo Pavlův originál, vpravo snad viditelné úprava.

Obrázek

Tak jsem hned vytiskl rovnou 5 párů pro naše stavebnice.

Obrázek

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#4 Příspěvek od model » 15 zář 2020, 17:25

Já zase pokročil v tisku disků - ty první jsem upravil - rozšířil jsem otvory a vypadá to hned jinak.
Je to nastříkáno matnou černou barvou a obutí je FARO.
K oskám 2,38 mm - výborná rada od Standy Švece - svařovací drát 1,4 mm v délce 1 metr stojí 10 Kč,
nerezový 20 Kč a je to přesně 2,38 mm. Pokud některý převod nejde nasadit, přeleštím osku a funguje to.
A cena za osku 55 mm je tím pádem necelé 2 koruny.
To pochopitelně neplatí pro závodníky, Honza Míček by mně s ní určitě vyhodil, ale funguje to.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#5 Příspěvek od tom59herder » 15 zář 2020, 19:55

Díky za tip na hřídelky. Přitom jsem to věděl, ale věkem jsem na to zapomněl, když jsem v dobách po průmce pracoval na montážích tak i svařovací elektrody měly průměr v palcových mírách. Neodolal jsem a jak jsem Pavlovi psal, tak jsem si o prázdninách na tábor 3D tisku koupil "měděný" PLA filament a vím, že některé Nascary kolem roku 2000 jezdily s disky s bronzovým nástřikem. Tak tady je výsledek.

Obrázek

Tisk tryskou 0,4, vstva 0,15 a výplň 40%. na normálním světle je to hodně pěkné, teď je to přeexponováno a makro. Perfektní Pavlova práce.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#6 Příspěvek od HonzaS » 16 zář 2020, 14:59

Já nevím, Tomáši, ale myslíš, že to na dřevě disk z filamentu vydrží? Vždycky si vzpomenu, jak končila auta z krabičky s plastovými disky po pár kolech (a pár ranách). Asi bych dal dohromady tak 10 použitých disků z SRC (2,38) a jen byste si na ně dali nějakou hadici. Určitě by to na dráze fungovalo lépe než gumy z Fara.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#7 Příspěvek od Jirka » 16 zář 2020, 18:06

Tleskám Tome, jsem rád, že jsi se zase vrátil k autíčkům a dětem ;) .

model
Příspěvky: 1293
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#8 Příspěvek od model » 16 zář 2020, 19:03

Já jsem také rád, že jsem trochu pomohl a vynáším další kartu -
tentokrát jsem si vytiskl zadní spojler a boční lišty. Čeká mně polepování a nástřik bílou barvou,
snad to vyjde.
Už jsem si stáhnul všechna loga co jsou na karoserii a doufám, že mi to v DTP studiu připraví pro
tisk na obtiskový papír.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#9 Příspěvek od tom59herder » 17 zář 2020, 09:41

to HonzaS - Kdybych měl ještě s dětmi nějaké ambice dotlačit je k "velkým závodů" s malými koly tak bych tu cestu s koly určitě podstoupil. Situace se s naší dráhou dost podstatně změnila, je zkrácená o deset mětrů (musel jsem místnost přizpůsobit modelářským kroužkům i jiných odborností) a hlavně už nemáme důvod mazat (skončily u nás všechny závody pro ostatní modeláře - není ani seriál maket atd.). A hlavně s tak širokou nabídkou, kterou DDM a další školy v Liberci nabízejí, tak většina dětí se u nás ohřeje tak rok, max. 2. Takže z důvodů shánění materiálu pro "modeláře" těchto parametrů je přestavba pomocí Faro dílů a kombinace 3D tisku to nejlepší. Ale především je to hlavně o ceně hromádky materiálu pro dítě, zvláště, když mám z dob minulých spoustu materiálku v zásobě, chtěl bych to ještě použít. Tak, tož tak je to. Jinak fajn, že zase o sobě víme. :-)

to Jirka - Jirko, v podstatě "bohužel" jsem stále jen u dětí, ale nasměroval jsem je jinak, protože to v jednu dobu ztratilo (myslím dráhová modelařina) zcela smysluplnost. Jistě mi rozumíš, že jsem nemohl respektovat směr, kterým se to ubralo. Ale to je na delší povídání. Chtěl jse zajet do Lípy se podívat, bylo to v plánu, ale rodinné záležitosti to změnily. Tak alespoń gratuluji k vítězství ve 2,4 hodinovce. Za ty roky co jsem mlčel i na svých stránkách jsem hlavně produkoval kromě 3D tiskáren, také další CNC strojky a nářadí pro ostatní modelařinu a také jsme trochu chtěli děti chytit na větší autíčka, 3D tisk k tomu přímo vybízí. Bohužel lenost i dětí, které "chodí" do takových kroužků je neohraničená. Především kroužky stále většinou slouží na odklad dětí. Doufám, že to nezakřiknu, loni se mi podařilo 3 kluky přimět k postavení podvozku 1/24 (plafitu z mé dílny), letost auto dokončí a budou ještě se 2 nováčky stavět právě forda. Tak uvidíme, ale nějaké ježdění s dětmi na závody asi už nepřichází v úvahu. Jinak můžeme si očas zamailovat abychom mým povídáním to moc nezaplevelili. :-)

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ford Mustang stavba hračky na dráhu podruhé (tom59herder + model)

#10 Příspěvek od tom59herder » 17 zář 2020, 10:44

Já jsem také rád, že jsem trochu pomohl a vynáším další kartu -
tentokrát jsem si vytiskl zadní spojler a boční lišty. Čeká mně polepování a nástřik bílou barvou,
snad to vyjde.
Už jsem si stáhnul všechna loga co jsou na karoserii a doufám, že mi to v DTP studiu připraví pro
tisk na obtiskový papír.
Pavle, je to fakt, že Vaše práce mi zase dodala energii znovu to z našimi dětmi zkusit. No a také už mám 7 letého vnuka, který na rozdíl od mých dalších 6 vnoučat má rád auta a vše kolem autodráhy, tak trochu už myslím i na něj.
Už se pomalu těším na finální výsledek, u nás to bude trochu pomalejší, tento týden je teprve první kroužek a příští týden, máme pauzu (jedu za maminkou). Zatím tedy tisknu všechny ostatní díly a připravuji sady pro děti a tak sleduji Váš progres.

Odpovědět